Lyžaři Šellerovi o místo unikl postup do finále sprintu, kralovali Rusové

Aktualizováno 24. 11. 2018 14:39
Úvodní sprinty Světového poháru v běhu na lyžích v Ruce ovládli Rusové Alexandr Bolšunov, který v cílové rovince profitoval z velké chyby vedoucího Nora Johannese Hösflota Klaeba, a Julia Bělorukovová. Češi ve Finsku skončili v kvalifikaci.
Luděk Šeller
Luděk Šeller | Foto: ČTK

Nejblíže do finálové třicítky měl na trati 1,4 km klasicky Luděk Šeller, kterého na 31. místě od postupu dělilo 18 setin. Michal Novák byl o místo za ním s odstupem dalších 15 setin. Miroslav Rypl obsadil 73. příčku. Kateřina Razýmová a Petra Nováková se v kvalifikaci seřadily na 51. a 52. místě.

Sprinterský král posledních dvou sezon Klaebo procházel soutěží suverénně, vyhrál kvalifikaci a nejrychlejšími časy postupoval i dalšími vyřazovacími koly. Také ve finále měl vítězství na dosah, ve stoupání zaútočil a dostal se do čela. V závěru cílové rovinky si však špatně zkontroloval situaci za sebou, přehlédl po pravé ruce finišujícího Bolšunova a chtěl konec vypustit.

Když se přes něho Rus přehnal, nestačil už znovu nabrat rychlost a skončil druhý. Na třetím místě dojel další Nor Eirik Brandsdal.

Bělorukovová slavila první vítězství v kariéře před švédskou dvojicí Maja Dahlqvistová, Ida Ingemarsdotterová. Obhájkyně sprinterského glóbu Maiken Caspersen Fallaová z Norska prohrála souboj na cílové čáře a skončila čtvrtá.