Žádná olympiáda. Strachová oznámila konec kariéry. Priority už mám někde jinde, přiznala

Sport Sport
Aktualizováno 28. 3. 2017 14:10
Je mistryní světa, přivezla si medaili z olympiády a po těžké nemoci se zvládla vrátit zpět do nejužší světové špičky. Česká lyžařka Šárka Strachová se tak rozhodla, že v 32 letech ukončí kariéru profesionální slalomářky a na olympijské hry v Jižní Koreji, které jsou na programu příští rok, už nepojede.
Šárka Strachová
Šárka Strachová | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Ani blížící se olympiáda její rozhodnutí nezlomila. Česká lyžařka Šárka Strachová v úterý oznámila konec profesionální kariéry. Dvaatřicetiletá slalomářka tak už nepojede na olympijské hry do Jižní Koreje, které se konají už v únoru 2018.

"Závod v Aspenu byl nejen finále sezony, ale také posledním závodem mé kariéry. Rozhodnutí to nebylo jednoduché, sama jsem byla překvapená, jaké emoce to ve mně vzbudilo," řekla na tiskové konferenci Strachová.

Největší úspěch v kariéře prožila v roce 2007, kdy vybojovala ve švédském Aare titul mistryně světa. Už o dva roky dříve získala bronz v italské Santa Caterině a sadu zkompletovala stříbrem ve Val d'Isere v roce 2009. K tomu přidala další bronz předloni v Beaver Creeku.

Na olympiádě zazářila v roce 2010 ve Vancouveru, kde si ve slalomu vyjela bronz. Ze Světového poháru má dvě slalomová vítězství z Aspenu, kde vyhrála v letech 2008 a 2009.

"K rozhodnutí mě vedl můj extrémní vnitřní pocit, že nastal správný okamžik se rozloučit. Není to otázka motivace. Priority už mám někde jinde, a protože vždy jsem byla profesionál a dávala sportu všechno, to už jsem teď zvládala jen silou vůle," řekla Strachová po své patnácté sezoně ve Světovém poháru.

První tři světové medaile získala pod dívčím jménem Záhrobská a pod vedením otce Petra, který ji a jejího staršího bratra vedl od prvních krůčků. Před olympiádou ve Vancouveru se s ním ale rozešla ve zlém a dodnes spolu nemluví.

Po nemoci se úspěšně vrátila do špičky

Po olympijském bronzu v roce 2010 se dlouho výsledkově trápila a spolupráce s Pavlem Šťastným nevyšla. V roce 2012 angažovala rakouského kouče Klause Mayrhofera, ale jejich spolupráci oddálila v témže roce operace nezhoubného nádoru na podvěsku mozkovém, kvůli kterému měla metabolický rozvrat.

Po nemoci se úspěšně vrátila do špičky a získala bronz na předloňském MS v Beaver Creeku. O své životní cestě už natočila dokument nazvaný Dvě minuty života. Zhruba tak dlouho trvá dvoukolový slalom žen, kterých v seriálu SP jela 236.

České lyžování po této zimě přišlo o dvě dlouholeté opory. Už během sezony oznámil konec reprezentační kariéry běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Sledovali jsme přímý přenos z tiskové konference:

 

Právě se děje

Další zprávy