reklama
 
 

Březina spadl na 12. místo, mistrem Evropy je popáté Fernández

Aktualizováno 28. 1. 2017 22:43
Krasobruslař Michal Březina stejně jako před rokem pokazil volnou jízdu a na ME v Ostravě klesl na dvanácté místo. Vyhrál favorizovaný Španěl Javier Fernández.

Ostrava - Krasobruslařským mistrem Evropy se dnes v Ostravě stal favorizovaný Španěl Javier Fernández, který získal zlatou medaili popáté za sebou. Michal Březina stejně jako před rokem v Bratislavě pokazil volnou jízdu a klesl z osmého na dvanácté místo. Druhý český zástupce ve finálovém programu Jiří Bělohradský skončil dvacátý.

Úřadující světový šampion Fernández obdržel i přes pád a několik dalších chyb ve volné jízdě celkem 294,84 bodu a druhého Maxima Kovtuna z Ruska porazil o 28,04 bodu. Bronz získal další Rus Michail Koljada.

Pětadvacetiletý Fernández měl již po krátkém programu desetibodový náskok a ve volné jízdě ho ještě navýšil. A to i přesto, že nepodal svůj nejlepší výkon.

Upadl po čtverném salchowu a poté si ještě dvakrát po dopadu sáhl rukou na led. Ani tak soupeři neměli šanci se mu přiblížit. "Bolí mě všechno, hlavně zadek," pousmál se Fernández v rozhovoru s moderátorem v hale. Pátým triumfem v řadě na ME napodobil bývalého československého reprezentanta Ondreje Nepelu, jenž kraloval v letech 1969 až 1973.

"Určitě to nebyla moje nejlepší jízda v sezoně, ale je těžké stále dosahovat nejlepších výsledků a rekordů. I když to samozřejmě každý chceme. Jsem normální bruslař a ne stroj," řekl Fernández, který ocenil skvělou atmosféru v Ostravě. "Mám radost, když lidi baví to, co dělám," dodal.

Ještě hůř se vedlo Březinovi. Už po prvním skoku, čtverném salchowu, si sáhl rukou na led a poté se problémy kumulovaly. Dvakrát upadl a prakticky jen jeden z plánovaných skoků zvládl na sto procent. Bronzový medailista z roku 2013 nakonec zajel až třináctou volnou jízdu a propadl se do druhé desítky.

"Volnou jsem začal dobře, ten čtverák nebyl až tak velká chyba. Jen ruka na zemi, což je jen tak minus jedna od rozhodčích. To nebyl až tak velký problém. Ale potom přišla protočka u axela a takový trochu blbý pád u kombinace, kde jsem si nepohlídal výjezd. Asi jsem fakt neměl den. Nevím, co na tu jízdu říct. Prostě nevyšla," uvedl Březina po druhém nejhorším výsledku na kontinentálním šampionátu v kariéře. Hůře dopadl jen při debutu na ME v roce 2008, kdy skončil šestnáctý.

Osmnáctiletý Bělohradský udržel ve volné jízdě postavení z krátkého programu a stejně jako na loňském ME v Bratislavě skončil dvacátý. "S ohledem na to, co má Jirka za sebou, jsme spokojeni. Měl jedno zranění, pak další a několikatýdenní pauzu. Zvládl to na jedničku," řekl Tomáš Verner, který úřadujícího českého šampiona společně s Vlastou Kopřivovou trénuje.

autor: ČTK | 28. 1. 2017 22:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama