Norky vyhrály štafetu, Björgenová má rekordní sedmé zlato ze ZOH

17. 2. 2018 11:40
České kvarteto ve složení Beroušková-Grohová-Havlíčková-Nováková doběhlo jedenácté.
Marit Björgenová slaví vítězství Norska ve štafetě 4x5 km na ZOH 2018. Za ní  Stina Nilssonová ze Švédska.
Marit Björgenová slaví vítězství Norska ve štafetě 4x5 km na ZOH 2018. Za ní Stina Nilssonová ze Švédska. | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Norské běžkyně na lyžích vyhrály na olympijských hrách v Pchjongčchangu štafetu na 4×5 km před obhájkyněmi zlata Švédkami. Finišující veteránka Marit Björgenová získala jako první žena v historii ZOH sedmé zlato a s třinácti medailemi vyrovnala rekord krajana biatlonisty Oleho Einara Björndalena.

Český tým ve složení Kateřina Beroušková, Karolína Grohová, Petra Nováková a Barbora Havlíčková obsadil 11. místo. Po prvním úseku předala Beroušková jako sedmá, Grohová se pak ale propadla na jedenácté místo. Nováková družstvo posunula o příčku výš, sedmnáctiletá Havlíčková ale pozici v nejlepší desítce neudržela. Celkově Češky na vítězky ztratily 3:52,8 minuty.

Sedmatřicetiletá Björgenová porazila v závěrečném souboji švédskou vítězku sprintu z Pchjongčchangu Stinu Nilssonovou o dvě sekundy. Pro bronzové medaile si s odstupem 43,3 sekundy doběhly olympijské sportovkyně z Ruska.

Základ norského triumfu ale položila na třetím úseku běžící Hagaová, která stáhla dvacetisekundový náskok vedoucí švédsko-ruské dvojice Ebba Anderssonová, Anastasia Sedovová a Björgenovou na poslední předávce vyslala na trať tři sekundy za vedoucím duem.

Norka se na soupeřky rychle dotáhla a její tempo v závěrečném okruhu dokázala držet jen Nilssonová. V posledním stoupání a následném sjezdu na stadion ale Švédka nabrala několikametrovou ztrátu, kterou už nedohnala.

Björgenová v Koreji pokračuje v historickém tažení a získala tu už třetí cenný kov. Po stříbru v úvodním skiatlonu se ve čtvrtek bronzem v závodě na 10 km dotáhla ziskem dvanácté medaile na ZOH na běžce Björna Dählieho a dnes vyrovnala i Björndalenův rekord. Oba krajané ale mají ve sbírce osm zlatých medailí, Björgenová má nyní bilanci 7-4-2.

V sedmatřiceti letech a 333 dnech je Björgenová také druhou nejstarší vítězkou štafety na ZOH. Starší byla jen Ruska Raisa Smetaninovová, jež se v roce 1992 podílela na triumfu tehdejšího týmu Společenství nezávislých států ve věku 39 let a 354 dní.