Norské běžkyně završily MS mistrovským hattrickem na třicítce

4. 3. 2017 15:03
Marit Björgenová získala na MS už své čtvrté zlato a celkově 18. titul. Norský triumf ještě podtrhly druhá Heidi Wengová a třetí Astrid Jacobsenová.
Marit Björgenová na MS 2017
Marit Björgenová na MS 2017 | Foto: Reuters

Lahti - Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála na světovém šampionátu v klasickém lyžování i volnou třicítku a v Lahti získala čtvrté zlato. Nejlepší z českých závodnic dojela Kateřina Beroušková na 27. místě.

Björgenová rozhodla o své výhře před trojicí krajanek a rekordním osmnáctém zlatu z mistrovství světa při sjezdu na stadion. O necelé dvě sekundy druhá doběhla Heidi Wengová, bronz vybojovala Astrid Jacobsenová a čtvrtá skončila Ragnhild Hagaová.

Norky v Lahti vyhrály všech šest běžeckých závodů, což dokázaly jako první národ na jednom MS. Na šampionátech v letech 2011, 2013 a 2015 získaly pět zlatých, ale tentokrát podle očekávání dominovaly ještě výrazněji.

Beroušková dokončila závod s téměř čtyřminutovou ztrátou na vítězku a skončila 27. stejně jako ve skiatlonu. Anna Sixtová při své premiéře na MS nabrala manko přes třináct minut a obsadila 45. místo. Petra Nováková do cíle nedoběhla.

Björgenová se od začátku starala o tempo a postupně z 51 startujících zbyla vpředu skupinka devíti běžkyň, které spolu vjížděly do posledního pětikilometrového kola. Krátce předtím Björgenová přišla o hůl, ale rychle dostala náhradní.

Zdálo se, že by Norkám mohla konkurovat Charlotte Kallaová, ale Švédka zlomila hůl 1,8 km před cílem a ztratila s nimi kontakt.

Šestatřicetiletá Björgenová stupňovala tempo a v závěru se jí udržela jen vedoucí žena Světového poháru Wengová. Schylovalo se k finiši, ale Björgenová zvládla lépe závěrečný sjezd s technickými pasážemi a zvítězila.

"Hůl v závodu jsem zlomila snad poprvé v kariéře a jsem nesmírně šťastná, že to dobře dopadlo. Snažila jsem se rozhodnout dva kilometry před cílem, ale Heidi se mě držela. Věděla jsem ale, že mám rychlejší lyže," řekla matka ročního syna Mariuse.