Nováková doběhla v Toblachu sedmadvacátá, vyhrála Švédka Kallaová

16. 12. 2017 13:12
Česká Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila v dalším závodě Světového poháru 27. pozici. Jako první dorazila do cíle Švédka Charlotte Kallaová.
Petra Nováková
Petra Nováková | Foto: Milan Kammermayer

Toblach - Běžkyně na lyžích Petra Nováková obsadila 27. místo ve volné desítce Světového poháru v Toblachu a podruhé v sezoně bodovala.

Vítězná Švédka Charlotte Kallaová si upevnila vedení v seriálu, mužský závod na 15 km vyhrál Nor Simen Hegstad Krüger a slavil premiérový triumf v kariéře. Jeho krajan Johannes Hösflot Klaebo byl až desátý, ale i přes první porážku v sezoně udržel celkové vedení.

Nejlepší z Čechů Aleš Razým obsadil v letošní premiéře v SP 58. místo s více než dvouminutovou ztrátou. O sekundu za ním se umístil Petr Knop a až v osmé desítce dokončil závod Adam Fellner (72.). Na body nedosáhly ani zbylé dvě české reprezentantky - Kateřina Beroušková skončila na 56. místě a Petra Hynčicová na 68. pozici.

Nováková byla před týdnem na stejné trati v Davosu třináctá. V Toblachu se v polovině závodu držela čtrnáctá se ztrátou necelé půlminuty na čelo. Ve druhé části ale ztratila, klesla na 27. místo a za vítězkou zaostala o minutu a 27 vteřin.

Za Kallaovou se seřadilo pět norských běžkyň. Druhá skončila s odstupem 5,8 sekundy Ragnhild Hagaová, třetí Heidi Wengová, následovaly Astrid Jacobsenová, Marit Björgenová a šestá byla Ingvild Flugstad Östbergová.

Čtyřiadvacetiletý Krüger teprve podruhé v životě vybojoval pódiové umístění, právě v Toblachu byl letos v lednu třetí na volné desítce. Tentokrát v Itálii vystoupil ze stínu hvězdného krajana Klaeba, který přišel o neporazitelnost v sezoně. Suverénní lídr SP triumfoval v šesti předchozích závodech, do kterých nastoupil.

Před týdnem Klaebovy absence na volné patnáctce v Davosu využil k vítězství Maurice Manificat a v Toblachu na to francouzský reprezentant navázal druhým místem s desetisekundovou ztrátou na Krügera. Těsně třetí čas zaběhl Brit Andrew Musgrave.

SP v běhu na lyžích v Toblachu (Itálie):

Ženy - 10 km volně:

1. Kallaová (Švéd.) 22:40,1 min., 2. Hagaová -5,8, 3. Wengová -13,8, 4. Jacobsenová -17,9, 5. Björgenová -22,6, 6. Östbergová (všechny Nor.) -29,3, 7. Digginsová (USA) -40,5, 8. Niskanenová (Fin.) -43,5, 9. Bjornsenová (USA) -43,9, 10. Sedovová (Rus.) -46,1, …27. Nováková -1:27,0, 56. Beroušková -2:21,4, 68. Hynčicová (všechny ČR) -2:47,8.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 31 závodů): 1. Kallaová 570, 2. Wengová 446, 3. Hagaová 435, 4. Östbergová 432, 5. Björgenová 393, 6. Nilssonová (Švéd.) 330, …42. Nováková 24.

Muži - 15 km volně:

1. Krüger (Nor.) 29:58,8, 2. Manificat (Fr.) -10,6, 3. Musgrave (Brit.) -11,5, 4. Harvey (Kan.) -14,0, 5. Usťugov (Rus.) -18,9, 6. Krogh -23,8, 7. Holund (oba Nor.) -25,9, 8. Heikkinen (Fin.) -27,3, 9. Livers (Švýc.) -35,0, 10. Klaebo (Nor.) -35,2, …58. Razým -2:12,0, 59. Knop -2:13,0, 72. Fellner (všichni ČR) -2:41,9.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 31 závodů): 1. Klaebo 652 b., 2. Bolšunov (Rus.) 402, 3. Manificat 388, 4. Sundby (Nor.) 350, 5. Harvey 314, 6. Usťugov 302, …71. Jakš (ČR) 12.