Druhý nejlepší výsledek kariéry. Lyžařka Dubovská zazářila ve slalomu v Soldeu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2023 18:53
Česká lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu ve finále Světového poháru v Soldeu sedmé místo a zaznamenala druhý nejlepší výsledek v kariéře. Vyhrála Slovenka Petra Vlhová.
Martina Dubovská .
Martina Dubovská . | Foto: Reuters

Dubovské nevyšlo první kolo, po kterém byla až osmnáctá. Ve druhém se ale jednatřicetiletá česká reprezentantka zlepšila, navíc jí k posunu pořadím pomohly i problémy soupeřek. Šest z nich druhé kolo nedokončilo.

V konečném pořadí si Dubovská polepšila na sedmou příčku se ztrátou dvě a půl sekundy na Vlhovou. Zaznamenala nejlepší výsledek v sezoně, jejím maximem ve Světovém poháru je šestá příčka ze slalomu v Levi z roku 2021. V konečném pořadí slalomu si polepšila na 15. příčku.

"Dnes to bylo super, z čehož mám velkou radost. Trošku škoda té chyby ve druhém kole, ale byla to velmi náročná trať a já jsem velmi ráda, že jsem ji takhle zvládla. I to počasí bylo takové všelijaké," řekla v nahrávce pro média.

Úřadující olympijská vítězka ve slalomu Vlhová si pro druhé vítězství v sezoně dojela s náskokem 43 setin před Leonou Popovičovou z Chorvatska. Na třetí příčku se posunula ve druhém kole již jistá vítězka Světového poháru Mikaela Shiffrinová.

"Cítím emoce, protože jsem měla sezonu tak nějak nahoru dolů," řekl Vlhová, jež při obhajobě malého glóbu za slalom obsadila třetí místo za Shiffrinovou a Švýcarkou Wendy Holdenerovou. "Chtěla jsem tu v posledních závodech ukázat, jak umím lyžovat, abych měla dobrý pocit do další sezony," dodala.

Americká hvězda Shiffrinová, která v sezoně ovládla také hodnocení slalomu i obřího slalomu a s 87 výhrami překonala rekord Ingemara Stenmarka v počtu vítězných závodů, byla po prvním kole čtvrtá. Vedle odměny za třetí místo převzala také malý glóbus, který si zajistila už na konci ledna ve Špindlerově Mlýně. Tam tehdy ještě nevyužila první možnost dotáhnout se na Stenmarka, až před týdnem dvěma výhrami v Aare švédskou legendu dostihla a překonala.

"Od Aare se cítím uvolněnější, přesto jsou to pořád nervy a tlak, protože chci vyhrávat úplně stejně jako předtím. Mám pořád stejnou motivaci," řekla Shiffrinová.

Sezonu Světového poháru lyžařek v neděli uzavře v Soldeu obří slalom.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Soldeu (Andorra):

Ženy - slalom: 1.Vlhová (SR) 1:51,38 (54,28+57,10), 2. Popovičová (Chorv.) -0,43 (54,60+57,21), 3. Shiffrinová (USA) -0,86 (54,87+57,37), 4. Hectorová (Švéd.) -1,53 (56,22+56,69), 5. Holdenerová (Švýc.) -1,84 (55,44+57,78), 6. Hilzingerová (Něm.) -2,41 (57,37+56,42), 7. Dubovská (ČR) -2,49 (56,65+57,22).

Konečné pořadí slalomu (po 11 závodech): 1. Shiffrinová 945, 2. Holdenerová 655, 3. Vlhová 630, 4. Dürrová (Něm.) 493, 5. Swennová Larssonová (Švéd.) 470, 6. Popovičová 349, …15. Dubovská 168.

Průběžné pořadí SP (po 37 z 38 závodů): 1. Shiffrinová 2106, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) 1167, 3. Vlhová 1125, 4. Brignoneová 1069, 5. Goggiaová (obě It.) 916, 6. Mowinckelová (Nor.) 874, …46. Dubovská 168.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy