Ve sportu se nehraje fair play a v politice taky ne, říká skokan Janda před posledním závodem

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
16. 11. 2017 13:34
V polské Wisle ho o víkendu čeká poslední závod kariéry. Skokan na lyžích Jakub Janda ale žádné nostalgii nepropadá, počítal s tím, že se z volební kandidátky ODS do Poslanecké sněmovny může dostat a možná tak přijde o olympijské hry. Věří, že má na politiku dostatečně ostré lokty.
Jakub Janda
Jakub Janda | Foto: Milan Kammermayer

Čeká vás poslední závod kariéry, jste na to dostatečně připravený?

Doufám, že jsem. Ještě minulý týden jsem byl skákat v Německu, teď jsem strávil čtyři dny v Praze. Zítra odjedu, je kvalifikace a tam se uvidí, jestli jsem to podcenil, nebo ne.

A na posledním soustředění se vám dařilo?

Všechny skoky byly pozdě, takže jsem se asi trochu zpomalil. Doufám, že se do Wisly ještě trochu zrychlím. Tréninkový plán jsem si každopádně odjel, bylo tam méně času na regeneraci a tak. Nicméně byly to jen dva týdny, věřím, že jsem nic nezanedbal. 

Padá na vás nostalgie?

Poslední závod přijde až o víkendu, nostalgik nejsem. Až poslední závod nastane, tak uvidíme, jaké pocity se ve mně budou mísit. Chci se pokusit o co nejlepší výsledek, aby to na konec kariéry byly dobré skoky.

Takže vás ani nemrzí, že se nepodíváte na olympijské hry do Koreje?

Samozřejmě to zamrzí, protože celou přípravu jsem směřoval k olympiádě, ale to riziko, že se to může stát, tu bylo, tak jsem s tím musel počítat.

Nelákalo vás tedy těch pár měsíců nějak přečkat? 

Když bylo po volbách, tak první cesta směřovala do Liberce, domluvit se Duklou a s úsekem skoku, co bude. Rostislav Jozífek (sportovní ředitel úseku skokanů na lyžích, pozn. red.) mě přemlouval, ať vydržím, ale tyhle dvě funkce nejdou skloubit. Jednu bych musel zanedbávat a to nechci.

Jak náročných bylo pro vás posledních pár týdnů, kdy už jste věděl, že jste poslancem?

Bylo to hodně náročné spojit trénink s politickou kariérou. Stačím ale sledovat i politická vyjednávání, až se vrátím ze závodů, poprvé zasedne sněmovna. To už do toho nebudu mít sport, takže se budu moct politice věnovat naplno.

Stihl jste už první politické schůzky?

Včera bylo školení poslaneckých nováčků, bohužel jsem tam byl jen dvacet minut, pak jsem musel jít na volební komisi, které jsem členem. Ale byl tam můj asistent, který mě pak do toho všeho zaškolil.

Jaké jste měl ohlasy od kolegů skokanů, že míříte do politiky?

Dostal jsem hodně esemesek, taky od kluků ze Slovinska nebo z Polska, pak jsme se i potkali, tak se různě bavíme. Říkají, že je zajímavé vidět to i z té druhé stránky. Ne jen podle toho, co čtou v novinách nebo slyší v televizi. Ode mě mají čerstvé informace.  

Máte rozmyšleno, za co byste se chtěl v Poslanecké sněmovně bít?

Určitě už něco v hlavě mám. Jestli se podaří vydržet čtyřleté volební období, chtěl bych se zasadit, aby tu byl vytvořen zákon o sportu. Studoval jsem to na vysoké škole, objel bych profesory, kteří o tom měli zajímavé přednášky, pak i sportovní svazy a uvidíme, co se povede prosadit.

Za ANO se do sněmovny prodral také někdejší hokejista Milan Hnilička, byl byste ochotný mít ho jako sportovního spojence?

Milana jsem včera viděl na zasedání nováčků, ještě jsme se ve sněmovně nepotkali. I když je Hnilda z jiné strany, když to bude mít hlavu a patu, spolupráce tam může být. 

Čekáte, že vás nyní čekají ještě náročnější závody, než jste zažil na můstcích?

Určitě to bude o něco těžší. Ve sportu se nehraje fair play a v politice taky ne. Myslím ale, že mám docela ostré lokty a využiju i 21 let sportovní kariéry.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy