Skoky v Ga-Pa vyhrál obhájce Kubacki, Čechům závod nevyšel

Aktualizováno 1. 1. 2021 16:52
Druhý závod skokanského Turné čtyř můstků v německém Garmisch-Partenkirchenu vyhrál obhájce celkového vítězství Dawid Kubacki z Polska. Do čela průběžného pořadí prestižního miniseriálu se dostal dnes druhý Halvor Egner Granerud z Norska. Úspěch polských barev podpořili třetí Piotr Žyla a čtvrtý Kamil Stoch.
Čestmír Kožíšek
Čestmír Kožíšek | Foto: Reuters

Českým reprezentantům Adamu Poláškovi a Čestmíru Kožíškovi novoroční závod nevyšel a stejně jako na úvod v Oberstdorfu nebodovali. V 1. kole jasně prohráli své k.o. souboje a byli daleko za výkony, díky nimž by postoupili mezi bodovanou třicítku jako "šťastní poražení".

Bývalý juniorský mistr světa Polášek skočil 116 metrů, prohrál s favorizovaným Stochem a obsadil 46. pozici. Kožíšek předvedl 112 metrů, nestačil na Nora Roberta Johanssona a byl klasifikován na 48. příčce. Roman Koudelka, jemuž se znovu ozvalo zraněné koleno, neuspěl v silvestrovské kvalifikaci a odcestoval do Česka.

"Závod nám bohužel opět nevyšel. Klukům se nepodařilo udělat dobré skoky ani ve zkušebním kole, v závodě se pak znova hledali. Česťa neudržel nájezdové postavení, Polda se malinko pořád cpe více dopředu, nepřijde rotace a bohužel pak ztrácí rychlost v letu a chybí metry," uvedl v nahrávce pro média reprezentační trenér František Vaculík.

Kubacki napravil patnácté místo z Oberstdorfu a vrátil se do hry o obhajobu celkového prvenství. Třicetiletý Polák předvedl nejdelší skoky závodu 139 a 144 metrů, přičemž v druhém kole vytvořil nový rekord můstku. Po prvním kole vedoucího Graneruda, jenž jako jediný dokázal narušit dominanci polského týmu trenéra Michala Doležala, porazil o 7,2 bodu. Třetí Žyla měl na Nora už velký odstup 14,5 bodu, naopak krajana Stocha odsunul ze stupňů vítězů o čtyři desetiny.

"Byl to skvělý závod, především ten druhý skok byl perfektní. Dobrý dopad, rekord můstku, to je úžasné. Měl jsem i dost štěstí na větrné podmínky," uvedl Kubacki, jenž skočil 144 metrů už v tréninku před čtvrteční kvalifikací. Jako oficiální rekord mu mohl být uznán až dnešní pokus. "Jsem rád, že jsem znovu ve hře," dodal polský skokan po pátém vítězství v kariéře a prvním v sezoně.

Vedoucí muž Světového poháru Granerud vystřídal v čele pořadí Turné vítěze z Oberstdorfu Karla Geigera. Němec pokazil první skok, po němž byl až čtrnáctý, nicméně v druhém kole zachránil šance na celkový úspěch posunem na pátou pozici pouhou desetinu bodu za Stocha. Na Graneruda ztrácí po dvou závodech čtyři body, třetí je s nevelkou ztrátou 6,7 bodu Stoch, čtvrtý Kubacki.

"Samozřejmě že bych býval rád zvítězil, ale získal jsem dnes spoustu bodů," řekl Granerud, jenž před Turné vyhrál pět závodů SP za sebou, ale v Oberstdorfu byl čtvrtý. V závodě nestartoval jeho krajan Marius Lindvik, obhájce vítězství v Ga-Pa a třetí muž z Oberstdorfu, jenž musel na operaci se zubem moudrosti a přišel o šanci na obhajobu druhého místa z minulého Turné.

Miniseriál bude pokračovat zbylými dvěma závody v Rakousku. Kvalifikace v Innsbrucku se uskuteční už v sobotu.

Závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

1. Kubacki (Pol.) 282,1 b. (139+144 m), 2. Granerud (Nor.) 274,9 (137+136), 3. Žyla 260,4 (129,5+137), 4. Stoch (oba Pol.) 260,0 (135+132), 5. Geiger (Něm.) 259,9 (131+138), 6. Aschenwald (Rak.) 257,7 (130+136,5), 7. R. Kobajaši (Jap.) 257,2 (133,5+132) a Eisenbichler (Něm.) 257,2 (137,5+134), 9. Forfang (Nor.) 256,2 (128,5+139), 10. Stekala (Pol.) 253,7 (133,5+133), …46. Polášek 89,5 (116), 48. Kožíšek (oba ČR) 89,8 (112).

Průběžné pořadí Turné (po 2 z 4 závodů): 1. Granerud 555,0 b., 2. Geiger 551,0, 3. Stoch 548,3, 4. Kubacki 546,4, 5. Eisenbichler 531,5, 6. Aschenwald 530,7, …50. Polášek 192,6, 51. Kožíšek 190,8, 56. Koudelka (ČR) 94,7.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 28 závodů): 1. Granerud 730, 2. Eisenbichler 544, 3. Kubacki 321, 4. Stoch a Žyla oba 308, 6. Geiger 286, …61. Polášek 4, 64. Kožíšek 2.