První závod sjezdařské sezony vyhrála v Söldenu Gutová

Aktualizováno 22. 10. 2016 17:26
Nový ročník Světového poháru ve sjezdovém lyžování odstartoval. Obří slalom v Söldenu suverénně ovládla Švýcarka Lara Gutová. Jediná česká zástupkyně Martina Dubovská nepostoupila do druhého kola.
Lara Gutová
Lara Gutová | Foto: ČTK

Sölden - Vítězkou prvního závodu nové sezony Světového poháru ve sjezdovém lyžování se stala obhájkyně celkového prvenství v seriálu Lara Gutová. Švýcarská specialistka na rychlostní disciplíny vyhrála obří slalom v rakouském Söldenu.

Jediná česká zástupkyně Martina Dubovská obsadila v úvodní jízdě 57. místo se ztrátou šesti a půl sekundy na Gutovou a do finálového kola nepostoupila. Některé favoritky jako Lindsey Vonnová, Anna Veithová či Viktoria Rebensburgová závod vynechaly.

Gutová, která v Söldenu zvítězila i v roce 2013, stejně jako před třemi lety suverénně vedla už po prvním kole a třetím časem v druhé jízdě velký náskok bezpečně pojistila. V konečném pořadí vyhrála o 1,44 sekundy před americkou slalomářkou Mikaelou Shiffrinovou a připsala si v SP čtvrtou výhru v obřím slalomu.

Shiffrinová obhájila loňské druhé místo a v obřím slalomu stanula na stupních v seriálu pošesté. Třetí skončila Italka Marta Bassinová, jež ztratila na Gutovou 1,93 sekundy a připsala si první pódium ve Světovém poháru.

Životního výsledku v obřím slalomu dosáhla Slovenka Petra Vlhová: obsadila osmé místo, na které se propracovala z 21. pozice nejrychlejší jízdou v druhém kole. Vlhová, která byla v obřím slalomu dosud nejlépe čtrnáctá loni ve Flachau, porazila v druhém kole Gutovou o tři desetiny sekundy.

"Na tréninku jsem jezdila hodně rychle, ale nevýhoda bylo vysoké číslo. Takže jsem šťastná, že se mi tohle podařilo," pochvalovala si Vlhová v rozhovoru se spolupracovnicí ČTK. Líbila se jí tvrdá a výborně připravená sjezdovka. "Podmínky byly super, takže se dalo jet i s vysokým číslem. V prvním kole jsem chtěla hlavně postoupit a druhé jsem chtěla jet naplno, což vyšlo do putníku," radovala se jednadvacetiletá lyžařka.

Její hlavní disciplínou je slalom, úvodní závod bude za tři týdny ve finském Levi. "Na začátek sezony mi to určitě prospěje kvůli sebevědomí, do slalomů se mi půjde lépe," prohlásila Vlhová. "Chci ale také prorazit v obřáku, takže je to na dobré cestě. Ale byl to jen první závod. Od zítřka se zase soustředím na slalom a hurá do Levi," uvedla lyžařka, jejímž novým trenérem se stal Ital Livio Magnoni.

Úvodní závod SP ve sjezdovém lyžování v Söldenu (Rakousko):

Ženy - obří slalom:

1. Gutová (Švýc.) 2:23,02 (1:10,11+1:12,91), 2. Shiffrinová (USA) -1,44 (1:11,53+1:12,93), 3. Bassinová (It.) -1,93 (1:11,95+1:13,00), 4. Brunnerová (Rak.) -2,28 (1:12,36+1:12,94), 5. Goggiaová (It.) -2,77 (1:12,92+1:12,87), 6. Worleyová (Fr.) -2,82 (1:12,88+1:12,96), 7. Kirchgasserová (Rak.) -3,01 (1:12,39+1:13,64), 8. Vlhová (SR) -3,23 (1:13,64+1:12,61), 9. Brignoneová (It.) -3,24 (1:12,08+1:14,18), 10. Drevová (Slovin.) -3,29 (1:12,62+1:13,69), ...v 1. kole 57. Dubovská (ČR) 1:16,67.