"Kam se ženeš, hvězdo?" Jeriová v Jizerkách trpěla, teď poběží celá stříbrná štafeta

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
7. 2. 2023 19:50
Program lyžařské Jizerské padesátky, která se uskuteční od 9. do 12. února, je velice bohatý. Nechybí v něm ani závod štafet žen na 4x3 kilometry, který bude orámován startem kvarteta, jemuž se na zimní olympiádě v Sarajevu v roce 1984 podařilo vybojovat stříbrnou medaili.
Květa Jeriová, Gabriela Svobodová, Blanka Pavlů, a Dagmar Švubová na ZOH 1984.
Květa Jeriová, Gabriela Svobodová, Blanka Pavlů, a Dagmar Švubová na ZOH 1984. | Foto: ČTK

Dagmar Hromádková-Švubová (64 let), Blanka Paulů (68 let), Gabriela Soukalová-Svobodová (69 let) a Květa Pecková-Jeriová (66 let) poběží v této sestavě a ve firemním dresu České mincovny po 39 letech poprvé.

"Na dosažený čas či umístění samozřejmě nemyslíme. Hlavně že se sejdeme a bude trochu legrace," usmívala se Pecková-Jeriová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kde vznikl nápad, že byste se mohly Jizerské padesátky zúčastnit?

To přesně nevím, ale nejvýrazněji se na naší účasti podepsala trenérka Alena Bartošová, která pomohla štafetě na mistrovství světa v roce 1974 k bronzové medaili. Jinak pro naši čtyřku nebude setkání v Bedřichově žádnou zvláštností, jsme v pravidelném kontaktu, je mezi námi trvalý kamarádský vztah.

Máte za sebou před startem Jizerky zvláštní přípravu?

I když jsem důchodkyně, tak mám pořád dost starostí a práce, proto nějaký speciální trénink nepřicházel v úvahu. Trochu jsem si zalyžovala v prosinci a pak už jsem si v nezvykle teplých lednových dnech jen moc přála, aby se zima vrátila a napadlo dost sněhu, což se naštěstí stalo.

Kolik startů v Jizerské padesátce už máte za sebou?

Je to asi divné, ale pouze jeden v roce 1978. Na začátku sedmdesátých let, kdy začínala moje lyžařská kariéra, patřil tento závod mezi nejznámější i nejlákavější. Pro reprezentanty však nebylo jednoduché najít v mezinárodním programu volný prostor.

Byl pro vás ten jediný závod něčím výjimečný?

Prožila jsem v něm něco doslova nezapomenutelného. Na soustředění v Tatrách, kde se připravovala většina závodnic Rudé hvězdy, přišlo od tehdejšího ministra vnitra Josefa Junga nařízení, že nejlepší lyžařky se musí zúčastnit desátého ročníku Jizerské padesátky, nad kterou měl patronát. Poslal pro nás letadlo, takže přesun byl bez problémů, ale mě rozbolel zub a žádný lék nepomáhal. Přesto jsem k závodu musela nastoupit, nicméně moc si z něho nepamatuji. Snad jen to, že při požádání přede mnou jedoucích lyžařek o uvolnění stopy jsem při nevlídném zavrčení jen zaslechla: "Kam se ženeš, hvězdo?"

Jak pro vás závod dopadl?

Když jsem se po několika hodinách dostala do cíle, tak jsem se bolestí schoulila do klubíčka a zavřela oči. Druhý den, už zase v Tatrách, jsem se v zubní ordinaci dověděla, že mám zánět okostice, který jsem pak léčila dva týdny.

Nezanevřela jste proto na Jizerskou padesátku?

To v žádném případě. Bohužel, závodní program mi žádný další start už nedovolil. A tak jsem aspoň na dálku tleskala vítězům a vůbec každému, kdo doběhl do cíle. Jizerská padesátka mě potom nalákala po skončení lyžařské kariéry, ale do mého záměru dvakrát zasáhla příroda, kvůli nedostatku sněhu se nejelo. Letošní předpověď prozrazuje, že toto nebezpečí nehrozí, a tak se moc těším, že po 45 letech se aspoň na těch třech kilometrech a s velkou radostí zase seznámím s tratí tohoto tradičního závodu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy