Ošklivý pád i křišťálová radost. Samkovou čeká další švýcarské drama

yac yac
14. 3. 2019 8:02
Eva Samková má na dosah druhé vítězství v celkovém pořadí Světového poháru v kariéře. K tomu, aby po dvou letech znovu získala křišťálový glóbus, potřebuje jediné. Porazit v sobotním posledním závodě sezony Lindsey Jacobellisovou.
Eva Samková se na finále sezony těší. Skončí pro ni ziskem křišťálového glóbu? | Video: Jakub Šafránek

Třiatřicetiletá americká snowboardistka, která se sportovním fanouškům nesmazatelně zapsala do paměti nepovedeným trikem na hrách v Turíně, kvůli kterému přišla o jisté zlato, má v této sezoně SP naprosto stejný zápis jako Samková.

Obě vyhrály po dvou závodech a připsaly si také po jednom stříbru a jednom bronzu. Každá z nich také jednou ovládla kvalifikaci. Obě snowboardcrossařky tak mají před posledním závodem, který o víkendu uvidí švýcarské Veysonnaz, na kontě 3400 bodů a už nemohou být žádnou z ostatních soupeřek předstiženy.

Křišťálový glóbus pro nejlepší snowboardcrossařku sezony ale může získat pouze ta, která zvládne sobotní závod lépe.

"Poprvé je to takhle natěsno, že máme úplně stejně bodů. Což je super, protože v cíli dole ve Veysonnaz budeme vědět, jak jsme na tom. Když budu před ní, tak jsem vyhrála. A o druhé místo nepřijdu, což je ještě lepší situace," říká Samková.

Samková má ale na švýcarské Veysonnaz poněkud rozporuplné vzpomínky. V prvním závodě po zlaté olympiádě v Soči zde ošklivě upadla při tréninku, způsobila si otřes mozku, a k tomu zlomeninu kotníku. Z trati ji tehdy musel odvézt vrtulník rovnou do nemocnice a následující sezonu i kvůli doléčování zranění raději vynechala.

Na druhou stranu ale právě ve vesničce nedaleko Sionu slavila svůj doposud jediný triumf v celkovém pořadí Světového poháru. K získání prestižního glóbu jí před dvěma lety stačilo dojet druhá za vítěznou Francouzkou Charlotte Banksovou.

Na vítězství v závodě ale Samková ve Veysonnaz nikdy nedosáhla; na rozdíl od Jacobellisové, která zde dvakrát triumfovala už v roce 2012.

Samkové před klíčovým závodem ale podle jejích slov přináší potřebný klid fakt, že letos už získala vytouženou zlatou medaili na MS, k níž přidala čtyři medailová umístění ve Světovém poháru. A tak má pro letošek už plán splněný.

"Snažím se to brát jako zábavu nebo jako adrenalin. Já nemám co ztratit, protože sezona je pro mě už tak skvělá. A jestli to bude ve Veysonnaz vypadat tak jako minulý rok, nebo rok předtím… Tak chci hlavně projet poslední klopku tak, jak se mi nikdy předtím moc nepovedlo. A myslím, že to bude dobrý," směje se Samková.

Zdali bude dokonalé projetí poslední klopené zatáčky stačit Samkové k tomu, aby přidala do svého kabinetu trofejí i druhý křišťálový glóbus, bude jasné v sobotu odpoledne. Závod začíná ve 14:15.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy