Nepříjemný pád Adamczykové. České snowboardcrossařce nevyšla generálka na MS

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 4. 2. 2023 20:48
Snowboardcrossařce Evě Adamczykové nevyšla generálka na mistrovství světa. Na Světovém poháru v Cortině d'Ampezzo česká hvězda po pádu nedokončila čtvrtfinálovou jízdu večerního závodu a obsadila patnácté místo.
Eva Adamczyková.
Eva Adamczyková. | Foto: Vakho Chikvaidze, Red Bull Content Pool

V prvním vyřazovacím kole neuspěl ani Jan Kubičík, ve své osmifinálové jízdě skončil čtvrtý a byl klasifikován na 27. pozici. Výhry pod umělým osvětlením vybojovali Britka Charlotte Banksová, jež triumfovala podruhé za sebou, a poprvé v kariéře Merlin Surget z Francie.

Adamczykové se více než měsíc od posledního pohárového závodu nepodařilo pokračovat ve výsledkovém vzestupu. V páteční kvalifikaci musela absolvovat dvě kola a do vyřazovacích bojů prošla jako dvanáctá.

Ve čtvrtfinálové jízdě se držela na dvou mezičasech na druhém postupovém místě, ale pak ji postihl pád poté, co při dlouhém skoku dopadla na zadní část prkna v čele jedoucí Američanky Faye Guliniové. Podle všeho neměl karambol žádné následky, Adamczyková sjela do cíle po svých.

Devětadvacetiletá olympijská vítězka ze Soči 2014 Adamczyková, jež se v této sezoně vrátila na snowboard po vážném zranění obou nohou, skončila ve čtvrtfinále také v úvodním závodě ročníku v Les Deux Alpes. V polovině prosince pak v Cervinii nejprve byla pátá po vítězství v malém finále a poté tam obsadila čtvrté místo v závěrečné jízdě o medaile.

V Cortině už v kvalifikaci vypadli Vendula Hopjáková i Kryštof Choura s Jakubem Žeravou.

Další závod SP je na programu až v březnu v Sierra Nevadě, 19. února začne mistrovství světa v gruzínském Bakuriani.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Maďarská vláda chce postupně zrušit cenové stropy na potraviny a hypotéky, uvedl Orbán

Maďarská vláda hodlá postupně zrušit cenové stropy na základní potraviny a hypotéky, jakmile se inflace sníží. Ve státním rozhlase to dnes řekl premiér Viktor Orbán. Míra inflace v Maďarsku v únoru poprvé po více než roce klesla, byla však nejvyšší v Evropské unii. Ohledně rušení cenové regulace Orbán ale nezmínil žádný časový harmonogram, uvedla agentura Reuters.

Míra inflace v Maďarsku v únoru podle národní metodiky klesla na 25,4 procenta z lednové hodnoty 25,7 procenta. V růstu ale pokračovaly například ceny potravin. Orbán tak v ekonomice čelí největším problémům od nástupu k moci v roce 2010. Ekonomika prudce zpomaluje a úrokové sazby centrální banky jsou nejvyšší v EU.

Orbán uvedl, že cenové stropy, které jeho vláda zavedla, byly užitečné v boji proti inflaci. Zároveň ale podle něj narušovaly trh. Vláda pracuje na plánech, jak je postupně zrušit. "Pokud jde o potraviny, jakmile se inflace sníží, postupně zrušíme stávající cenové stropy, podobně jako (stropy na úrokové sazby) u bankovních úvěrů," řekl.

"Pokud inflace zpomalí pod určitou úroveň, budeme muset přijmout rozhodnutí vzdát se obranných mechanismů, které jsme zavedli kvůli vysoké inflaci," řekl maďarský premiér. Neupřesnil ale, při jaké úrovni k tomuto kroku vláda přistoupí. Loni v prosinci byla maďarská vláda nucena ukončit cenový strop na pohonné hmoty, protože jich byl nedostatek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy