Hubnutí bylo důležitější než sport. Neřešte, co říkají ostatní, vzkazuje Havlíčková

ČTK ČTK
19. 3. 2019 11:55
Běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková ovládla celkové hodnocení juniorského Evropského poháru a skleněná medaile jí v budoucnu připomene ještě důležitější triumf. Po vleklých zdravotních komplikacích vyhrála sama nad sebou.
Barbora Havlíčková
Barbora Havlíčková | Foto: Czech-Ski/Bóša

"Uvědomila jsem si, že závody jsou pěkné, ale zdraví je jen jedno. A to by měla být priorita. Tak to je," řekla osmnáctiletá Havlíčková novinářům.

Loni startovala v 17 letech na olympiádě v Pchjongčchangu, pak ale začaly její zdravotní potíže. Z mnoha důvodů příliš zhubla. "Zvrtlo se to. Upadla jsem do přesvědčení, že čím budu hubenější, tím líp budu sportovat. A nejhorší bylo, když pro mě přestal být prioritou výkon, ale být nejhubenější," uvedla Havlíčková.

Dostala se až tak daleko, že v listopadu nemohla plnit tréninkové dávky. Měla i týdny, kdy se nepřipravovala vůbec. "Upřímně, byly fakt momenty, že jsem nevěřila, že budu schopná závodit, natož, že bych mohla vyhrávat."

Za pomoci rodiny se dokázala se svými problémy vypořádat. "Doma jsou úžasní a ještě víc nás to spojilo," řekla Havlíčková. Svěřenkyně mistra světa Martina Koukala nakonec v zimě závodila a ve své kategorii výtečně. V juniorském OPA Cupu - Evropském poháru nastoupila do dvanácti závodů, z nichž osm vyhrála a desetkrát vystoupala na stupně vítězů. "Už jen to, že jsem stála na startu a dokončila sezonu s takovým výsledkem, je pro mě úplně to nejcennější," vyzdvihla.

Nevyšly jí pouze závody na juniorském mistrovství světa v Lahti, kde se v mrazu s hubenějším tělem nedokázala s náročnými podmínkami vypořádat. A právě juniorský šampionát byl určitým zlomem. "Byla to tvrdá rána a zároveň takové odražení," konstatovala.

Momentálně se cítí nejlíp za půl roku, ale nechce tvrdit, že už má vyhráno. "Pořád ten boj bojuju," řekla Havlíčková. Je ráda, že se o problému s váhou i díky ní začalo na běžeckém úseku lyžařského svazu mezi trenéry mnohem více mluvit.

Sama poznala, co může lidské slovo a vůle způsobit. "Je strašně důležité, aby se člověk ve svém těle cítil dobře. A moc neřešit, co si o vás myslí ostatní, což je v dnešním světě těžké. Všichni máme tendenci soudit ostatní."

Sezona sice končí, ale Havlíčková už se těší na přípravu, která začne v květnu. A pokud svůj boj vyhraje, může naplnit předpověď o velkém talentu. Naznačit své možnosti by mohla při návratu Světového poháru do Nového Města na Moravě příští rok v lednu. "Moje motivace je taková, jaká nikdy nebyla," prohlásila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy