Ledecká skoro nespala, přesto znovu dominovala

ČTK ČTK
15. 12. 2017 18:14
Snowboardistka Ester Ledecká vyhrála druhý závod Světového poháru ve snowboardingu během 26 hodin - ve čtvrtek v Carezze i den nato v Cortině d'Ampezzo.
Ester Ledecká.
Ester Ledecká. | Foto: Milan Kammermayer

Cortina d'Ampezzo - Ester Ledecká je zvyklá hodně spát, třeba i deset hodin. Před dnešním paralelním obřím slalomem Světového poháru v Cortině d'Ampezzo usnula jen na čtyři hodiny, přesto na svahu dominovala.

"Spala jsem, ale moc dlouho ne, tak čtyři hodiny, což je na mě strašně málo," uvedla Ledecká po závodu a dodala: "Já normálně spím minimálně deset."

"Máme za sebou už dlouhou štaci a je toho na ni dost. Je měsíc a půl v zápřahu a s přeletem to není jednoduché," řekl její fyzioterapeut Jakub Marek.

"Celý den se tak plahočím"

Ledecká se v uplynulém měsíci soustředila na sjezdovky. Zazářila sedmým místem ve sjezdu Světového poháru v Kanadě a po přesunu jela o víkendu i ve Svatém Mořici. Odtamtud spěchala do Itálie a rychle se přeorientovala na snowboard.

A dvaadvacetileté dívce s nezměrnou dávkou energie se na prkně daří skvěle - ve čtvrtek v Carezze i den nato v Cortině soupeřky jasně deklasovala. Večer po vítězství v Carezze se přitom necítila nejlépe. "Trošku bojuju a nevím, jestli přichází nějaká virózka. Celý den se tak plahočím," prozradila Ledecká po triumfu v Cortině. "Mezi jízdami jsem se snažila ušetřit co nejvíc energie," uvedla.

Na odpočinek není moc času. Oba paralelní obří slalomy se jely během 26 hodin a po vyhlášení v Carezze čekal další přesun. Přes desítky serpentin v Dolomitech a po více než dvou hodinách cesty dorazila Ledecká do vyhlášené Cortiny. "Mám skvělé auto, v kterém se natáhnu, a je to pro všechny stejné," nestěžovala si.

Ledecká šokuje i svého kouče

Noc ale měla neklidnou a ráno se s fyzioterapeutem Markem rozcvičovala jen deset minut místo obvyklých dvaceti. "Před závodem si jindy dává tři až čtyři jízdy a teď měla myslím jen jednu," řekl Marek. Nepřekvapilo ho však, že na trati přesto uspěla. "Ona je dosti silná na to, aby to zvládla, takže v pohodě," usmál se.

Ledecká na lyžích a snowboardu dál udivuje veřejnost. A co víc, i vlastní tým. Zdá se, že zatím nezná limity. "Koukám na to s otevřenou pusou, ale hlouběji to neřeším. Nad tím, co ona na tom vyvádí, se nedá moc racionálně přemýšlet," podotkl servisman Petr Kouřil, který Ledeckou zprvu vedl také jako sjezdařský trenér.

Už v sobotu čeká Ledeckou třetí závod ve třech dnech. Po dvou obřích slalomech přijde na řadu v Cortině večerní paralelní slalom. Mohla by poprvé v kariéře vyhrát třikrát za sebou. "Uvidíme," rozesmála se Ledecká a mírnila optimismus, že může vyhrávat pořád. "Rozumím tomu dobře, ale každý závod je jiný. Doufám, že se budu těmhle příčkám tak nějak…, budu se o to vždycky snažit," řekla.

Bude záležet, jak se bude v sobotu odpoledne a večer cítit. "Slalom je přece jen dynamičtější. Zkusím pošetřit co nejvíc sil. Je výhoda, že budu moci odpočívat ještě dopoledne, ale těším se, je tu pěkný kopec. Užiju si to," ujistila.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy