Patnáctiletý český talent ohromil zimní hry mládeže. Obřím skokem dolétl pro zlato

Sport Sport
22. 1. 2020 14:47
Ve slopestylu mu medaile těsně utekla, ale v Big Airu to všem natřel. Český akrobatický lyžař Matěj Švancer ohromil rozhodčí parádními skoky a na Zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne získal zlato. Díky vydařenému skoku v posledním finálovém pokusu zvítězil o tři body před Američanem Kiernanem Faganem.
Matěj Švancer.
Matěj Švancer. | Foto: ČTK

Česká reprezentace si od něho hodně slibovala. Patnáctiletý talent potvrdil ambice až v poslední den her, když ve finále předvedl parádní a dlouhý trojitý skok, aniž by zaváhal na dopadu. Nakonec uspěl v obou finálových jízdách a dosáhl na zasloužené zlato.

Videa z jeho parádních skoků se už začala šířit po sociálních sítích. 

Naděje českého akrobatického lyžování měla smůlu už na loňském mistrovství světa juniorů, kde bral podobně jako na letošních hrách mládeže čtvrté místo. Tentokrát Švancer smůlu setřásl.

"Jsem samozřejmě moc rád, je to nejlepší možná odpověď na to čtvrté místo ze slopestylu. Před posledním skokem jsem byl pátý a trochu jsem si na ten slopestyle vzpomněl," řekl Švancer.

"Ale snažil jsem se to tentokrát udělat jinak a bez chyby a povedlo se to. Triple jsem skočil teprve podruhé v životě, takže to bylo docela napínavé, ale kouč mi věřil, tak jsem si věřil také," dodal.

Dosud měli Češi na kontě dvě stříbra a bronz. Druhá místa obsadily rychlobruslařka Zuzana Kuršová a Diana Cholenská ve skikrosu, Štěpánka Ptáčková byla ve skoku na lyžích třetí.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz. Jejich výsledky se ale do oficiálního hodnocení zemí nepočítaly, stejně jako bronz Víta Chabičovského v curlingu, který byl s Číňankou Pchej Ťün-chang třetí v soutěži smíšených mezinárodních dvojic.

S medailovým ziskem 1-2-1 Češi vylepšili historické maximum. Před čtyřmi lety se z Lillehammeru vrátili rovněž se čtyřmi cennými kovy, ale bez zlata. Dohromady od roku 2012 vybojovali dvě zlaté, pět stříbrných a tři bronzové medaile.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy