Osobní rekord nestačil. Krasobruslař Březina skončil ve finále Grand Prix čtvrtý

8. 12. 2018 8:12
Krasobruslaři Michalu Březinovi ani osobní rekord ve volné jízdě nestačil na udržení medailové pozice ve finále Grand Prix. Ve Vancouveru skončil čtvrtý, protože se před něj dostal sedmnáctiletý Korejec Čcha Čun-hwan. Vyhrál úřadující mistr světa Američan Nathan Chen před stříbrným olympijským medailistou Šomou Unem z Japonska.
Český krasobruslař Michal Březina na ZOH 2018
Český krasobruslař Michal Březina na ZOH 2018 | Foto: ČTK

Osmadvacetiletý Březina byl po krátkém programu třetí a útočil na to, aby se stal vůbec prvním českým krasobruslařem na stupních vítězů ve finále Grand Prix. Mladičký Korejec na něj ale ztrácel jen zlomek bodu a po jeho volné jízdě bylo jasné, že by si Březina musel zlepšit osobní rekord o deset bodů, aby mohl pomýšlet na medaili.

Českého reprezentanta tentokrát zradil dosud jistý čtverný salchow. Upadl, přišel o kombinaci a nabral velkou bodovou ztrátu. "Teď už s tím nic nenadělám. Byl v pohodě v tréninku, byl dobrý při rozjížďce, ale v závodě jsem ztratil koncentraci při obratu, trochu jsem sklouzl z hrany a v důsledku toho mi podjela hrana při výjezdu," popisoval kritický moment.

Zbytek volné jízdy ale zvládl výborně a navzdory této hrubce si ziskem 166,05 bodu zhruba o bod a půl vylepšil měsíc starý osobní rekord z Helsinek. "Celkově to nebylo špatné. Jsem spokojený s tím, jak jsem zajel obě jízdy, Ta chyba (ve volné) mě mohla stát medaili, ale v tuhle chvíli je to jedno," řekl Březina.

Ve srovnání s rokem 2011 si ve finále o dvě místa polepšil a vyrovnal české maximum Tomáše Vernera, který skončil čtvrtý v roce 2008. Ve finále byl nejlepším Evropanem, zkušený Rus Sergej Voronov obsadil šestou příčku. Úvodní polovinu sezony nejlepší český krasobruslař hodnotil pozitivně. "Jsem rád, že je hotovo. Zakončil jsem úvod sezony poměrně silný a myslím, že je to dobrý krok směrem k mistrovství Evropy," dodal.

Březinův tréninkový kolega Chen navzdory pádu při čtverném lutzu udržel vedení po krátkém programu. Při některých čtverných skocích chyboval totiž i Uno.

Finále Grand Prix v krasobruslení ve Vancouveru:

Muži - konečné pořadí: 1. Chen (USA) 282,42, 2. Uno (Jap.) 275,10, 3. Čcha Čun-hwan (Korea) 263,49, 4. Březina (ČR) 255,26.

Sportovní dvojice - po krátkém programu: 1. Pcheng Čcheng, Ťin Jang (Čína) 75,69, 2. Zabijaková, Enbert 75,18, 3. Tarasovová, Morozov (všichni Rus.) 74,04.

Taneční páry - po rytmickém tanci: 1. Hubbellová, Donohue (USA) 80,53, 2. Guignardová, Fabbri (It.) 78,30, 3. Sinicinová, Kacalapov (Rus.) 77,33.