Miluje motorky, trénuje ji Ironman. Teď drsňačka Vlhová prohání americkou hvězdu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 2. 2019 6:20
Že v ní dřímá obrovský talent, se vědělo už odmalička. Když Petra Vlhová před pěti lety vyhrála juniorské mistrovství světa, byla v očích slovenských krajanů novou Veronikou Velez-Zuzulovou. Letos se tato pověst potvrdila. Třiadvacetiletá rodačka z Liptovského Mikuláše ovládla už čtyři závody Světového poháru a na aktuálním mistrovství světa ve švédském Aare hodlá prohánět i největší hvězdu sjezdového lyžování Mikaelu Shiffrinovou.
Petra Vlhová
Petra Vlhová | Foto: Reuters

Když jako malá bezzubá holčička poprvé vyrazila na svah a začala trénovat ve skupině, s nikým se moc nechtěla bavit. Přesto okamžitě všechny zaujala svým temperamentem.

"Vzpomínám si na jeden z jejích prvních tréninků v Jasné. V jednom momentě jsem zlomil lyži, spadl jsem, odletěla mi čepice i hůlky. Když se proberu, nad hlavou mi stojí Péťa říká: ´Pane trenére, to to s vámi seklo, co?´. A to je přesně ona, bezprostřední otevřená a přímá. To má po svém otci, to je také tvrdý chlap," vzpomínal pro server Pravda.sk první trenér Vlhové Ján Garaj. 

Brzy se projevil její cit pro oblouky a začala převyšovat ostatní, v tréninkových skupinách byla vždy o rok až dva mladší než ostatní.

"A přesto ze šestnácti závodů šestnáct vyhrála. Byla vždy napřed a ráda soutěžila. V dívčích kategoriích na ni holky neměly, tak se poměřovala s kluky tak dlouho, dokud je také neporazila," uvedl osmapadesátiletý kouč.

S muži se nepřestala poměřovat dodnes, od mládí jí zůstala láska k motorismu a občas si bratrem poměří síly v motokrosu.

"Už jako žačka bráchovi kradla motorku a jezdila na ní. Ráda krotí nestabilní věci, které ji dělí od země, tedy kromě lodiček. Když v nich někam jde, zavání to úrazem," smál se Garaj.

V roce 2014 se kruh uzavřel opět v Jasné, kde Vlhová získala juniorské zlato ve slalomu stejně jako dvanáct let před ní její krajanka Veronika Velez-Zuzulová, jejíž nástupkyní se v očích veřejnosti rázem proměnila.

O rok později už vyhrála první Světový pohár ve švédském Aare. Tedy na místě, kde právě probíhá mistrovství světa a kde hodlá prohánět největší hvězdu a favoritku na zlato Američanku Mikaelu Shiffrinovou.

"Petra určitě bude chtít předvést co nejlepší výkon, ale pro lyžaře není mistrovství světa to nejdůležitější, přednější je Velký křišťálový glóbus za vítězství v celé sezoně, šampionát je o jednom závodě a o tom, jak se která závodnice vyspí, kdo vyhraje, nemusí být nejlepší lyžař na světě," upozornila v rozhovoru pro televizi RTVS Velez-Zuzulová.

Podobně jako někdejší skvělá slalomářka to vidí současný trenér Vlhové Ital Livio Magoni, kterému slovenská reprezentantka stejně jako s kondičnímu kouči, bývalému hokejistovi, Šimonovi Klimčíkovi asi nejvíce vděčí za vzestup formy v posledních sezonách.

"Pro mě je nejpodstatnější, abychom udrželi pódium v celkovém pořadí seriálu," hlásí Magoni. Momentálně je jeho svěřenkyně na druhém místě za suverénkou Shiffrinovou.

Ital v týmu Vlhové je ale vůbec zajímavou postavou. Kdysi pracoval se svou domácí reprezentací, vedl ale i Poláky nebo tým Monaka. Nejvíc se proslavil jako kouč Tiny Mazeové, která pod ním opanovala Světový pohár a stala se mistryní světa.

Na kontě má desítky zaběhnutých maratonů a závodů Ironman. "Bratr hrával fotbal, ale mně přirostl k srdci triatlon, baví mě hlavně rychlost a co jsem se o ní naučil, se snažím prodávat i v lyžování. Z Petry mám dobrý pocit, pořád máme co zlepšovat, pořád může být rychlejší," myslí si Ital.

Vlhová bude ve Švédsku startovat ve slalomu, obřím slalomu a kombinaci. "Cíle si ale nedávám, poučila jsem se z minulosti, nechávám to na ten daný den, je to mistrovství světa, takže je to risk, buď, a nebo," dodala sama Slovenka. 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy