Ochutnávka zimní sezony v Liberci. Pod Ještědem budou závodit běžci, skokani i sdruženáři

Sport Sport
26. 9. 2017 15:59
Poprvé v historii se nejlepší čeští skokani, sdruženáři a běžci na lyžích ve čtvrtek potkají v Liberci, aby tu změřili síly na mistrovství České republiky.
Sdruženář Tomáš Portyk
Sdruženář Tomáš Portyk | Foto: ČTK

Liberec - Na svatého Václava bude na severu Čech ze sportovní stránky pořádně rušno. Ve skokanském areálu Ještěd a běžeckém areálu Vesec proběhne od čtvrtka do neděle mistrovství České republiky klasických lyžařských disciplín. Vůbec poprvé v historii navíc společné pro skokany na lyžích, sdruženáře i běžce na lyžích, kteří představí kompletní juniorské i seniorské reprezentace.

"Byla to trochu náhoda, že jsme se všichni klasici v plánech sešli u stejného termínu. Domluva byla poměrně snadná a rychlá, i když to bylo trochu na poslední chvíli. I přesto se nám podařilo založit tento atraktivní formát, u kterého bychom chtěli zůstat i pro následující roky. Rádi bychom založili tradici a ve spolupráci s Libereckým krajem a městem Liberec tyto závody pořádali pravidelně vždy okolo 28. září," říká sportovní ředitel Úseku skoku na lyžích SLČR Rostislav Jozífek.

Program MČR odstartuje ve čtvrtek právě závodem skokanů na lyžích, kteří navíc oslaví i jubilejní 100. ročník mistrovství ČR v této disciplíně. Ve 14.00 začne na Ještědu první kolo, o hodinu později je na programu finále. "Zveme všechny diváky oslavit aktivně státní svátek, na Ještědu bude například speciální akce pro seniory, kdy každý obdrží občerstvení zdarma," říká Jozífek.

"A pozor, hole pro nordic walking s sebou, přístup do areálu je pouze od lanovky, tubus je z technických důvodů pro veškerý provoz uzavřen," dodává. Poté se divácká pozornost přesune do běžeckého areálu, kde se v 16.30 pustí do prologu běžci na lyžích.

V pátek ráno v 9 hodin odstartují běžci ve Vesci do distančních závodů. Dopoledne bude areál Ještěd patřit sdruženářům, kteří mají začátek skokanské části naplánovaný na 11.00, do tratě běžecké části ve Vesci se pak závodníci vydají přibližně v 15:30.

"Mistrovství ČR pro nás bude tečkou za suchou letní přípravou, po něm už přesedláme na přípravu na sněhu v zahraničí. Považujeme za úspěch, že se nám podařilo termínově dohodnout na společném mistrovství. A myslím, že to bude tahák nejen pro fanoušky, ale příjemné to bude jistě i pro samotné závodníky," vyhlíží sportovní ředitel severské kombinace Tomáš Slavík. Odpoledne proběhne také závod žen ve skoku na lyžích, z ještědských můstků se závodnice budou vrhat od pravého poledne.   

V sobotu je na programu volný den a v neděli pak závodníky čeká tradiční výjezd na Ještěd. Běžci na lyžích hromadně odstartují od Janova Dolu ve 13.15, cíl je u vysílače na samotném vrcholu Ještědu.

"Mistrovství ČR je jedním z mezníků, ke kterým se závodníci během letní přípravy upínají. Je to možnost porovnat síly s ostatními a znovu okusit závodní atmosféru. Na své si přijdou i fanoušci, právě nedělní výjezd na Ještěd je velice divácky atraktivní. Věřím, že i tentokrát si jich najde cestu na závody velké množství," vyhlíží sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín Lukáš Sacher.  

 

Právě se děje

před 28 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy