Ledecká byla v kombinaci na MS patnáctá, Slovensko má první individuální medaili

Aktualizováno 8. 2. 2019 17:06
Lyžařka Ester Ledecká skončila v závodě světového šampionátu v alpské kombinaci patnáctá. V Aare titul obhájila Švýcarka Wendy Holdenerová. Historickou první individuální medaili pro Slovensko vybojovala Petra Vlhová, která prohrála o pouhé tři setiny. Bronz vybojovala Norka Ragnhild Mowinckelová.
Ester Ledecká v kombinaci na MS 2019
Ester Ledecká v kombinaci na MS 2019 | Foto: Reuters

Po dopoledním sjezdu patřilo české lyžařce a snowboardistce 14. místo, slalom, který téměř netrénuje, jela odvážně a na vítězku v součtu časů ztratila 2,90 sekundy. Druhá Češka Kateřina Pauláthová obsadila 24. pozici.

Ledecká si v pátek po zklamání v superobřím slalomu dojela pro nejlepší individuální výsledek na lyžařském MS, nejvýše dvacátá byla dosud právě v kombinaci na minulém šampionátu 2017 ve Svatém Mořici, kde se poprvé poměřila s lyžařkami specialistkami.

"Mám hroznou radost, jak jsem to zvládla. Myslím, že to je dobrý výsledek," řekla Ledecká, kterou čeká v sobotu volno a v neděli sjezd.

Pauláthová, 17. z olympijské kombinace v Koreji, měla respekt ze sjezdu a především ze skoků. "Měla jsem z toho stres celou noc, skoro jsem nespala. Ptám se všech trenérů a závodníků, co mám dělat, abych neletěla na patky. Ale jak se leknu uprostřed, tak se postavím a odstředivka mě tlačí dozadu a já letím hůř. Prostě jsem se to nenaučila a už se těším na slalom. Taky jsem ho letos moc nezajezdila, asi tak šestkrát, ale rozhodně se v něm cítím líp než ve sjezdu," řekla.

Jenže ani slalom se jí moc nepovedl, zajela 22. čas, zatímco specialistka na rychlost Ledecká patnáctý.

Slovenská hrdinka Vlhová se v cíli potýkala se smíšenými pocity. "Tři setiny jsou hrozně málo, skoro nic. Proto jsem byla zpočátku trochu nešťastná. Mrzí mě, že jsem nevyhrála, protože chci vždycky zvítězit, ale mám radost z medaile. S odstupem času se budu už jen radovat," řekla slovenská závodnice.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko):

Ženy - kombinace:

1. Holdenerová (Švýc.) 2:02,13 (sjezd: 1:13,13 + slalom: 49,00), 2. Vlhová (SR) -0,03 (1:13,43+48,73), 3. Mowinckelová (Nor.) -0,45 (1:12,77+49,81), 4. Siebenhoferová (Rak.) -0,49 (1:12,71+49,91), 5. Remmeová (Kan.) -1,13 (1:14,68+48,58), 6. Brignoneová (It.) -1,39 (1:13,31+50,21), 7. Lieová (Nor.) -1,51 (1:13,87+49,77), 8. Gritschová (Rak.) -1,69 (1:14,80+49,02), 9. Hörnbladová (Švéd.) -2,06 (1:13,59+50,60), 10. Štuhecová (Slovin.) -2,14 (1:12,72+51,55), …15. Ledecká -2,90 (1:13,85+51,18), 24. Pauláthová (obě ČR) -6,23 (1:15,14+53,22).

před 23 minutami

Déšť může v úterý zvednout hladiny řek, varují meteorologové

Na jihu a východě Čech a na většině území Moravy s Slezska bude do úterního poledne pršet, místy vydatně. Spadnout může 40 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Kvůli vysokému nasycení půdy vodou hrozí na některých tocích vzestup hladiny až na druhý povodňový stupeň. Vyplývá to z dnes vydané výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Varování před možným vzestupem hladin platí od dnešního poledne do středečních 18:00. Týká se povodí řek Úslavy, Úhlavy a toků na severní straně Šumavy a Novohradských hor. Řeky a potoky v těchto regionech mohou vystoupat místy až na druhý stupeň povodňové aktivity. Zvýšený průtok vody meteorologové předpokládají také v povodí Lužnice a na menších tocích odvodňujících jihovýchod Českomoravské vrchoviny, Orlické hory a Jeseníky. Meteorologové varují lidi, aby se na rozvodněných tocích vyvarovali plavání, jízdy na lodi či pohybu v korytě toku.

před 49 minutami

Čtvrtý kanoista z OH v Riu Gebas ukončil kariéru

Vodní slalomář Vítězslav Gebas ukončil ve 36 letech kariéru. Rodák z Hradce Králové měl před čtyřmi lety v Riu de Janeiro nadosah medaili ze závodu kanoistů, skončil čtvrtý se ztrátou 13 setin sekundy na bronzovou pozici.

Na mistrovství světa Gebas získal dvě medaile v závodech hlídek, další tři cenné kovy vybojoval v týmové soutěži na mistrovství Evropy. Čtyřikrát se dostal na stupně vítězů v individuálních závodech Světového poháru.

Loni ani letos se Gebas neprobojoval mezi kanoisty do tříčlenného reprezentačního výběru. O jeho konci kariéry dnes informoval Český olympijský výbor na twitteru.