V Lillehammeru zvítězili Halfvarsson a Digginsová, čeští reprezentanti za body výrazně zaostali

Aktualizováno 3. 12. 2016 14:01
Švédská dvojice Calle Halfvarsson a Marcus Hellner se prala o vítězství v sobotním závodě běžců na lyžích na 10 kilometrů volnou technikou. Ve druhém ze tří dílů miniseriálu v norském Lillehammeru byl nakonec o osm desetin vteřiny úspěšnější mladší Halfvarsson a navázal na výhru v pátečních sprintech. Nejlepší z Čechů Aleš Razým ztratil na 47. příčce téměř minutu a půl, trojice Knop, Novák, Graef se usadila v sedmé desítce. Mezi ženami byla na pěti kilometrech nejrychlejší Jessica Digginsová, Petra Nováková dojela na 43. místě. Reputaci českému běžeckému lyžování tak zachraňovala Kateřina Smutná, která skončila na dálkové La Sgambedě těsně druhá.
Calle Halfvarsson si vítězstvím v Lillehammeru udržel žlutý trikot pro vedoucího závodníka seriálu. | Foto: ČTK

Lillehammer - Švédský běžec na lyžích Calle Halfvarsson vyhrál v Lillehammeru po pátečním sprintu i dnešní volnou desítku a upevnil si vedení ve Světovém poháru. Češi znovu nebodovali, nejlépe doběhl Aleš Razým na 47. místě s odstupem skoro minuty a půl na vítěze.

Halfvarsson vyhrál o pouhých osm desetin před krajanem Marcusem Hellnerem a vedle SP vede i třídenní minitour v Lillehammeru. Třetí na volné desítce dojel Rus Sergej Usťugov. Nejlepší z Norů byl čtvrtý Finn Haagen Krogh.

Razýma od bodované třicítky dělilo více než dvacet vteřin. Další z Čechů Petr Knop obsadil 62. pozici, o místo za ním byl Michal Novák a Jakub Gräf dojel 67. Z českých běžců tak letos ze čtyř závodů dokázal bodovat jen minulý týden Lukáš Bauer.

Norský kvartet nečekaně předstihla Digginsová

Volnou pětku žen vyhrála nečekaně Američanka Jessica Digginsová a při svém 116. startu v SP dosáhla na své druhé vítězství. V Lillehammeru za sebou nechala čtveřici elitních Norek. Druhá byla o necelých pět vteřin Heidi Wengová, která je v čele minitour, třetí doběhla Marit Björgenová.

České běžkyně dál čekají na první body v sezoně. Nováková sice začala rychle a na prvním mezičase po 800 metrech měla třetí čas, ale nakonec doběhla 45. s odstupem 1:05,1 minuty na první Digginsovou. Karolína Grohová skončila na 64. místě a o desetinu za ní byla Kateřina Beroušková.

V neděli zakončí minitour stíhací závody klasicky na 10 km žen a 15 km mužů.

V seriálu dálkových běhů dojela Smutná těsně druhá

Běžkyně Kateřina Smutná skončila druhá v La Sgambedě na 30 km v seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics. Česká reprezentantka, která jezdí v dresu Teamu Santander, dnes ve finiši v Livignu prohrála se Švédkou Brittou Johanssonovou-Norgrenovou o 1,3 vteřiny.

Nor Tord Asle Gjerdalen vyhrál závod mužů před Rusem Iljou Černousovem, který je v týmu Lukáše Bauera Pioneer Investments. Třetí dojel Nor Petter Eliassen.

Smutná zvítězila před týdnem v prologu ve švýcarské Pontresině a útočila na výhru i v La Sgambedě. Johanssonová-Norgrenová ale získala necelé dva kilometry před cílem malý náskok, který sice Smutná ještě stáhla, ve finiši už ale neměla síly.

Z dalších českých závodnic se do desítky vešla devátá Adéla Boudíková z Atlas Craft Teamu. Sandra Schützová ze Silvini Madshus týmu byla dvanáctá.

Závody SP v běhu na lyžích v Lillehammeru:

Muži - 10 km volně:

1. Halfvarsson 23:04,9 min., 2. Hellner (oba Švéd.) -0,8, 3. Usťugov (Rus.) -6,7, 4. Krogh -7,4, 5. Krueger -13,2, 6. Sundby (všichni Nor.) -13,5, 7. Cologna (Švýc.) -14,3, 8. Heikkinen (Fin.) -18,5, 9. Manificat (Fr.) -20,4, 10. Harvey (Kan.) -23,5, ...47. Razým -1:25,5, 62. Knop -1:42,3, 63. M. Novák -1:44,9, 67. Gräf (všichni ČR) -1:50,3.

Průběžné pořadí minitour: 1. Halfvarsson 26:03,3, 2. Usťugov -28,1, 3. Hellner -37,9, ...52. Razým -2:13,6, 62. M. Novák -2:33,9, 65. Knop -2:38,9, 68. Gräf -2:44,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 32 závodů): 1. Halfvarsson 266, 2. Golberg (Nor.) 145, 3. Niskanen (Fin.) 144, 4. Iversen (Nor.) 144, 5. Krogh 122, 6. Sundby 104, ...72. Bauer (ČR) 2.

Ženy - 5 km volně:

1. Digginsová (USA) 12:40,3, 2. Wengová -4,8, 3. Björgenová -15,8, 4. Jacobsenová -16,4, 5. Östbergová (všechny Nor.) -17,2, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) -26,9, 7. Čekalevová (Rus.) -27,7, 8. Hagaová -31,2, 9. Slindová (obě Nor.) -32,0, 10. Mononenová (Fin.) -36,1, ...43. Nováková -1:05,5, 64. Grohová -1:38,1, 65. Beroušková (všechny ČR) -1:38,2.

Průběžné pořadí minitour: 1. Wengová 15:35,0, 2. Östbergová -20,7, 3. Digginsová -21,6, ...43. Nováková -1:43,7, 62. Grohová -2:13,2, 67. Beroušková -2:18,6.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 32 závodů): 1. Wengová 216, 2. Björgenová 199, 3. Pärmäkoskiová 187, 4. Östbergová 163, 5. Nilssonová (Švéd.) 156, 6. Fallaová (Nor.) 140.

La Sgambeda, závod Ski Classics v dálkovém lyžování na 30 km klasicky v Livignu:

Muži:

1. Gjerdalen (Nor./Team Santander) 1:09:59,3, 2. Černousov (Rus./Team Pioneer Investments) -1,2, 3. Eliassen (Nor./Team LeasePlan) -2,7, 4. Pedersen (Nor./Team BN Bank) -3,8, 5. Impola (Švéd./Team Serneke) -4,5, 6. Dahl (Nor./Team United Bakeries) -5,1, ...20. Ročárek (ČR/Atlas Craft Team) -19,6, 22. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -21,6, 25. Novák (ČR/Atlas Craft Team) -1:11,4, 26. Šrail (ČR/Team Pioneer Investments) -12:01,5, 36. Ondrášek (ČR/Atlas Craft Team) -12:26,7, 44. Bauer (ČR/Team Pioneer Investments) -13:33,5.