Samková znovu ovládla Světový pohár. V posledním závodě sezony brala výhru i glóbus

Sport Sport
16. 3. 2019 15:13
Eva Samková se znovu po dvou letech stala vítězkou Světového poháru ve snowboardcrossu, když ovládla poslední závod sezony ve švýcarském Veysonnaz. Její jediná konkurentka v boji o celkový triumf, Američanka Lindsey Jacobellisová, vypadla v závěrečném díle SP už v semifinále.
Eva Samková poté, co ovládla Světový pohár.
Eva Samková poté, co ovládla Světový pohár. | Foto: Vítek Ludvík

Samková tak korunovala vydařenou sezonu, v níž se jí také povedlo poprvé v kariéře vyhrát mistrovství světa.

"Je to úžasné, vůbec jsem nečekala, že to takhle dopadne. Po mistrovství světa jsem si myslela, že už budu jezdit jen pro radost. Ale stejně jsem chtěla vyhrát. A bylo to docela těžké, konkurence byla opět velmi silná," prohlásila Samková bezprostředně po dojezdu v rozhovoru na trati.

Česká hvězda a dvojnásobná olympijská medailistka ze čtvrtfinále postoupila zcela hladce, neboť proti ní nastoupila pouze jediná soupeřka, kterou navíc s velkým náskokem porazila. V semifinálové jízdě pak nestačila pouze na Charlotte Bankesovou.

A protože v následujícím semifinále Jacobellisová po jezdecké chybě dojela až čtvrtá, mohla se Samková radovat ještě před finále. "Je skvělé, že to vyřešila za mě," smála se v rozhovoru pro Českou televizi.

Ve finálovém závodě pak Samková nikoho nenechala na pochybách, že si triumf nejlepší jezdkyně sezony zaslouží, když jízdu ovládla od startu až do cíle a připsala si své třinácté vítězství v závodech Světového poháru.

Současně se také jako prorocký ukázal její tradiční knír ve tvaru dvou jedniček, který si před finálovým závodem sezony nechala namalovat. Skončila první jak v závodě, tak v celkovém pořadí SP. "Je to jedničkovej den, jedničkovej knír," řekla Samková ČT.

Jacobellisová jako malou útěchu vyhrála alespoň malé finále a skončila pátá.

Druhá česká reprezentantka Vendula Hopjáková skončila už ve čtvrtfinále, když v poslední zatáčce vypadla v trati a nedojela do cíle.

Finále SP ve snowboardcrossu ve Veysonnaz (Švýcarsko):

Muži: 1. Eguibar (Šp.), 2. Hämmerle (Rak.), 3. Bolton (Austr.).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Hämmerle 2440, 2. Visintin (It.) 2035, 3. Nörl (Něm.) 1970, …57. Kubičík 43,5, 68. Žerava 18,5, 75. Koudelka (všichni ČR) 11,6.

Ženy: 1. Samková (ČR), 2. Trespeuchová (Fr.), 3. Moioliová (It.), …14. Hopjáková (ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Samková 4400, 2. Jacobellisová (USA) 3850, 3. Moioliová 2650, …18. Hopjáková 600.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy