Málem si vyrazil dech, pak okouzlil. Čech je juniorským mistrem světa ve slopestylu

21. 3. 2021 9:12
Akrobatický lyžař Matěj Švancer je juniorským mistrem světa ve slopestylu. Stále ještě šestnáctiletý talent vyhrál závod v ruském Krasnojarsku suverénně a po vítězství na loňských zimních olympijských hrách mládeže přidal další světový triumf. V sibiřském středisku ho čeká ještě Big Air.
Matěj Švancer je juniorským mistrem světa ve slopestylu.
Matěj Švancer je juniorským mistrem světa ve slopestylu. | Foto: Pepé Kalenský/Czech Ski and Snowboard

Švancer dominoval už kvalifikaci a v závodu jako jediný překonal hranici 90 bodů, a to o rovné dva. "Jsem nadšený. Je fantastické, že mi to tady vyšlo na zlato," uvedl pro svazový web. K titulu vykročil Švancer hned v první jízdě. Zajel ji čistě a nikdo ze soupeřů se mu nepřiblížil. Druhého Rakušana Daniela Bachera porazil o sedm a půl bodu a tak to nakonec zůstalo.

"V první jízdě se mi všechno povedlo tak, jak jsem si představoval. Možná jen třetí rail byl lehce nedojetý, ale i tam jsem odjel trik, který jsem chtěl. Druhou jízdu už jsem si chtěl jenom co nejvíce užít," uvedl lyžař, jenž měl přitom při tréninku před závodem nebezpečný pád na zábradlí.

"Málem si vyrazil dech. Asi půl hodiny to musel rozdýchávat, ale naštěstí se oklepal a mohl nastoupit do finále," popsal reprezentační trenér Josef Kalenský.

O to víc si cenil Švancerova výkonu v boji o medaile. "To, co pak předvedl ve finále, bylo naprosto úžasné. První jízda byla naprosto bez chyby. V té druhé, když mu už o nic nešlo, sáhl k jednomu z nejtěžších triků na světě - switch quad cork 1620 safety grab. Všichni tady z toho byli unešení. To jen svědčí o tom, na jaké úrovni Matěj je," doplnil.

Druhý český reprezentant Štěpán Hudeček do finále neprošel o dvě místa, v kvalifikaci skončil čtrnáctý. Oba čeká kvalifikace Big Airu v pondělí, finále se pojede o den později, tři dny před Švancerovými 17. narozeninami. Před dvěma lety na juniorském MS skončil v této disciplíně Švancer čtvrtý.

Švancer, který s rodinou dlouhodobě žije v Rakousku a v zájmu snadnějšího fungování loni zvažoval změnu občanství, se stal prvním českým juniorským mistrem světa v akrobatickém lyžování. Dosavadním tuzemským maximem byly bronzy skikrosaře Petra Takače z roku 2006 a boulařky Terezy Vaculíkové o pět let později. Z MSJ v klasickém lyžování mají Češi včetně Československa 18 zlatých, ve sjezdovém čtyři a ve snowboardingu šest.

V Big Airu snowboardistů obsadil v Krasnojarsku Jakub Hroneš 7. místo a o jednu příčku si vylepšil své maximum z MSJ ve slopestylu.