S Rusy a Bělorusy jednat nebudeme. Lyžařský sjezd rozvrátila válka na Ukrajině

yac yac
30. 9. 2022 8:34
Zástupce severského lyžování nemile překvapila účast ruských a běloruských vyslanců na jednáních Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v Curychu. Ta se konají každý rok na podzim a řeší se v nich současnost i budoucnost jednotlivých lyžařských disciplín.
Therese Johaugová na olympiádě v Pekingu 2022
Therese Johaugová na olympiádě v Pekingu 2022 | Foto: Reuters

Rusové a Bělorusové jsou ve světě lyžování v nemilosti od chvíle, kdy Rusko svévolně zaútočilo na Ukrajinu v únoru letošního roku a Bělorusko jim v tom pomáhalo. 

Už od jara se proto z rozhodnutí FIS sportovci obou zemí nesmí účastnit žádných závodů, avšak na druhou stranu mezinárodní federace nezakázala účast jejich zástupců na oficiálních jednáních.

Jako první na tento rozpor reagovali Norové, kteří rovnou oznámili, že s Ruskem a Běloruskem o ničem diskutovat nechtějí a své delegáty ze sjezdu ve Švýcarsku odvolali. 

"Silně odsuzujeme ruskou účast na setkáních FIS. Asociace rozhodla o tom, že se norští zástupci nebudou účastnit žádných jednání, u kterých budou přítomni reprezentanti Ruska a Běloruska," oznámila prezidentka norského lyžařského svazu Tove Moe Dyrhaugová. 

Odlišný postoj zaujali Finové, kteří sice rovněž nesouhlasí s ruskou a běloruskou účastí na několika desítkách plánovaných mítinků, ale své delegáty z nich nestáhli zejména kvůli tomu, že by pak vliv dotyčných zemí na výsledek diskusí byl silnější.  

"Podle našeho svazu je důležité, abychom u jednání byli nejen kvůli příští sezoně, ale také kvůli tomu, abychom mohli nahlas mluvit o našem negativním postoji k účasti Ruska a Běloruska. Kdybychom na jednání nepřišli, tak by to znamenalo, že nemůžeme zaujmout postoj k některým důležitým problémům, které naopak Rusko a Bělorusko mohou ovlivnit. A to rozhodně nechceme," prohlásil Ismo Hämäläinen, výkonný ředitel finského lyžařského svazu. 

Také švédský svaz se zatím spokojil jen s verbální kritikou a apelem na řešení situace. "Je špatné, že se Rusové jednání účastní," prohlásila pro norský web VG Karin Matssonová, předsedkyně švédské asociace. 

Mezinárodní lyžařská federace již oznámila, že se rozkolem ve vlastních řadách bude zabývat, na jednání by ovšem měl tento problém přijít až na konci října. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK
Další zprávy