Kokosy na sněhu? Lyžař z Venezuely bavil diváky na MS v Lahti, ve Francii ho měli za uprchlíka

Sport Sport
23. 2. 2017 20:45
Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se. Tuhle Coubertinovu myšlenku vzal za svou venezuelský lyžař Adriano Solano, který se vydal na mistrovství světa v Lahti, přestože nikdy neviděl sníh.
Podívejte se na trápení Adriana Solana | Video: youtube.com

Lahti - Působí to jako groteska z lyžařského prostředí, ale je to vlastně spíš příběh naplňující Coubertinovu myšlenku. Postaral se o něj venezuelský lyžař Adriano Solano, který se vydal na mistrovství světa v Lahti, přestože v rodné zemi nikdy neviděl sníh a trénoval jen na kolečkových lyžích. I tak se dostal do klasického závodu i do kvalifikace sprintu a svým originálním stylem pobavil finské diváky.

Solanův příběh má ale začátek někde jinde. Jeho problémy nastaly už při jeho přesunu na sever Evropy, kde měl měsíc před šampionátem ve Švédsku poprvé trénovat na sněhu. Mezipřistání měl ovšem v Paříži, kde ho zadržel letištní personál a považoval ho za uprchlíka.

"Říkal jsem jim, že cestuji do Švédska, že jsem lyžař a budu se připravovat na mistrovství světa. Ale měl jsem s sebou jen 28 eur a policie mi nevěřila, že by Venezuela měla lyžaře, mysleli si, že jsem imigrant," přiznal později novinářům.

V Paříži se tak zdržel a z přípravy na sněhu sešlo, do Finska se dostal až díky přímluvě organizátorů šampionátu. "Přišel jsem o měsíc tréninku na sněhu, ale přesto to zkouším, protože tohle je můj sen," prohlásil Solano.

A tak to zkusil, v kvalifikaci sprintu ale byl častěji na zemi než na nohou a problémy mu dělaly výjezdy i sjezdy. "Možná jsem hodněkrát spadl, ale důležité je, že jsem se zase zvedl a pokračoval," dodal dvaadvacetiletý lyžař.

Zatímco středeční desetikilometrový závod klasicky Solano po dlouhém snažení nedokončil, v dnešní kvalifikaci sprintu volnou technikou se do cíle dostal, ale v beznadějně nejhorším čase. Na trati dlouhé 1600 metrů strávil bezmála čtvrt hodiny, elitě na její absolvování stačilo něco málo přes tři minuty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu

Praha zakáže podomní prodej elektrické energie a plynu. Návrh příslušného nařízení dnes schválili městští radní, nyní zamíří ve zkrácené lhůtě 15 dní do připomínkového řízení. Poté o něm budou znovu hlasovat rada. Důvodem je situace na energetickém trhu po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších dodavatelů. Obce mohou tuto formu prodeje přímo zakázat od ledna, umožnila to novela energetického zákona.

Bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů podle magistrátu řeší, jak co nejrychleji uzavřít nové smlouvy a alespoň částečně snížit náklady na energie. "Této těžké situace již začala využívat řada subjektů, včetně těch, kteří jsou nazýváni jako 'energošmejdi', kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí občany - zejména ohrožené skupiny jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv," stojí ve schváleném dokumentu.

V Praze několik let platí zákaz podomního prodeje stanovený tržním řádem města. Ten je však založen na živnostenském zákoně a na prodejce spadající pod zákon energetický podle magistrátu není aplikovatelný. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy