Druhý nejlepší výsledek kariéry. Lyžařka Dubovská zazářila ve slalomu v Soldeu

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 3. 2023 18:53
Česká lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu ve finále Světového poháru v Soldeu sedmé místo a zaznamenala druhý nejlepší výsledek v kariéře. Vyhrála Slovenka Petra Vlhová.
Martina Dubovská .
Martina Dubovská . | Foto: Reuters

Dubovské nevyšlo první kolo, po kterém byla až osmnáctá. Ve druhém se ale jednatřicetiletá česká reprezentantka zlepšila, navíc jí k posunu pořadím pomohly i problémy soupeřek. Šest z nich druhé kolo nedokončilo.

V konečném pořadí si Dubovská polepšila na sedmou příčku se ztrátou dvě a půl sekundy na Vlhovou. Zaznamenala nejlepší výsledek v sezoně, jejím maximem ve Světovém poháru je šestá příčka ze slalomu v Levi z roku 2021. V konečném pořadí slalomu si polepšila na 15. příčku.

"Dnes to bylo super, z čehož mám velkou radost. Trošku škoda té chyby ve druhém kole, ale byla to velmi náročná trať a já jsem velmi ráda, že jsem ji takhle zvládla. I to počasí bylo takové všelijaké," řekla v nahrávce pro média.

Úřadující olympijská vítězka ve slalomu Vlhová si pro druhé vítězství v sezoně dojela s náskokem 43 setin před Leonou Popovičovou z Chorvatska. Na třetí příčku se posunula ve druhém kole již jistá vítězka Světového poháru Mikaela Shiffrinová.

"Cítím emoce, protože jsem měla sezonu tak nějak nahoru dolů," řekl Vlhová, jež při obhajobě malého glóbu za slalom obsadila třetí místo za Shiffrinovou a Švýcarkou Wendy Holdenerovou. "Chtěla jsem tu v posledních závodech ukázat, jak umím lyžovat, abych měla dobrý pocit do další sezony," dodala.

Americká hvězda Shiffrinová, která v sezoně ovládla také hodnocení slalomu i obřího slalomu a s 87 výhrami překonala rekord Ingemara Stenmarka v počtu vítězných závodů, byla po prvním kole čtvrtá. Vedle odměny za třetí místo převzala také malý glóbus, který si zajistila už na konci ledna ve Špindlerově Mlýně. Tam tehdy ještě nevyužila první možnost dotáhnout se na Stenmarka, až před týdnem dvěma výhrami v Aare švédskou legendu dostihla a překonala.

"Od Aare se cítím uvolněnější, přesto jsou to pořád nervy a tlak, protože chci vyhrávat úplně stejně jako předtím. Mám pořád stejnou motivaci," řekla Shiffrinová.

Sezonu Světového poháru lyžařek v neděli uzavře v Soldeu obří slalom.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Soldeu (Andorra):

Ženy - slalom: 1.Vlhová (SR) 1:51,38 (54,28+57,10), 2. Popovičová (Chorv.) -0,43 (54,60+57,21), 3. Shiffrinová (USA) -0,86 (54,87+57,37), 4. Hectorová (Švéd.) -1,53 (56,22+56,69), 5. Holdenerová (Švýc.) -1,84 (55,44+57,78), 6. Hilzingerová (Něm.) -2,41 (57,37+56,42), 7. Dubovská (ČR) -2,49 (56,65+57,22).

Konečné pořadí slalomu (po 11 závodech): 1. Shiffrinová 945, 2. Holdenerová 655, 3. Vlhová 630, 4. Dürrová (Něm.) 493, 5. Swennová Larssonová (Švéd.) 470, 6. Popovičová 349, …15. Dubovská 168.

Průběžné pořadí SP (po 37 z 38 závodů): 1. Shiffrinová 2106, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) 1167, 3. Vlhová 1125, 4. Brignoneová 1069, 5. Goggiaová (obě It.) 916, 6. Mowinckelová (Nor.) 874, …46. Dubovská 168.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Petr Fiala s dalšími sedmi premiéry vyzval sociální sítě k boji proti dezinformacím

Český premiér Petr Fiala s dalšími sedmi premiéry evropských zemí v otevřeném dopise vyzval největší sociální sítě, aby efektivněji bojovaly s dezinformacemi. Mezi adresáty dopisu jsou například firma Twitter nebo společnost Meta, která provozuje Facebook a Instagram.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 55 minutami

Odboráři vyrazili k sídlu vlády, budou tam protestovat proti reformě penzí

Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády, aby před ním protestovali proti zvyšování důchodového věku na 68 let, důchodové reformě a nové emisní normě Euro 7. Protestní akci ke Strakově akademii svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO. Předáky zklamalo, že kabinet si jejich výhrady v Praze dnes nevyslechne. Má výjezdní zasedání v Jeseníku.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato největší odborová centrála v Česku protest podporuje. Na dnešní akci dorazili i členové z dalších svazů, a to třeba z úřednických či školských odborů. Do Prahy přijeli také odboráři z automobilky z Mladé Boleslavi a Kvasin. Podporu předem vyjádřili i někteří politici.

U Strakovy akademie by měl vystoupit předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš či šéf mimosněmovních sociálních demokratů Michal Šmarda. Pořadatelé očekávají i předsedkyni komunistů Kateřinu Konečnou či šéfa poslanců SPD Radim Fiala. Předáci svazu KOVO uvedli, že zvali i členy vlády. Zklamalo je, že kabinet nezasedá dnes ve svém úřadu. Jsou přesvědčení o tom, že před nimi ministři do Jeseníku ujeli.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější důchod pro namáhavá povolání. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům minulý týden řekl, že reformu dosud nezveřejnil a novelu s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí. Platit by pak měla od roku 2025. Uvedl, že s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy