Nejdřív miminko, pak zpátky do stopy. Razýmová je těhotná, vynechá olympijskou sezonu

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 11. 2021 11:36
Nejlepší česká běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová je těhotná. Vynechá proto nadcházející olympijskou sezonu s únorovým vrcholem v Pekingu. Po porodu by se třicetiletá závodnice, která v poslední době pronikala do nejlepší desítky v závodech Světového poháru, chtěla vrátit.
Kateřina Razýmová při závodu Světového poháru v Novém Městě na Moravě
Kateřina Razýmová při závodu Světového poháru v Novém Městě na Moravě | Foto: Luboš Vácha

O svém těhotenství se jednička českého běžeckého lyžování dozvěděla před měsícem a půl.

"V průběhu září jsem se cítila nepřiměřeně unavená a na konci září zjistila, že jsem těhotná. Pořád jde o poměrně ranou fázi těhotenství, nicméně je jasné, že bych sezonu absolvovat nemohla," uvedla v tiskové zprávě svazu.

Potomek, kterého očekává se svým manželem a trenérem Vladislavem Razýmem, by se měl narodit na přelomu jara a léta.

"Miminko jsme plánovali, načasování však vzhledem k nadcházející olympijské sezoně úplně nevyšlo. Přesto ale máme z této novinky obrovskou radost," ujistila Razýmová.

Na zimních olympijských hrách startovala ještě pod dívčím jménem Beroušková jen v roce 2018 v Pchjongčchangu, kde bylo jejím maximem 23. místo na klasické třicítce s hromadným startem. Pro Peking by vzhledem k posledním výsledkům měla zřejmě výrazně vyšší ambice. Z toho ale sešlo.

Zatím v omezeném režimu pokračuje v tréninku a konec kariéry neplánuje. "Sportovní cíle, které jsem si vytyčila pro tuto sezonu, zcela jistě nesplním, to je jasné. Ráda bych o ně ale zabojovala v dalším ročníku 2022/23. Žen, které návrat po mateřské úspěšně zvládly, je ve vrcholovém sportu mnoho. Uvidíme, jak to půjde u mě," přemítala.

Nejznámějším českým případem je jiná běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, která po porodu dcery Lucie dosáhla největších úspěchů včetně olympijského zlata v Turíně. "Přeji Kateřině Razýmové, aby šla ve sportovních šlépějích své jmenovkyně," poznamenal předseda úseku běžeckých disciplín Aleš Vaněk.

Běžci přišli o očekávané největší olympijské želízko v ohni. "Z čistě sportovního hlediska je to pro nás v olympijské sezoně samozřejmě ztráta. Katka dlouhodobě prokazovala stabilní a vysokou výkonnost, ve výpravě do Pekingu měla být jednou z největších nadějí napříč všemi disciplínami spadajícími pod Svaz lyžařů ČR," uvedl prezident svazu Lukáš Heřmanský.

"Nicméně jsou záležitosti, které jednoznačně převyšují sport. A Katka aktuálně prožívá nejkrásnější věc, která ji mohla potkat. Držím palce, aby vše pokračovalo, jak má," doplnil šéf lyžařů.

Bez Kateřiny Razýmové se české reprezentační týmy vydávají na závěrečné soustředění do finského Rovaniemi. Muži tam odcestovali v úterý, ženy je budou následovat na konci tohoto týdne.

Přímo z Rovaniemi poté běžci odcestují do jiného finského střediska Ruka, kde je od 26. do 28. listopadu na programu první podnik Světového poháru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Apoštolský nuncius Balvo v Česku končí, přesune se do Austrálie

Zástupce Svatého stolce v Česku arcibiskup Charles Daniel Balvo po třech letech v Česku skončí. Papež František jej pověřil novou misí v Austrálii, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový velvyslanec Vatikánu pro Českou republiku nebyl zatím jmenován a jeho jméno bude oznámeno v dohledné době. 

Balvův odchod by také mohl vypovídat o tom, že již byl vybrán nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nuncius se aktivně podílel na konzultacích o jeho nástupci. "Proces probíhá diskrétně," napsal před časem Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". S koncem jeho mise by měl být završen i výběr Dukova nástupce.

Podle informací Aktuálně.cz zůstaly v uším výběru tři favorité: královéhradecký biskup Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou.

Charles Balvo se narodil 29. června 1951 v americkém Brooklynu. Na kněze byl vysvěcen roku 1976 v New Yorku. Studia absolvoval ve Spojených státech a v Římě, kde na Papežské gregoriánské univerzitě získal nejprve licenciát z biblistiky a posléze také doktorát z kanonického práva. Americký duchovní působil v Česku od září 2018, nunciem byl však již jedno tříleté období od roku 1996 do roku 1999.

Zdroj: Martina Heroldová
před 34 minutami

Británie dodává Ukrajině obranné systémy kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska

Británie dodává Ukrajině lehké obranné systémy kvůli možnému ohrožení ze strany Ruska. Řekl to v pondělí britský ministr obrany Ben Wallace, podle něhož tyto zbraně nepředstavují nebezpečí pro Rusko, ale mohly by Ukrajině pomoci při sebeobraně.

U hranic s Ukrajinou je nyní podle odhadů Západu až 100 tisíc ruských vojáků, podle západních i ukrajinských zpravodajců by ruská invaze do sousední země mohla začít už v prvních měsících tohoto roku. Moskva takové úmysly popírá.

Od Severoatlantické aliance, kterou se cítí ohrožena, naopak požaduje záruky, že se Ukrajina nikdy nestane jejím členem. NATO se k něčemu takovému odmítá zavázat s tím, že každá země má právo o svých spojencích rozhodovat sama a bez vnějšího tlaku.

Napjatou situaci se minulý týden diplomaté obou stran snažili vyřešit na několika schůzkách, ty ale k ničemu konkrétnímu nevedly. Wallace dnes podle agentury Reuters uvedl, že svůj ruský protějšek Sergeje Šojga zve na návštěvu Londýna v příštích několika týdnech.

O situaci na východě Evropy dnes v Kyjevě jednala i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která vyzvala k mírovému řešení sporu s Ruskem. Uvedla ale také, že by případná agrese proti Ukrajině vyšla Moskvu draho. Baerbocková míří v úterý do Moskvy na jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Další zprávy