Hirscher vyhrál popáté v řadě v Alta Badii, Veithová si dojela pro první výhru po zranění

Aktualizováno 17. 12. 2017 16:09
Vítězství v superobřím slalomu ve Val d'Isere si připsala Rakušanka Anna Veithová. Ve Světovém poháru mužů v Alta Badii se Marcel Hirscher stal prvním mužem, který vyhrál na stejném místě tu samou disciplínu pětkrát za sebou.
Marcel Hirscher
Marcel Hirscher | Foto: Reuters

Val d'Isere - Rakouská sjezdařka Anna Veithová vyhrála superobří slalom ve Val d'Isere a připsala si první vítězství ve Světovém poháru po vážném zranění kolena z října 2015. Dvojnásobná celková vítězka SP dnes ve francouzském zimním středisku triumfovala s náskokem 48 setin před vedoucí ženou disciplíny Tinou Weiratherovou z Lichtenštejnska.

Osmadvacetiletá Veithová, která ještě pod dívčím jménem Fenningerová vybojovala olympijské zlato v super-G či tři tituly mistryně světa, se po dvou operacích vazů vrátila do SP po čtrnáctiměsíční pauze vloni na konci prosince. Na stupně vítězů se od té doby dostala jen jednou, letos v lednu v super-G v Cortině d'Ampezzo.

Závod SP Veithová vyhrála popatnácté v kariéře, na další úspěch ale čekala dva a půl roku. Naposledy se radovala v březnu 2015 v obřím slalomu v Meribelu.

Weiratherová si druhým místem vynahradila zklamání po sobotním pádu a upevnila si vedení v hodnocení superobřího slalomu. Před dnes třetí Italkou Sofií Goggiaovou a pátou Michelle Gisinovou ze Švýcarska, které se dělí o druhé místo, vede o 71 bodů.

Na start se dnes nepostavila vítězka sobotního super-G Lindsey Vonnová. Američanka dala s ohledem na blížící se olympijské hry v Pchjongčchangu přednost odpočinku, aby ulevila bolavému kolenu. "Koleno mě po včerejšku (sobotě) ještě bolí, proto vsadím na jistotu a dopřeju tělu pauzu," napsala na twitteru třiatřicetiletá hvězda, která si nohu zhmoždila při pádu ve sjezdu v Lake Louise. Vynechá i obří slalom a paralelní slalom v příštím týdnu v Courchevelu.

Rakušan Hirscher vyhrál popáté v řadě obří slalom v Alta Badii

Rakouský lyžař Marcel Hirscher deklasoval v obřím slalomu Světového poháru v Alta Badii všechny soupeře a jako první muž vyhrál v italském zimním středisku stejnou disciplínu pětkrát za sebou. Osmadvacetiletý slalomář porazil v součtu dvou kol Henrika Kristoffersena z Norska o 1,7 sekundy, třetí Slovinec Žan Kranjec ztratil dalších 12 setin.

Šestinásobný vítěz Světového poháru Hirscher, jenž na sjezdovce Gran Risa kraluje obřímu slalomu nepřetržitě od roku 2013, se dosud o prvenství v historických tabulkách dělil s italskou legendou Albertem Tombou.

V celkovém pořadí seriálu se Hirscher díky 48. vítězství v SP v kariéře dotáhl na dosud vedoucího Aksela Lunda Svindala z Norska, s nímž se nyní dělí ziskem 374 bodů o první místo. V hodnocení disciplíny zvýšil náskok před momentálně druhým Kristoffersenem na 55 bodů.

Jediný český reprezentant na startu Kryštof Krýzl nedokončil úvodní kolo a dál čeká na první body v sezoně. Naposledy bodoval v březnu v obřím slalomu v Kranjské Goře.

Zraněním skončila úvodní jízda pro německého slalomáře Stefana Luitze. Pětadvacetiletý závodník, jenž v prvních dvou obřích slalomech sezony obsadil třetí a druhé místo, vzdal jízdu po devíti sekundách ve čtvrté brance. Vyšetření ukázalo, že si v levém koleně utrhl zkřížený vaz. Přijde tak o olympijské hry v Pchjongčchangu.

V pondělí večer je v Alta Badii na programu ještě paralelní obří slalom. Start je naplánován na 18:30.

SP ve sjezdovém lyžování v Alta Badii (Itálie):

Muži - obří slalom:

1. Hirscher (Rak.) 2:25,42 (1:12,15+1:13,27), 2. Kristoffersen (Nor.) -1,70 (1:12,32+1:14,80), 3. Kranjec (Slovin.) -1,82 (1:12,48+1:14,76), 4. Murisier (Švýc.) -2,07 (1:12,64+1:14,85), 5. Ligety (USA) -2,23 (1:12,90+1:14,75), 6. Olsson (Švéd.) -2,27 (1:12,73+1:14,96), 7. Feller (Rak.) -2,33 (1:12,52+1:15,23), 8. De Aliprandini (It.) -2,50 (1:13,30+1:14,62), 9. Pinturault (Fr.) -2,80 (1:13,33+1:14,89), 10. Nestvold-Haugen (Nor.) -2,85 (1:12,93+1:15,34), …Krýzl (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 3 z 8 závodů): 1. Hirscher 260, 2. Kristoffersen 205, 3. Pinturault 151, 4. Luitz (Něm.) 140, 5. Murisier 119, 6. Feller 118.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 37 závodů): 1. Svindal (Nor.) a Hirscher oba 374, 3. Kristoffersen 365, 4. Jansrud (Nor.) 329, 5. Franz (Rak.) 271, 6. Feuz (Švýc.) 266.

SP v sjezdovém lyžování ve Val d'Isere (Francie):

Ženy - superobří slalom:

1. Veithová (Rak.) 1:05,77, 2. Weiratherová (Licht.) -0,48, 3. Goggiaová (It.) -0,51, 4. Gutová -0,64, 5. Gisinová (obě Švýc.) -0,86, 6. Mowinckelová (Nor.) -1,01, 7. Brignoneová (It.) -1,09, 8. Schmidhoferová -1,23, 9. Siebenhoferová (obě Rak.) -1,48, 10. Hoferová (It.) -1,52.

Průběžné pořadí superobřího slalomu (po 4 závodech): 1. Weiratherová 240, 2. Goggiaová a Gisinová obě 169, 4. Schmidhoferová 162, 5. Veithová 161, 6. Gutová 159.

Průběžné pořadí SP (po 10 závodech): 1. Shiffrinová (USA) 521, 2. Rebensburgová 412, 3. Weiratherová 374, 4. Gisinová 303, 5. Goggiaová 254, 6. Mowinckelová 233, …33. Ledecká 56, 97. Dubovská (obě ČR) 2.