Klaebo vyhrál patnáctku v Oberstdorfu a vede Tour de Ski. Fellner poprvé bodoval

31. 12. 2021 14:04
Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo vyhrál v Oberstdorfu závod na 15 km volně s hromadným startem a ve 3. etapě zvýšil vedení v Tour de Ski. Na 26. místě bodoval poprvé v kariéře ve Světovém poháru Adam Fellner. Zklamáním skončil závod pro největší českou naději Michala Nováka, jenž na trase zlomil hůlku a do cíle dojel na 58. pozici.
Adam Fellner v závodě na 15 km v rámci seriálu Tour de Ski 2021/22.
Adam Fellner v závodě na 15 km v rámci seriálu Tour de Ski 2021/22. | Foto: Czech Ski and Snowboard

Klaebo měl v závěru závodu nejvíce sil ze čtyřčlenné vedoucí skupiny, jež se vytvořila zhruba čtyři kilometry před cílem. Vítěz úvodního sprintu z Lenzerheide vyhrál o 3,4 sekundy před obhájcem prvenství v Tour Alexandrem Bolšunovem z Ruska, na dalších místech skončili Nor Sjur Röthe a Andrew Musgrave.

Fellner dojel do cíle s odstupem 53,7 sekundy a ve 28 letech zaznamenal nejlepší výsledek v kariéře. V úvodu se musel vypořádat s kolizí, ale paradoxně mu to pomohlo.

"Šel jsem do závodu s tím, že budu riskovat a pokusím se dostat co nejvíce dopředu, ale hned v prvním kopci se mi to zkomplikovalo, protože mi ukopli hůl. Takže jsem pak byl na konci balíku. Naštěstí jsem poměrně rychle dostal rezervní hůl a dá se říct, že mě to zdravě naštvalo, a snažil jsem se ztrátu rychle stáhnout zpátky," líčil v tiskové zprávě českého svazu. "Pak už šlo všechno poměrně hladce, až mě to samotného překvapilo. Do sezony jsem vstupoval s vědomím, že mám na to, abych body získával. Je to povzbuzení," dodal.

Dvaapadesátý byl Petr Knop. Až šest míst za ním skončil Novák, jenž startoval jako osmnáctý muž průběžného pořadí. V první třetině závodu se držel s nejlepšími v hlavní skupině, ale ve druhém kole se po ztrátě hůlky propadl do šesté desítky, z které se mu už po zrychlení tempa dostat nepodařilo. V pořadí Tour si Novák pohoršil na 33. pozici, Fellner je jednačtyřicátý.

Klaebo vede po polovině zkráceného miniseriálu o 45 sekund před krajanem Paalem Golbergem, Bolšunov je s odstupem dalších dvou sekund třetí.

Ženy pojedou volnou desítku od 15:25. V sobotu jsou v Oberstdorfu na programu sprinty klasicky.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - závody s hromadným startem volně:

Muži - 15 km: Klaebo (Nor.) 32:26,4, 2. Bolšunov (Rus.) -3,4, 3. Röthe (Nor.) -4,0, 4. Musgrave (Brit.) -5,6, 5. De Fabiani (It.), 6. Halfvarsson (Švéd.) oba -23,6, 7. Parisse -25,1, 8. Lapalus (oba Fr.) -27,8, 9. Golberg (Nor.) -30,8, 10. Jakimuškin (Rus.) -35,2, …26. Fellner -53,7, 52. Knop -1:28,5, 58. Novák (všichni ČR) -1:49,7.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 z 6 etap): 1. Klaebo 1:09:28, 2. Golberg -45, 3. Bolšunov -47, 4. Niskanen (Fin.) -1:19, 5. Jakimuškin -1:40, 6. Valnes (Nor.) -1:53, …33. Novák -4:00, 41. Fellner -4:11, 65. Knop -6:23.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 32 závodů): 1. Klaebo 631 b., 2. Bolšunov 388, 3. Jouve (Fr.) 343, 4. Usťugov (Rus.) 315, 5. Valnes 311, 6. Terentěv (Rus.) 276, …15. Novák 176, 64. Černý 29, 68. Šeller 24, 80. Pechoušek 16, 101. Kalivoda 7, 106. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - 10 km: 1. Digginsová (USA) 21:30,8, 2. Karlssonová (Švéd.) -0,5, 3. Sorinová (Rus.) -0,8, 4. Anderssonová (Švéd.) -1,2, 5. H. Wengová (Nor.) -2,6, 6. Hennigová (Něm.) -3,5, 7. Stadloberová (Rak.) -4,6, 8. Něprjajevová -8,0, 9. Claudelová (Fr.) -12,1, 10. Kalvaaová (Nor.) -18,5, …28. Hynčicová -51,9, 39. Janatová (obě ČR) -1:04,3.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 z 6 etap): 1. Digginsová 51:44, 2. Niskanenová (Fin.) -13, 3. Něprjajevová -14, 4. Anderssonová -21, 5. Sorinová -43, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) -44, …27. Janatová -2:33, 61. Hynčicová -5:15.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 32 závodů): 1. Karlssonová 483, 2. Dahlqvistová (Švéd.) 464, 3. Digginsová 444, 4. Johaugová (Nor.) 375, 5. Brennanová (USA) 328, 6. Lampičová (Slovin.) 306, …46. Janatová 56, 75. Beranová 13, 90. Hynčicová 5, 98. Nováková (všechny ČR) 2.