Ledecká v přípravě vyhrála osm sjezdařských závodů, porážela i Rakušanky

ČTK ČTK
14. 9. 2016 14:59
Česká sportovní obojživelnice Ester Ledecká se na sezonu chystala opět v Chile, v devíti závodech jen jedinkrát našla přemožitelku.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Milan Kammermayer

La Parva - Sjezdařské soustředění v Chile přineslo Ester Ledecké osm vítězství z devíti lyžařských závodů, koncem týdne tudíž mistryně světa ve snowboardingu odjede domů s pocitem dobře odvedené práce. Na její lyžařské přípravě se v Chile podílel Tomáš Bank, trenér nejlepšího českého lyžaře historie Ondřeje Banka.

Výsledky Ledecká vzhledem k průměrné výkonnosti soupeřek nepřeceňuje. "Brali jsme to tréninkově, abych měla v nohou co nejvíce závodů. Vzhledem ke konkurenci nebyly výsledky nijak rozhodující," vysvětlila Ledecká na internetových stránkách. V Jižní Americe absolvovala čtyři sjezdy, tři superobří slalomy a dvě kombinace. "První závod jsem nedojela, vylétla jsem po skoku," doplnila lyžařka.

V Chile panovalo hezké počasí, Ledecká se proto snažila být na sněhu co nejvíc. "Takže moc čas na odpočinek nebyl," hlásila z Chile, kde byla podruhé v kariéře. "Trénovali jsme skutečně hodně, bylo to hodně vydařené soustředění. Provázelo nás skvělé počasí, jeli jsme v podstatě bez přestávky. Chyběl nám snad jen nový sníh, abychom měli další možnosti pro testování lyží," objasnil Bank.

Lepší než Rakušanky

V tréninku se česká reprezentantka potkávala i s Rakušankami, Italkami a Slovinkami. "Tak malé týmy jako náš nedokážou připravit a zabezpečit delší tréninkové sjezdy, ale ve spojení s dalšími to je možné. Podařilo se nám na tři dny spojit síly a jezdily se měřené tréninky," pochvaloval si Bank.

V jeden den Ledecká zvládla i čtyři sjezdové jízdy. "Ester z nich vyšla velmi dobře, vlastně její časy byly lepší, než měly Rakušanky, pouze Slovinka Ilka Štuhecová ji jednou porazila," prozradil kouč. Ale ani tento fakt Ledecká nepřeceňovala. "My jsme na tom kopci trénovali už týden, zatímco Rakušanky v podstatě po příjezdu," podotkla lyžařka.

Ledecká se v létě před lyžařským soustředěním hodně věnovala kondiční přípravě pod vedením svého dědy a legendárního hokejisty Jana Klapáče. Do té zařadila nově i kickbox. "V podstatě děda naplánoval podobnou přípravu jako před rokem. Nejvíce práce jsem udělala v Řecku, tam za mnou na týden děda přijel vše zkontrolovat," popsala Ledecká. "Z kickboxu jsem měla velmi dobrý pocit," doplnila.

Přípravu v Chile zúročila. "Když jsme sem jezdívali s Ondrou (Bankem), tak jsme věděli, že pokud přežijeme zdejší tvrdou přípravu, tak sezona dopadne dobře. Tak snad to bude platit i s Ester," doufal Tomáš Bank. K ruce má i bývalého lyžařského kouče Petra Kouřila, který navíc pracuje jako servisman.

I díky němu má Ledecká připravené lyže na nadcházející zimní sezonu. Navíc má nově i servisní zázemí od výrobce lyží Atomic. "Dostali jsme hodně kvalitní materiál, o lyžích na sezonu máme celkem jasno. Jsem ráda, že tuto část přípravy už máme za sebou," libovala si Ledecká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy