Skokanský rebel "Saki" slaví padesátiny. Sakala vybojoval i titul mistra světa

ČTK ČTK
14. 7. 2019 8:40
Výborný skokan, mistr světa v letech na lyžích a olympijský medailista Jaroslav Sakala slaví 14. července padesátiny. K jeho největším úspěchům patří bronzová medaile na olympiádě v roce 1992 a několik cenných kovů ze světových šampionátů.
Zlatý Jaroslav Sakala (uprostřed) s dalšími medailisty na MS v letech na lyžích v Planici v roce 1994.
Zlatý Jaroslav Sakala (uprostřed) s dalšími medailisty na MS v letech na lyžích v Planici v roce 1994. | Foto: ČTK

Rodák z Krnova na Bruntálsku se poprvé postavil na skokanský můstek v deseti letech. Svůj první větší úspěch však zažil až jako dvacetiletý, když v kanadském Thunder Bay nahlédl do první desítky výsledkové listiny (deváté místo). V roce 1991 začaly Sakalovy výkony stoupat a následující dvě sezony patřily k jeho nejúspěšnějším.

V únoru 1992 startoval na svých prvních olympijských hrách ve francouzském Albertville a v družstvu spolu s Tomášem Goderem, Františkem Ježem a Jiřím Parmou získal bronzovou medaili. Na mistrovství světa ve švédském Falunu v roce 1993 vyskákal individuální stříbro a bronz, navíc měl velkou zásluhu na druhé příčce v družstvech.

Sezonu 1993/1994 pak vyšperkoval vítězstvím na mistrovství světa v letech na lyžích ve slovinské Planici (březen 1994). V roce 1994 zároveň jako první český skokan překonal hranici 200 metrů.

Po roce 1995 však přišel pokles výkonnosti. Závodil dále, ale mezi světovou špičkou již nefiguroval. Přidaly se neshody s reprezentačním svazem, rodinné problémy i finanční těžkosti. V květnu 2002 oznámil konec kariéry. Sportovec označovaný za rebela a přáteli přezdívaný Saki se poté věnoval podnikání, provozoval skokanský web, vedl i českou ženskou reprezentaci.

Nyní žije v Lublani, kde od roku 2011 vede slovinskou mládež. Jeho třiadvacetiletý syn Filip startoval letos v české reprezentaci na MS ve skocích na lyžích.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy