Bez olympijské medaile budeme zklamaní, říká Novák o Sáblíkové. A možná ji pošle na cyklistické MS

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 10. 2017 11:02
Nic než další olympijský úspěch si nepřipouští. Trenér rychlobruslařky Martiny Sáblíkové Petr Novák září ve vrcholící letní přípravě na olympijskou sezonu štěstím, jeho svěřenci včetně trojnásobné šampionky zpod pěti kruhů zajíždějí v testovacích závodech v německém Inzellu skvělé časy. Kouč tam také prozradil, že myslí i na to, jak vyšle Sáblíkovou na další světový šampionát v silniční cyklistice.
Martina Sáblíková s týmem.
Martina Sáblíková s týmem. | Foto: Milan Kammermayer

Martinu v létě hodně trápilo bolavé koleno, co vám radili lékaři?

Přímo v Novém Městě máme svého primáře ortopeda, ten říkal, že můžeme normálně trénovat, co to dovolí. Koleno bylo evidentně přetížené. Po masáži bylo vždycky dobrý a po půlhodině tréninku se zase zahryzlo.

Museli jste tedy upravovat trénink?

Něčemu se musela vyhýbat, vůbec nemohla dělat skokovku. Všichni skákali a Martina nemohla. Začala až asi před dvěma měsíci, ale zatěžovali jsme to pomalu. Zatímco ostatní skákali sto metrů, ona jen třicet. Teď všechno nasvědčuje tomu, že to je v pořádku.

Sama Martina říkala, že si po dlouhé době odpočinula pořádně i psychicky. Bylo na ní po konci sezony vidět, že potřebuje oddych?

Jí rozhodně nepomohlo, že jsme jeli na olympiádu do Ria a nestartovala. To mi vyčítá dodneška. Pořád se ptá, jestli jsme tam museli být. Já jí říkám, ale co kdybychom tam nejeli, ono se podařilo kvalifikovat a my tam museli jet na poslední chvíli.

A co ona na to?

Nesla to těžko, ale teď už je to v pořádku. Ale počkejme si, třeba když se jí zadaří na zimní olympiádě, nenechám se zviklat cyklistickým svazem, kde mi řekli, že na letošním mistrovství v Norsku je jen rovina a žádné kopce. A nakonec? To byla trať pro Martinu! Teď bude mistrovství v Rakousku a to je náš kraj, to známe.

Takže už se vám v hlavě spřádají plány, ví o nich Martina?

Říkal jsem jí, že mě naštvalo, že jsme nejeli do Norska. A že jsem si myslel, že už dalších deset let takhle kopcovité MS nebude, a ono je hned další rok. A ona mi odpověděla, že ví, prý se dívala. (smích)

Teď jste na soustředění v německém Inzellu, často jezdíte italského Collalba. Proč právě tyhle dvě destinace?

V Itálii jsme víc než doma. Tady je dráha asi 650 metrů vysoko. V Itálii zase 1200 metrů nad mořem spíme, ve 2000 metrech trénujeme. Já do kopců jezdím rád, protože se tím dají vynahradit všechny podpůrné prostředky, které bych nikdy nikomu nedovolil. Takhle se krásně zahustí krev, je to přirozené a výkon vydrží dlouho.

A Inzell?

Sem musíme, jinde závody nejsou. Je to olympijská sezona a závodit potřebujeme. V 650 metrech nad mořem je to tu navíc nejrychlejší dráha v Evropě.

Už máte rozmyšleno, kdy vyrazit do Koreje, aby se tým stihl před olympiádou aklimatizovat?

Ano. Poletíme přímo tam někdy 27. a 28. ledna, abychom se dobře aklimatizovali. I kdybychom byli třeba čtyři dny bez ledu, tak to nevadí. Nejdřív budeme bydlet mimo vesnici a pak se přestěhujeme někdy na začátku února.

Martina má za sebou v prvních testovacích závodech skvělé časy, zvládla se oklepat ze zranění kolene. Máte v hlavě něco jiného než olympijský cenný kov?

Věřím, že si nějakou medaili vyjede. Už jsme v jiné situaci než dřív, i kdyby tam vyjela jen bronzovou, bude to skvělý. Přivézt i z třetí olympiády medaili by byl úspěch. Když ji nepřiveze, budeme oba zklamaní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Maďarský premiér Viktor Orbán pojede 1. února do Moskvy na jednání s Vladimirem Putinem

Maďarský premiér Viktor Orbán přijede 1. února do Moskvy na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Agentuře TASS to sdělil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Návštěva, kterou dosud Kreml nepotvrdil, by se odehrála v době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem kolem Ukrajiny.

"Termín schůzky je 1. února," řekl Szijjártó v rozhovoru pro TASS v New Yorku, kde se účastní jednání OSN.

Podle něj bude hlavním tématem setkání energetika, zejména pak dostavba maďarské jaderné elektrárny Paks ruskou společností Rosatom či zvýšení dodávek ruského zemního plynu do Maďarska. Orbán s Putinem by podle něj měli hovořit také o výrobě ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V v Maďarsku či vyslání maďarského kosmonauta do vesmíru s ruskou pomocí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že zprávy o chystané schůzce mezi Putinem a Orbánem zatím nebude komentovat. Ministerstvo zahraničí o tom podle něj bude včas informovat.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Vláda chce navýšit úhrady pojišťoven na záchrannou službu, bude s nimi jednat

Hejtmani se s vládou domluvili na zvýšení plateb pojišťoven na zdravotnickou záchrannou službu. Povedou se o tom jednání mezi vládou, kraji a pojišťovnami, řekl po jednání s hejtmany novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Rozhodnutí ocenil předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) s tím, že podíl krajů na financování záchranné služby v posledních letech se výrazně zvětšil v porovnání s výší úhrad zdravotních pojišťoven. Navýšit plánuje vláda i finance na opravy silnic nižších tříd.

Hejtmani dnes s novou vládou jednali poprvé od jejího ustavení, domluvili se, že se budou scházet třikrát do roka nad konkrétními tématy. Dnes probrali mimo jiné problémy krajů s fungováním pohotovostní služby či úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Zabývali se i financováním oprav silnic nižších tříd či plány krajů s úpravou rozpočtového určení daní. Na silnice nižších tříd chce dát vláda příští rok o dvě miliardy korun víc, než činí nynější platba krajům ve výši čtyři miliardy, uvedl šéf hejtmanů Kuba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy