Na lyžích těsně pod vrcholem, na prkně superstar. Ledeckou ale čeká v Rogle dřina

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
1. 3. 2021 6:28
Krásný kopec, ale lehká sjezdovka. Cesta za zlatem pro Ester Ledeckou nebude na snowboardovém mistrovství světa vůbec snadná. Ve slovinské Rogle bude sice patřit k těm největším hvězdám, ale na nenáročném svahu se budou výkonnostní rozdíly mezi soupeřkami mazat.
Ester Ledecká vyhrála Křišťálový globus v den svých narozenin
Ester Ledecká vyhrála Křišťálový globus v den svých narozenin | Foto: Ivana Roháčková

Ledecká v aktuální sezoně jela na snowboardu Světový pohár jen jednou a hned v prosinci v Cortině d'Ampezzo ovládla paralelní obří slalom. Od té doby se věnovala lyžím a na mistrovství světa právě v Cortině dojela dvakrát těsně čtvrtá.

"Už mi to chybí, snowboarďačka ve mně pláče. Je čas se vrátit na jedno prkno," vysvětlila Ledecká v Itálii, proč vyrazí na šampionát na prkně, přestože za uplynulé dvě sezony absolvovala ve Světovém poháru dohromady jen tři závody.

Do Rogly se navíc moc těší. "Je to krásný kopec. Vždycky to tam umí perfektně připravit," prohlásila česká obojživelnice.

Start obvykle výborně upravené tratě je v klidné části kopce kryté z levé strany hustým lesem, jak ale svah padá dolů, odhaluje se údolí, ve kterém v době mimo koronavirovou pandemii stojí tribuna s diváky, kteří jsou postupně s blížícím se cílem víc a víc slyšet a tlačí snowboardistky za lepším výkonem.

Trasa ale nikam nezatáčí, není kdovíjak členitá a závodnicím tak nedělá větší potíže.

"Je to zvláštní sjezdovka, protože je hodně rovná a všichni tu jezdí vyrovnaně. Není tu pasáž, která by byla extrémně technicky složitá. Všechny holky díky tomu jezdí moc pěkně," vysvětlovala Ledecká měsíc před triumfem na olympijských hrách v roce 2018, když právě v Rogle ovládla paralelní obří slalom ve Světovém poháru.

Zdaleka není sama, kdo si uvědomuje, že se budou výkonnostní rozdíly na slovinském šampionátu mazat. 

"Dávám přednost obtížnějším sjezdovkám, na druhou stranu jsem ráda, že nemusíme v téhle době cestovat někam do Číny," uvedla pro tablatt.ch jedna z favoritek Švýcarka Julia Zoggová. 

Pořadatelství totiž kvůli pandemii koronaviru převzalo Slovinsko právě po Číně, která si měla vyzkoušet pořádání velké snowboardové akce ještě před nadcházejícími olympijskými hrami.

Vydělala na tom i Ledecká, protože té se v Rogle hodně daří. Na svahu Jasa vyhrála Ledecká v roce 2014 první závod SP v kariéře a celkově na něm triumfovala v paralelním obřím slalomu pětkrát, naposledy před rokem.

Však s ní také odborníci počítají jako s hlavní superstar a adeptkou na zlato. "V Cortině na lyžařském mistrovství skončila dvakrát těsně pod stupni vítězů, na snowboardu se hodlá pomstít," napsal švýcarský web skiactu.ch. 

Česká šampionka se na světovém šampionát na snowboardu představí po čtyřech letech, na tom minulém chyběla, protože kolidoval s lyžařským mistrovstvím. Sbírku dvou zlatých medailí na prkně tak může rozšířit už v pondělí, kdy se od 14 hodin jede finále paralelního obřího slalomu. v úterý ve stejný čas finále paralelního slalomu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy