Koudelka přišel o tradičního parťáka na pokoji, uklidňuje ho dvouletý syn a sní o olympijské medaili

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
17. 11. 2017 13:00
V pozici české jedničky vstoupí dnes skokan na lyžích Roman Koudelka v polské Wisle do nového ročníku Světového poháru. Vrcholem sezony ovšem bude olympiáda v Pchjongčchangu. "Nejvíc by mě potěšilo, kdybych v Koreji získal medaili," netají osmadvacetiletý Koudelka ambice v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Roman Koudelka
Roman Koudelka | Foto: Reuters

Jak jste na olympijskou sezonu připraven?
Příprava se vydařila, všechno šlo správným směrem, což mě velice potěšilo. Byl to však jen trénink, opravdu pouze příprava na zimu. Teprve první závody na sněhu prozradí, zda stejně úspěšný bude i přechod do závodního období.

Několik podniků však už máte za sebou a v letní Grand Prix jste dvakrát skočil až na bronzový stupínek. To pro vás není měřítko?
Samozřejmě, že mě dlouhé skoky těšily, vždyť jsem porazil i několik výborných Poláků. Základ vidím v uvolněnosti a v časté přítomnosti manželky s téměř dvouletým synkem Karlem. Díky pochopení trenéra Schallerta se mnou jezdili skoro pět měsíců. Některé přesuny nebyly jednoduché, ale vždycky se nám je bez velkých problémů podařilo zvládnout.
Máte nové lyže. Už jste si na ně zvykl?
Zpočátku to chvíli trvalo, ale už můžu říct, že mi sedí, a věřím, že hned tento víkend mi pomohou k dobrému výkonu. Letos dvojnásob platí, že je potřeba se do nové sezony dobře odrazit, protože potom v bohatém programu budu psychicky odolnější. V Polsku bude záležet na počasí a vůbec celkových podmínkách. V každém případě bych rád navázal na úspěšné letní výsledky.
Ve Wisle se rozloučí se závodní kariérou Jakub Janda, který se rozhodl pro politickou dráhu. Jak vám bude v týmu chybět?
Jeho odchod není nic příjemného, vždyť v naší skokanské partě působil dlouhá léta. Při cestách do zahraničí jsme v hotelích bydleli spolu. Na můstcích bude chybět především v soutěžích družstev. V závodech jednotlivců je to už něco jiného, v nich už se koncentruju pouze na sebe a snažím se podat stoprocentní výkon.
Vaším snem je zisk olympijské medaile. Je to reálný cíl?
Udělám všechno, abych ji získal, ale zda se mi to povede, je samozřejmě ve hvězdách. Už teď však vím, že na korejských můstcích musím být v klidu, skákat uvolněně a potom snad přijdou i pěkné výsledky.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Letošní květen byl celosvětově nejteplejší od začátku měření v roce 1979

Letošní květen byl celosvětově v průměru nejteplejší od zahájení těchto měření v roce 1979. Na Havajských ostrovech byla zaznamenána rekordní koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Na oba rekordy, znepokojivé pro vývoj klimatu, podle agentury DPA upozornila Světová meteorologická organizace (WMO).

Globálně nejteplejší květen zaznamenala na základě svých dat evropská služba Copernicus. Podle ní byla během minulého měsíce průměrná teplota celosvětově o 0,63 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981 až 2010.

Ukazatele klimatické změny dosáhly nových nejvyšších hodnot, konstatovala dnes mluvčí WMO Clare Nullisová. "To má velký vliv na rozmanitost druhů a přírodu," upozornila mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Nezaměstnanost v USA v květnu překvapivě klesla. Analytici kvůli koronaviru očekávali opak

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v květnu překvapivě klesla na 13,3 procenta z dubnové hodnoty 14,7 procenta. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Uplatnění na trhu práce našlo zhruba 2,5 milionu lidí, což znamená, že ti, kteří byli kvůli dopadům koronaviru propuštěni, se v květnu zpět do práce vraceli rychleji, než se čekalo.

Analytici předpokládali, že kvůli pandemii způsobené šířením koronaviru se míra nezaměstnanosti dostane v květnu až ke dvaceti procentům. Byla by tak nejvýše od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Zdroj: ČTK
Další zprávy