Patrik Hetmer: Jel jsem kvalifikaci na MČR ve skikrosu, ale vypadal jsem spíš jako úprava trati

Veronika Macková
3. 11. 2016 10:53
Patrik Hetmer je reprezentantem České republiky ve sjezdovém lyžování zrakově postižených sportovců. S trasérem a kamarádem Miroslavem Máčalou spolupracuje už čtyři roky a jejich největším úspěchem je zatím bronzová medaile z mistrovství světa v Kanadě v roce 2015. Nyní už oba vyhlížejí další sezonu a nový cíl – paralympijské hry 2018.
Foto: Archiv Patrika Hetmera

Praha – Český zrakově handicapovaný lyžař Patrik Hetmer má zúžené zorné pole u obou očí na čtyři stupně (člověk bez postižení má zorné pole cca 180 stupňů) a pochopitelně nemůže vlastnit řidičský průkaz. Přesto mu požitek z rychlé jízdy nechybí, vše si totiž vynahrazuje na sjezdovkách.

V minulosti se porovnával i s lyžaři bez postižení, ale nyní se soustředí už pouze na závody handicapovaných. "Jezdil jsem v kategorii Open obří slalom a dokonce jsem se účastnil i kvalifikace na mistrovství České republiky ve skikrosu ve Špindlerově Mlýně, ale vypadal jsem spíš jako úprava trati, takže nyní už jezdím jen závody s trasérem," uvedl pro Aktuálně.cz s úsměvem Hetmer.

Paratriatlon = nová výzva? 

Bronzový medailista z mistrovství světa trávil léto v posilovně a u sportování, aby se co nejlépe připravil na novou zimní sezonu. Kondiční soustředění probíhalo především v horách.

"V létě jsem do přípravy zařadil také triatlonový kemp s Ironmanem Petrem Vabrouškem, který mě velmi obohatil a dal další motivaci do přípravy. Rýsuje se nám v budoucnu i nějaká možná spolupráce v paratriatlonu, tak uvidíme, jak vše dopadne. Kondiční příprava byla dlouhá, uvítali bychom dříve sníh, ale bohužel těch financí je málo a času také. Nejsme profesionálové jako naši zahraniční soupeři. V tomto směru lyžování v Česku dost zaostává," přiblížil svou přípravu Hetmer.

Letos se chce připravit na paralympiádu

Před samotným startem Světového poháru čeká na Patrika Hetmera a Miroslava Máčalu několik cest na rakouské ledovce a udržovací trénink. "Letos toho bude opravdu hodně. V prosinci máme v plánu závody Světového poháru v Rakousku, pak nás čeká přesun na svahy ve Svatém Mořici, v lednu je SP v rakouském Innerkremsu, poté už vrchol sezony – mistrovství světa v italském Tarvisiu. Na začátku března by mělo být mistrovství České republiky v Krkonoších a pak druhý vrchol sezony – finále Světového poháru v Jižní Koreji. To jsou pro nás velmi důležité závody, kde se budeme seznamovat s tratí, na které se pojede o medaile na zimních paralympijských hrách za dva roky," prozradil plány pro zimní sezonu český lyžař.

Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou společně spolupracují už čtvrtým rokem.
Patrik Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou společně spolupracují už čtvrtým rokem. | Foto: Archiv Patrika Hetmera

Hetmer touží rozšířit sbírku cenných kovů 

A právě paralympijské hry jsou pro Patrika Hetmera velkou motivací. "Mít paralympijskou medaili by byla obrovská fantazie a udělám pro to maximum. Na ten největší úspěch kariéry tedy ještě čekám. I proto musíme letos odcestovat do Jižní Koreje a otestovat to tam. Ostatní ze světové špičky tam pojedou také, takže by měli před námi velkou výhodu, kdybychom zůstali doma. Snad na to svaz uvolní peníze," odtajnil své cíle a sny pro zimní hry Hetmer.

 

Právě se děje

Další zprávy