reklama
 
 

Fenomenální Ledecká. Máte sportovní poklad světového významu, vzkazují Američané Čechům

5. 12. 2017 13:18
V České republice se zrodil výjimečný sportovní obojživelník. Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká má nakročeno být globální superhvězdou, tvrdí renomovaný americký list New York Times.

Praha / New York - Už si toho všimli i za velkou louží. V České republice se zrodil fenomén. Ester Ledecká, lyžařka a snowboardistka, se díky svému umu spojenému s neobvyklou všestranností probojovala i na stránky prestižních New York Times.

A nešlo o žádný schovaný "kraťák", naopak. Českou hvězdu rozebraly jedny z nejslavnějších novin světa, přezdívané Gray Lady, ve velkém profilovém textu plném informací a převážně nadšených ohlasů.

Jeden z nich, ten od nového amerického snowboardového trenéra Ledecké Justina Reitera, působil více než výmluvně.

"Kdyby hrála golf a tenis na té úrovni, na jaké umí lyžovat a jezdit na snowboardu, byla by každý večer v americké televizi," uvedl kouč. "U zimních sportů je to trošku jiné, ale to nic nemění na zásadním faktu, že je podle mě Ledecká jedním z nejlepších sportovců dneška," dodal.

Dvaadvacetiletá Češka se během loňské zimy stala prvním člověkem sportovní historie, který soutěžil ve Světových pohárech v obou tak rozdílných zimních disciplínách. A rozhodně to není tak, že by se jen účastnila. Na snowboardu patří k absolutní špičce, na lyžích do ní pomalu, ale jistě začíná pronikat. A její potenciál je na výjimečné úrovni.

Times také připomněly rodinu dvojnásobné mistryně světa ve snowboardingu. Především jejího dědečka, někdejšího hokejistu Jana Klapáče, olympijského medailistu z let 1964 a 1968.

"Byl členem československého týmu, který na světovém šampionátu ve Stockholmu v roce 1969 slavně zdolal Sovětský svaz. Bylo to vítězství, které přišlo rok po sovětské okupaci Československa, vedlo k masivním a násilným demonstracím v Praze," dokázali američtí novináři znalost historie. A zmínili i otce Ledecké, v Česku populárního zpěváka a skladatele Janka Ledeckého.

V profilu Ledecké pak hovořil i její lyžařský trenér, Tomáš Bank. Ten dobře ilustroval vzrůstající věhlas své svěřenkyně. 

"Věci se začínají trochu měnit. Před dvěma lety každý říkal, že je Ester dcerou slavného Janka. Ale teď od lidí slyšíme stále častěji, že Janek je otcem slavné Ester," prohlásil.

Samotná Ledecká promluvila o tom, jak klíčová pro její dvojitou kariéru byla a stále je podpora rodiny.

"Kdyby moji rodiče třeba neměli peníze na to, aby mě od začátku podporovali v obou sportech, potom bych si musela vybrat jen jeden z nich. Ale to jsem naštěstí nemusela," vysvětlila pražská rodačka. "Mohla jsem si zvolit tuhle cestu dvěma směry současně, mohla jsem si začít plnit své sny."

Vrcholové zápolení ve dvou sportech je pochopitelně pro Ledeckou náročné fyzicky i logisticky. I proto se její tým stále rozrůstá, paralelně s tím, jak rostou její vlastní ambice. Má dva oddělené trenérské týmy. "Je kolem mě spousta lidí. Nikdy nejsem sama," potvrdila Ledecká se smíchem.

Bank už promluvil vážněji. V hyperaktivitě české obojživelnice se totiž skrývá nebezpečí, jež si mladá sportovkyně občas odmítá připouštět.

"Ona je mentálně velmi svěží, protože mění sporty. Ale největší problém pro Ester je ten, že je velmi často opravdu hodně unavená. A to může být nebezpečné, pokud to třeba vede k chybám, které udělá na lyžích," varoval Bank.

New York Times také poodhalil tréninkové plány české hvězdy. A jejich logistickou složitost. Během léta například odjela na soustředění do Chile a snowboard si s sebou raději vůbec nevzala. V listopadu zase nechala doma lyže a vrhla se na dvoutýdenní snowboardovou přípravu ve středisku Copper Mountain v Coloradu. Pak se zase rychle přemístila do Kanady, aby tam s Bankem potrénovala na první závody Světového poháru v alpském lyžování.

Nyní se Ledecká zase vydala zpět do Evropy. Příští víkend ji čekají další lyžařská klání ve švýcarském Svatém Mořici. Po nich bude následovat rychlý přesun do Itálie, na úvodní závod Světového poháru v paralelním obřím slalomu. Lyže tedy ještě před polovinou prosince opět vymění za snowboard.

"Ano, je to komplikované. A mám pocit, že každý rok je to více a více komplikovanější," řekla Ledecká. "Je to vždycky tak, že na začátku sezony máme nějaký plán A, v její polovině jsme ale někde u plánu Z. A pak projíždíme celou abecedu ještě asi tak třikrát," přiblížila Češka.

Připomeňte si zlatou jízdu Ester Ledecké na mistrovství světa v obřím slalomu letos v březnu:

Ani chyba těsně před cílem snowboardistku Ester Ledeckou o zlato na MS nepřipravila. | Video: Asociated Press |  00:55

Ledecká ale zatím vše zvládá bez výraznějších problémů. "Velkou roli tam hraje její srdce a její hlava," poznamenal snowboardový trenér Reiter. Ledecká je průkopníkem všestrannosti. Bude mít nějaké následovníky a následovnice? Její trenéři jsou o tom přesvědčeni. Vždyť jednu takovou už vlastně má.

"Má devítiletá dcera Ema je lyžařka. A před pár dny mi řekla, že by chtěla zkusit i snowboard. Jako Ester," prozradil Bank deníku New York Times.

autor: Aleš Vávra | 5. 12. 2017 13:18

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama