Málem si vyrazil dech, pak okouzlil. Čech je juniorským mistrem světa ve slopestylu

ČTK ČTK
21. 3. 2021 9:12
Akrobatický lyžař Matěj Švancer je juniorským mistrem světa ve slopestylu. Stále ještě šestnáctiletý talent vyhrál závod v ruském Krasnojarsku suverénně a po vítězství na loňských zimních olympijských hrách mládeže přidal další světový triumf. V sibiřském středisku ho čeká ještě Big Air.
Matěj Švancer je juniorským mistrem světa ve slopestylu.
Matěj Švancer je juniorským mistrem světa ve slopestylu. | Foto: Pepé Kalenský/Czech Ski and Snowboard

Švancer dominoval už kvalifikaci a v závodu jako jediný překonal hranici 90 bodů, a to o rovné dva. "Jsem nadšený. Je fantastické, že mi to tady vyšlo na zlato," uvedl pro svazový web. K titulu vykročil Švancer hned v první jízdě. Zajel ji čistě a nikdo ze soupeřů se mu nepřiblížil. Druhého Rakušana Daniela Bachera porazil o sedm a půl bodu a tak to nakonec zůstalo.

"V první jízdě se mi všechno povedlo tak, jak jsem si představoval. Možná jen třetí rail byl lehce nedojetý, ale i tam jsem odjel trik, který jsem chtěl. Druhou jízdu už jsem si chtěl jenom co nejvíce užít," uvedl lyžař, jenž měl přitom při tréninku před závodem nebezpečný pád na zábradlí.

"Málem si vyrazil dech. Asi půl hodiny to musel rozdýchávat, ale naštěstí se oklepal a mohl nastoupit do finále," popsal reprezentační trenér Josef Kalenský.

O to víc si cenil Švancerova výkonu v boji o medaile. "To, co pak předvedl ve finále, bylo naprosto úžasné. První jízda byla naprosto bez chyby. V té druhé, když mu už o nic nešlo, sáhl k jednomu z nejtěžších triků na světě - switch quad cork 1620 safety grab. Všichni tady z toho byli unešení. To jen svědčí o tom, na jaké úrovni Matěj je," doplnil.

Druhý český reprezentant Štěpán Hudeček do finále neprošel o dvě místa, v kvalifikaci skončil čtrnáctý. Oba čeká kvalifikace Big Airu v pondělí, finále se pojede o den později, tři dny před Švancerovými 17. narozeninami. Před dvěma lety na juniorském MS skončil v této disciplíně Švancer čtvrtý.

Švancer, který s rodinou dlouhodobě žije v Rakousku a v zájmu snadnějšího fungování loni zvažoval změnu občanství, se stal prvním českým juniorským mistrem světa v akrobatickém lyžování. Dosavadním tuzemským maximem byly bronzy skikrosaře Petra Takače z roku 2006 a boulařky Terezy Vaculíkové o pět let později. Z MSJ v klasickém lyžování mají Češi včetně Československa 18 zlatých, ve sjezdovém čtyři a ve snowboardingu šest.

V Big Airu snowboardistů obsadil v Krasnojarsku Jakub Hroneš 7. místo a o jednu příčku si vylepšil své maximum z MSJ ve slopestylu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 8 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy