Ošklivý pád i křišťálová radost. Samkovou čeká další švýcarské drama

yac yac
14. 3. 2019 8:02
Eva Samková má na dosah druhé vítězství v celkovém pořadí Světového poháru v kariéře. K tomu, aby po dvou letech znovu získala křišťálový glóbus, potřebuje jediné. Porazit v sobotním posledním závodě sezony Lindsey Jacobellisovou.
Eva Samková se na finále sezony těší. Skončí pro ni ziskem křišťálového glóbu? | Video: Jakub Šafránek

Třiatřicetiletá americká snowboardistka, která se sportovním fanouškům nesmazatelně zapsala do paměti nepovedeným trikem na hrách v Turíně, kvůli kterému přišla o jisté zlato, má v této sezoně SP naprosto stejný zápis jako Samková.

Obě vyhrály po dvou závodech a připsaly si také po jednom stříbru a jednom bronzu. Každá z nich také jednou ovládla kvalifikaci. Obě snowboardcrossařky tak mají před posledním závodem, který o víkendu uvidí švýcarské Veysonnaz, na kontě 3400 bodů a už nemohou být žádnou z ostatních soupeřek předstiženy.

Křišťálový glóbus pro nejlepší snowboardcrossařku sezony ale může získat pouze ta, která zvládne sobotní závod lépe.

"Poprvé je to takhle natěsno, že máme úplně stejně bodů. Což je super, protože v cíli dole ve Veysonnaz budeme vědět, jak jsme na tom. Když budu před ní, tak jsem vyhrála. A o druhé místo nepřijdu, což je ještě lepší situace," říká Samková.

Samková má ale na švýcarské Veysonnaz poněkud rozporuplné vzpomínky. V prvním závodě po zlaté olympiádě v Soči zde ošklivě upadla při tréninku, způsobila si otřes mozku, a k tomu zlomeninu kotníku. Z trati ji tehdy musel odvézt vrtulník rovnou do nemocnice a následující sezonu i kvůli doléčování zranění raději vynechala.

Na druhou stranu ale právě ve vesničce nedaleko Sionu slavila svůj doposud jediný triumf v celkovém pořadí Světového poháru. K získání prestižního glóbu jí před dvěma lety stačilo dojet druhá za vítěznou Francouzkou Charlotte Banksovou.

Na vítězství v závodě ale Samková ve Veysonnaz nikdy nedosáhla; na rozdíl od Jacobellisové, která zde dvakrát triumfovala už v roce 2012.

Samkové před klíčovým závodem ale podle jejích slov přináší potřebný klid fakt, že letos už získala vytouženou zlatou medaili na MS, k níž přidala čtyři medailová umístění ve Světovém poháru. A tak má pro letošek už plán splněný.

"Snažím se to brát jako zábavu nebo jako adrenalin. Já nemám co ztratit, protože sezona je pro mě už tak skvělá. A jestli to bude ve Veysonnaz vypadat tak jako minulý rok, nebo rok předtím… Tak chci hlavně projet poslední klopku tak, jak se mi nikdy předtím moc nepovedlo. A myslím, že to bude dobrý," směje se Samková.

Zdali bude dokonalé projetí poslední klopené zatáčky stačit Samkové k tomu, aby přidala do svého kabinetu trofejí i druhý křišťálový glóbus, bude jasné v sobotu odpoledne. Závod začíná ve 14:15.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy