Snad už jsem zdravá, věří Sáblíková. Uvažuje ale, že vynechá mistrovství Evropy

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
29. 10. 2018 16:12
Rychlobruslařka Martina Sáblíková se vrátila z třítýdenního soustředění v Německu a už začátkem příštího týdne odletí k prvním dvěma závodům Světového poháru do Japonska. "Ani se mi nechce věřit, že už začíná sezona,“ usmívala se při rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Martina Sáblíková
Martina Sáblíková | Foto: ČOV/Jan Malý

Máte za sebou první týdny přípravy. V čem byla jiná než v minulých letech?

Začala později a v pomalejším rozjezdu, než na jaký jsem řadu let byla zvyklá. Avšak loňská sezona byla pro mě po všech stránkách velice náročná, měla jsem i zdravotní problémy a chtěla jsem být stoprocentně fit.

Takže i náplň vašich tréninkových hodin byla odlišná?

Jen jsem do nich zařadila každodenní cviky, což byla novinka. Jinak mně šlo o to, aby si tělo na obvyklou zátěž zvykalo postupně. Ve všech předchozích letech jsem třeba z kola skočila rovnou na led, na což jsem letos jen vzpomínala (úsměv).

Lze tedy i při těchto změnách říci, že s přípravou jste zatím spokojená?

Nakonec byla stejně náročná jako v předchozích letech, a včetně pěti závodů na různých tratích ji považuji za dobrý rozjezd do sezony.

Zmínila jste se o nedávných zdravotních problémech. Podařilo se vám je překonat?

První krůčky přípravy mají datum až 1. července, což se ukázalo být ze zdravotního hlediska jako správné řešení. V posledních třech týdnech v německém Inzellu mě potěšilo, že záda jsem necítila vůbec a pouze zpočátku dával o sobě vědět úpon v kolenu. To však trvalo jen do té doby, než si koleno zvyklo na jiný pohyb, než jaký má na kolečkových bruslích. Takže věřím, že jsem zdravotně v pořádku.

Čím je pro vás letošní sezona?

Určitě nepatří mezi mimořádně důležité. Jsem zvědavá, jak se v závodech Světového poháru prosadí některé nové rychlobruslařky, především z Nizozemska. Zatím se jeví jako velice dobré. Vrcholem je pro mě únorové mistrovství světa v Německu na tratích 3 a 5 kilometrů. O startu na evropském šampionátu ještě uvažuji. Bude záležet na tom, jak se mi bude po všech stránkách dařit.

První závody jsou na programu v Japonsku. Budou pro vás v něčem zvláštní?

První závod je na programu 16. listopadu a druhý o týden později. Pokaždé je na jiném světadíle náročná aklimatizace a v druhém vystoupení už půjde o kvalifikaci na mistrovství světa. Takže svoji nemalou důležitost mají.

A co vás čeká po Japonsku?

Prosincové závody Světového poháru v Polsku a Nizozemsku, po nichž budu chytřejší, jak na tom s formou i zdravotně jsem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy