reklama
 
 

Nová hvězda? Štursa se skákáním na lyžích baví a chce se smát do kamery

19. 12. 2016 16:06
Zatím nejlepším českým skokanem na lyžích je v probíhající sezoně překvapivě jednadvacetiletý Vojtěch Štursa.

Praha – Před aktuální sezonou měl na kontě jen dva starty ve Světovém poháru, přesto je skokan na lyžích Vojtěch Štursa v prestižním seriálu na dvacátém místě průběžného pořadí aktuálně nejlepším českým závodníkem. Jednadvacetiletý rodák z Březin u Poličky se ale na další posun až k medailovým umístěním neupíná, chce se skákáním hlavně bavit a mít po závodu vždy důvod k úsměvu do kamer.

Před touto sezonou se dostal do seniorské reprezentace a příležitosti se chytil. V sedmi dosavadních individuálních závodech nebodoval jen dvakrát a v posledním klání v Engelbergu skončil osmý. "Ten výsledek byl pro mě trochu překvapení, ale v průběhu sezony i toho závodu jsem tak nějak věděl, že skoky jsou dobré. Všechno se mi povedlo, takže úplně vyjukanej jsem z toho nebyl," řekl Štursa.

V posledních dnech je o něj velký zájem, dnes poskytl médiím hned několik rozhovorů. Štursu to ale nechává před následujícím tradičním Turné čtyř můstků klidným. "Dřív to tak nebylo. Já si to ale užívám, mám strašnou radost za všechno, co se nyní děje," přiznal. "Pro mě to znamená zlom kariéry, začíná se vyplácet ta tvrdá práce. Funguje to a začínáme sklízet. Snad to tak půjde dál," přál si.

Štursa se narodil na Vysočině a začínal se severskou kombinací. Poprvé si skočil na můstku v šesti letech a v patnácti přestoupil do Dukly Liberec. Tehdy se začal soustředit jen na jednu disciplínu. "Na suchu po nohách, to neumím běhat do dneška," řekl Štursa s úsměvem. Na lyžích mu ale běhání šlo. "Jsem ale typ, který potřebuje krátkou a výbušnou práci. Kolečka na běžkách při tréninku, to by mě nebavilo," vysvětlil.

Jako žák byl velmi talentovaný a v juniorském věku platil za velkou naději. Na MS této kategorie byl ale čtyřikrát a ani jednou neuspěl, naposledy loni byl na 34. místě. Do SP poprvé nahlédl v prosinci roku 2011 v šestnácti letech, ale vše skončilo u jednoho závodu.

"Bylo to hodně těžké období, nebyl žádný systém práce s mládeží a juniory, neměli jsme plány, kloudného trenéra, nefungovalo to. Bylo to pro mě frustrující a přestával jsem věřit, že je možné se na ten vrchol dostat a vůbec Světový pohár skákat," vzpomínal na těžká léta.

Loni se dostal do skupiny Richarda Schallerta, který si vzal na starosti skupinu talentovaných mladých skokanů a zkušeného Romana Koudelku. "Postavil se tady systém, máme od něj tréninky a systematicky tvrdě pracujeme," pochvaloval si Štursa. "Tak jsem začal věřit, zlepšoval jsem se. Cesta je to správná a snad se bude dařit i dál," řekl.

Ze skupiny mládežníků teď pronikl mezi české legendy Koudelku, Jakuba Jandu či Jana Maturu, kteří mají na kontech několik vítězství v SP. "Je to fajn s nimi, i když se tak trochu trápí. Furt se můžu ode všech něco přiučit a něco okoukat. Když je potřeba, zeptám se a nemají problém mi poradit a pomoct," konstatoval Štursa.

Když má popsat svou povahu, nesvede to. O lecčems ale vypovídá jeho první starost, když nedávno upadl v prvním kole v Klingenthalu. "Bude to stačit na postup do druhého kola?" zeptal se ještě v sanitce. Bojovný naturel chce zúročit i na mamutím můstku, kde naposledy skákal před dvěma lety. "Od té doby se toho hodně změnilo. Mám radši větší můstky, je tam adrenalin, který potřebuju. Dvoustovka není nereálná, dneska to na těch velkých můstcích je skoro samozřejmost," řekl sebevědomě.

Nyní ho čeká pauza doma. Stráví ji s rodinou i přítelkyní Veronikou Ptáčkovou, rovněž skokankou na lyžích. "Doma chci ale na skoky zapomenout. Řešit je nebudeme," prohlásil Štursa. I taková bude příprava na jeho první Turné čtyř můstků v kariéře. "Já to beru jako normální klasický závod. Jedu si to užít, aby se mi to tam líbilo. Abych se mohl po skoku zase smát do kamery," dodal.

autoři: ČTK, Sport | 19. 12. 2016 16:06

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama