Nor Sundby má první titul světového šampiona, Češi na patnáctce propadli

27. 2. 2019 15:46
Norský běžec na lyžích Martin Jonsrud Sundby se dočkal prvního individuálního titulu mistra světa. Trojnásobný vítěz Světového poháru dnes v rakouském Seefeldu triumfoval na trati 15 kilometrů klasickou technikou.
Martin Jonsrud Sundby
Martin Jonsrud Sundby | Foto: Reuters

Čtyřiatřicetiletý Sundby ve slunečném a teplém počasí stupňoval tempo a vyhrál o 2,9 vteřiny před Rusem Alexandrem Bessměrtnychem, který na mezičasech vedl od pátého kilometru. Bronzovou medaili vybojoval obhájce titulu Fin Iivo Niskanen.

Z českých reprezentantů skončil nejlépe Michal Novák, který obsadil 39. místo s odstupem 3:23,7 minuty.

Sundby byl dvakrát členem vítězné norské štafety na MS, ale v individuálních startech dosud sbíral jen druhá a třetí místa. Na patnáctce v Seefeldu se od začátku pohyboval ve špičce a v polovině trati na Bessměrtnycha ztrácel přes 18 vteřin.

Ve druhé části závodu ale pomalu z náskoku ruského lyžaře ukrajoval, dva kilometry před cílem už prohrával jen o vteřinu a půl. Měl výhodu, že jel až mezi posledními hvězdami, dokázal ještě zrychlit a zvítězit.

"Je to velmi emotivní," uvedl dojatý Sundby. "Uběhlo hodně času, než jsem to dokázal. Věděl jsem, že jedu na medaili, ale netušil, že na zlato. Dokázali jsme to dohromady se skvělým servisem a děkuji lidem, kteří mi věřili."

I mistr světa na klasické patnáctce z předloňského šampionátu v Lahti Niskanen dlouho figuroval pod stupni vítězů, ale v závěru vybojoval bronz.

Na můstku brala zlato Lundbyová

Mistryní světa ve skocích na lyžích se stala největší favoritka Maren Lundbyová, která v Seefeldu porazila svou německou rivalku Katharinu Althausovou o pouhého půl bodu. Nejlepší z Češek byla šestnáctiletá Štěpánka Ptáčková, jež při debutu na šampionátu obsadila 29. pozici.

Olympijská vítězka a vedoucí žena Světového poháru Lundbyová se stala mistryní světa poprvé kariéře. Po prvním kole čtyřiadvacetiletá Norka vedla před Althausovou o 1,6 bodu, a i když v druhém kole skočila o 2,5 metru méně než Němka, stejně jako loni pod pěti kruhy v Pchjongčchangu odsunula svou velkou soupeřku na stříbrnou pozici.

"Mám velkou radost, bylo to těsné," uvedla Althausová, které ke zlatu chybělo zhruba 25 centimetrů. "S tím nic nenaděláte. Modlila jsem se a doufala, aby to tentokrát stačilo a nebylo z toho zase druhé místo. Ale raduju se i ze stříbra," dodala Němka.

Pro bronz si díky vydařenému druhému kolu doskočila domácí veteránka Daniela Iraschková-Stolzová. Pětatřicetiletá Rakušanka byla po úvodním pokusu až osmá, ale díky skoku 105,5 metru vybojovala svou pátou světovou medaili.

Na stupně vítězů se tak dostaly stejné skokanky jako po úterním premiérovém závodu ženských družstev, v němž zvítězily Němky před Rakušankami a Norkami.

Z českého kvarteta, jež bylo v úterý deváté, dnes dopadla nejlépe Ptáčková. Mladá skokanka postoupila do druhého kola jako poslední třicátá a v druhém kole si o tři metry polepšila na 91,5 metru a posunula se o jednu pozici. Jednatřicáté místo obsadila Karolína Indráčková, která v prvním kole ztratila na Ptáčkovou pouhou desetinu bodu. Zdeňka Pešatová ani Marta Křepelková se do závodu nekvalifikovaly.