Skoky v Ga-Pa vyhrál obhájce Kubacki, Čechům závod nevyšel

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 1. 2021 16:52
Druhý závod skokanského Turné čtyř můstků v německém Garmisch-Partenkirchenu vyhrál obhájce celkového vítězství Dawid Kubacki z Polska. Do čela průběžného pořadí prestižního miniseriálu se dostal dnes druhý Halvor Egner Granerud z Norska. Úspěch polských barev podpořili třetí Piotr Žyla a čtvrtý Kamil Stoch.
Čestmír Kožíšek
Čestmír Kožíšek | Foto: Reuters

Českým reprezentantům Adamu Poláškovi a Čestmíru Kožíškovi novoroční závod nevyšel a stejně jako na úvod v Oberstdorfu nebodovali. V 1. kole jasně prohráli své k.o. souboje a byli daleko za výkony, díky nimž by postoupili mezi bodovanou třicítku jako "šťastní poražení".

Bývalý juniorský mistr světa Polášek skočil 116 metrů, prohrál s favorizovaným Stochem a obsadil 46. pozici. Kožíšek předvedl 112 metrů, nestačil na Nora Roberta Johanssona a byl klasifikován na 48. příčce. Roman Koudelka, jemuž se znovu ozvalo zraněné koleno, neuspěl v silvestrovské kvalifikaci a odcestoval do Česka.

"Závod nám bohužel opět nevyšel. Klukům se nepodařilo udělat dobré skoky ani ve zkušebním kole, v závodě se pak znova hledali. Česťa neudržel nájezdové postavení, Polda se malinko pořád cpe více dopředu, nepřijde rotace a bohužel pak ztrácí rychlost v letu a chybí metry," uvedl v nahrávce pro média reprezentační trenér František Vaculík.

Kubacki napravil patnácté místo z Oberstdorfu a vrátil se do hry o obhajobu celkového prvenství. Třicetiletý Polák předvedl nejdelší skoky závodu 139 a 144 metrů, přičemž v druhém kole vytvořil nový rekord můstku. Po prvním kole vedoucího Graneruda, jenž jako jediný dokázal narušit dominanci polského týmu trenéra Michala Doležala, porazil o 7,2 bodu. Třetí Žyla měl na Nora už velký odstup 14,5 bodu, naopak krajana Stocha odsunul ze stupňů vítězů o čtyři desetiny.

"Byl to skvělý závod, především ten druhý skok byl perfektní. Dobrý dopad, rekord můstku, to je úžasné. Měl jsem i dost štěstí na větrné podmínky," uvedl Kubacki, jenž skočil 144 metrů už v tréninku před čtvrteční kvalifikací. Jako oficiální rekord mu mohl být uznán až dnešní pokus. "Jsem rád, že jsem znovu ve hře," dodal polský skokan po pátém vítězství v kariéře a prvním v sezoně.

Vedoucí muž Světového poháru Granerud vystřídal v čele pořadí Turné vítěze z Oberstdorfu Karla Geigera. Němec pokazil první skok, po němž byl až čtrnáctý, nicméně v druhém kole zachránil šance na celkový úspěch posunem na pátou pozici pouhou desetinu bodu za Stocha. Na Graneruda ztrácí po dvou závodech čtyři body, třetí je s nevelkou ztrátou 6,7 bodu Stoch, čtvrtý Kubacki.

"Samozřejmě že bych býval rád zvítězil, ale získal jsem dnes spoustu bodů," řekl Granerud, jenž před Turné vyhrál pět závodů SP za sebou, ale v Oberstdorfu byl čtvrtý. V závodě nestartoval jeho krajan Marius Lindvik, obhájce vítězství v Ga-Pa a třetí muž z Oberstdorfu, jenž musel na operaci se zubem moudrosti a přišel o šanci na obhajobu druhého místa z minulého Turné.

Miniseriál bude pokračovat zbylými dvěma závody v Rakousku. Kvalifikace v Innsbrucku se uskuteční už v sobotu.

Závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

1. Kubacki (Pol.) 282,1 b. (139+144 m), 2. Granerud (Nor.) 274,9 (137+136), 3. Žyla 260,4 (129,5+137), 4. Stoch (oba Pol.) 260,0 (135+132), 5. Geiger (Něm.) 259,9 (131+138), 6. Aschenwald (Rak.) 257,7 (130+136,5), 7. R. Kobajaši (Jap.) 257,2 (133,5+132) a Eisenbichler (Něm.) 257,2 (137,5+134), 9. Forfang (Nor.) 256,2 (128,5+139), 10. Stekala (Pol.) 253,7 (133,5+133), …46. Polášek 89,5 (116), 48. Kožíšek (oba ČR) 89,8 (112).

Průběžné pořadí Turné (po 2 z 4 závodů): 1. Granerud 555,0 b., 2. Geiger 551,0, 3. Stoch 548,3, 4. Kubacki 546,4, 5. Eisenbichler 531,5, 6. Aschenwald 530,7, …50. Polášek 192,6, 51. Kožíšek 190,8, 56. Koudelka (ČR) 94,7.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Granerud 730, 2. Eisenbichler 544, 3. Kubacki 321, 4. Stoch a Žyla oba 308, 6. Geiger 286, …61. Polášek 4, 64. Kožíšek 2.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Rusko také zakázalo na své území vstup osmi činitelům USA, mimo jiné šéfovi FBI, ředitelce tajných služeb, ministru vnitřní bezpečnosti či generálnímu prokurátorovi.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy