Neporazitelná Samková zahájila sezonu vítězstvím. V cíli blahopřála oblíbené soupeřce

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 13. 12. 2019 16:39
Snowboardcrossařka Eva Samková vykročila za obhajobou triumfu ve Světovém poháru výhrou v Montafonu. Úřadující mistryně světa dnes v Rakousku vyhrála všechny jízdy a připsala si čtrnácté vítězství v elitním seriálu.

Olympijská šampionka ze Soči zahájila sezonu tak, jak tu minulou skončila. V součtu se závěrem uplynulého ročníku vyhrála třetí závod za sebou. V Montafonu ovládla už kvalifikaci a hladce prošla až do finále.

Na relativně krátké trati s velkou hustotou boulí, ve kterých je silná, pak absolvovala velmi vyrovnaný závod o zlato. V něm na ni po startu dotírala olympijská šampionka z Pchjongčchangu Michela Moioliová z Itálie, ale česká reprezentantka jí ujela.

V cílové rovince pak v protivětru a v čerstvém sněhu, který padal na trať, nápor soupeřek ustála. "Bylo to hodně natěsno. Myslím, že kdyby to bylo o dvacet metrů delší, tak bych byla třeba čtvrtá," komentovala dojezd v televizním rozhovoru v cílovém prostoru. "Fakt jsem se bála, že to nedám. Snažila jsem se dělat nejmenší, co to šlo, tlačila jsem boule do finiše. V první chvíli jsem si ani nebyla jistá, jestli jsem vyhrála," doplnila na facebooku.

Moioliová uhájila druhou příčku, třetí skončila Australanka Belle Brockhoffová. Australančin úspěch Samkovou potěšil. "Vrátila se po dvou letech po těžkém zranění a hned měla pódium, to jsem byla taky ráda. Byla tu super atmoška, byla jsem moc spokojená," pochvalovala si Češka.

S výhrou v malém finále se musela spokojit americká legenda Lindsey Jacobellisová, s níž Samková v minulém ročníku do posledního závodu bojovala o svůj druhý křišťálový glóbus.

Tentokrát si šestadvacetiletá Češka hned udělala náskok v průběžném pořadí. "Je to úžasné, protože při prvním Světovém poháru nikdy nevíte. Nikdy nevíte, jak na tom ostatní jsou," řekla Samková.

Trenér Marek Jelínek vedle jejího výkonu vyzdvihl i práci servisu. "To, na čem Evka pojede, se rozhodovalo až v posledních minutách. Tomáš Kašpar testoval vosky v průběhu jízd a zvolili určitě tu nejlepší mázu, kterou mohli, protože Evka přes velký protivítr a s tím, že protahovala hluboký sníh, udržela vedoucí pozici. Bylo to fakt obdivuhodné," řekl.

Druhá česká reprezentantka ve vyřazovacích jízdách Vendula Hopjáková po pádu nedokončila čtvrtfinále, ve kterém se pohybovala na čtvrté pozici. Obsadila čtrnácté místo.

Mužský závod ovládl domácí Alessandro Hämmerle, který stejně jako Samková obhajuje triumf v SP. Čeští reprezentanti Matouš Koudelka a Jan Kubičík nepostoupili z kvalifikace.

Úvodní závod SP ve snowboardcrossu v Montafonu (Rakousko):

Muži: 1. Hämmerle (Rak.), 2. Bolton (Austr.), 3. Visintin (It.), 4. Eguibar (Šp.), …v kvalifikaci 40. Koudelka, 55. Kubičík (oba ČR).

Ženy: 1. Samková (ČR), 2. Moioliová (It.), 3. Brockhoffová (Austr.), 4. Bankesová (Brit.), …14. Hopjáková (ČR) - vyřazena ve čtvrtfinále.

Eva Samková, vítězka SP v Montafonu 2019
Eva Samková, vítězka SP v Montafonu 2019 | Foto: Czech SBX Team
 

Právě se děje

Další zprávy