Druhý nejlepší výsledek kariéry. Lyžařka Dubovská zazářila ve slalomu v Soldeu

Aktualizováno 18. 3. 2023 18:53
Česká lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu ve finále Světového poháru v Soldeu sedmé místo a zaznamenala druhý nejlepší výsledek v kariéře. Vyhrála Slovenka Petra Vlhová.
Martina Dubovská .
Martina Dubovská . | Foto: Reuters

Dubovské nevyšlo první kolo, po kterém byla až osmnáctá. Ve druhém se ale jednatřicetiletá česká reprezentantka zlepšila, navíc jí k posunu pořadím pomohly i problémy soupeřek. Šest z nich druhé kolo nedokončilo.

V konečném pořadí si Dubovská polepšila na sedmou příčku se ztrátou dvě a půl sekundy na Vlhovou. Zaznamenala nejlepší výsledek v sezoně, jejím maximem ve Světovém poháru je šestá příčka ze slalomu v Levi z roku 2021. V konečném pořadí slalomu si polepšila na 15. příčku.

"Dnes to bylo super, z čehož mám velkou radost. Trošku škoda té chyby ve druhém kole, ale byla to velmi náročná trať a já jsem velmi ráda, že jsem ji takhle zvládla. I to počasí bylo takové všelijaké," řekla v nahrávce pro média.

Úřadující olympijská vítězka ve slalomu Vlhová si pro druhé vítězství v sezoně dojela s náskokem 43 setin před Leonou Popovičovou z Chorvatska. Na třetí příčku se posunula ve druhém kole již jistá vítězka Světového poháru Mikaela Shiffrinová.

"Cítím emoce, protože jsem měla sezonu tak nějak nahoru dolů," řekl Vlhová, jež při obhajobě malého glóbu za slalom obsadila třetí místo za Shiffrinovou a Švýcarkou Wendy Holdenerovou. "Chtěla jsem tu v posledních závodech ukázat, jak umím lyžovat, abych měla dobrý pocit do další sezony," dodala.

Americká hvězda Shiffrinová, která v sezoně ovládla také hodnocení slalomu i obřího slalomu a s 87 výhrami překonala rekord Ingemara Stenmarka v počtu vítězných závodů, byla po prvním kole čtvrtá. Vedle odměny za třetí místo převzala také malý glóbus, který si zajistila už na konci ledna ve Špindlerově Mlýně. Tam tehdy ještě nevyužila první možnost dotáhnout se na Stenmarka, až před týdnem dvěma výhrami v Aare švédskou legendu dostihla a překonala.

"Od Aare se cítím uvolněnější, přesto jsou to pořád nervy a tlak, protože chci vyhrávat úplně stejně jako předtím. Mám pořád stejnou motivaci," řekla Shiffrinová.

Sezonu Světového poháru lyžařek v neděli uzavře v Soldeu obří slalom.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Soldeu (Andorra):

Ženy - slalom: 1.Vlhová (SR) 1:51,38 (54,28+57,10), 2. Popovičová (Chorv.) -0,43 (54,60+57,21), 3. Shiffrinová (USA) -0,86 (54,87+57,37), 4. Hectorová (Švéd.) -1,53 (56,22+56,69), 5. Holdenerová (Švýc.) -1,84 (55,44+57,78), 6. Hilzingerová (Něm.) -2,41 (57,37+56,42), 7. Dubovská (ČR) -2,49 (56,65+57,22).

Konečné pořadí slalomu (po 11 závodech): 1. Shiffrinová 945, 2. Holdenerová 655, 3. Vlhová 630, 4. Dürrová (Něm.) 493, 5. Swennová Larssonová (Švéd.) 470, 6. Popovičová 349, …15. Dubovská 168.

Průběžné pořadí SP (po 37 z 38 závodů): 1. Shiffrinová 2106, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) 1167, 3. Vlhová 1125, 4. Brignoneová 1069, 5. Goggiaová (obě It.) 916, 6. Mowinckelová (Nor.) 874, …46. Dubovská 168.