Vonnová na úvod MS vyletěla z trati, Ledecká nadějně rozjeté super-G pokazila

Začal sjezdařský šampionát: Americká bída, lvice z Keni i malinká vítězka
Mistryně světa v super-G z roku 2009 se po chybě nevešla do jedné z branek v první třetině trati.
Problémy na trati neměla jen Vonnová, takhle balancovala její krajanka Jacqueline Wilesová.
Úspěšnější než obě Američanky byla závodnice s nejvyšší startovním číslem, Sabrina Simaderová z Keni. Na rozdíl od nich viděla cílovou čáru.
Účastnice loňských olympijských her mládeže byla klasifikována na 39. místě se ztrátou přes osm a půl vteřiny na vítězku.
Aktualizováno 7. 2. 2017 14:12
Česká lyžařka Ester Ledecká zahájila mistrovství světa ve sjezdovém lyžování nepříliš povedeným super-G, v němž skončila na devětadvacáté příčce. Mohla se ale umístit ještě výše, pokud by neudělala chybu v druhé polovině trati. Závod vyhrála Rakušanka Nicole Schmidhoferová před Lichtenštejnkou Tinou Weiratherovou a Švýcarkou Larou Gutovou. Američanka Lindsey Vonnová přepálila úvod a závod nedokončila poté, co se nevešla do jedné z branek. Pavla Klicnarová v závodě obsadila 34. příčku, Kateřina Pauláthová byla o dvě místa horší.

Svatý Mořic – Rakušanka Nicole Schmidhoferová se stala první šampionkou letošního mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Ve švýcarském Svatém Mořici v úterý ovládla disciplínu super-G před Lichtenštejnkou Tinou Weiratherovou a domácí favoritkou Larou Gutovou.

Naopak Američanka Lindsey Vonnová, která se na sjezdovky vrací po vleklých zdravotních problémech, závod nedokončila, když nezvládla jednu z úvodních branek a raději vyjela z trati, aby zabránila pádu.

Nejlepší Češka v cíli byla Ester Ledecká, která obsadila 29. příčku. V průběhu své jízdy se přitom pohybovala o zhruba deset míst výše, v druhé polovině závodu ale udělala velkou chybu a nakonec nebrala ztrátu víc než tří sekund.

Další dvě Češky skončily na chvostu výsledkové listiny. Pavla Klicnarová dojela 34., přičemž do cíle dojelo jen pět závodnic s horším časem. Jednou z nich byla i Kateřina Pauláthová, která na vítězku ztratila šest sekund.

Ledecká útočila na rekord Strachové

Jednadvacetiletá závodnice zpočátku útočila na nejlepší český výsledek v historii, který zajela v super-G v roce 2009 Šárka Strachová (tehdy Záhrobská) patnáctým místem Val d'Isere. Na prvním mezičasu po startu měla ztrátu devět setin na vítězku a na druhém 65 setin, což byl dvacátý nejrychlejší průjezd.

V polovině trati ale udělala chybu. Jela příliš blízko jedné z branek a vyrazila tyč, což ji zpomalilo. "Byla jsme přehnaně agresivní," řekla Ledecká České televizi. "Branku jsem vyrvala i s trnem a trochu mě to rozhodilo, z čehož pak pramenily následné chyby."

Vzápětí přišla další chyba, když podjela branku. "Musela jsem reagovat na informace, že právě tam některé holky vypadly, tak jsem se snažila to technicky zvládnout, ale tam jsem ztratila nejvíce. Přišla jsem totiž o rychlost před rovinatým úsekem," líčila Ledecká. V cíli měla na vítěznou Rakušanku odstup 3,05 sekundy.

Vonnová: Není to tragédie

Schmidhoferová dojela ve Světovém poháru nejlépe druhá v super-G v roce 2013. Na světovém šampionátu byla předloni čtvrtá ve sjezdu. "Je lepší uspět pozdě než nikdy. Líp se teď cítit nemohu," řekla sedmadvacetiletá Rakušanka. Po Němce Katje Seizingerové, Italce Isolde Kostnerové a krajance Anně Veithová je čtvrtou ženou, která v super-G vyhrála po juniorském MS i světový titul mezi ženami.

Už pátou světovou medaili získala Gutová, ale ani tentokrát není zlatá. Podruhé si na krk pověsila bronz a má i tři druhá místa. "Jsem ráda za medaili. Moje jízda byla dobrá, ale nedokázala jsem zrychlovat," řekla Švýcarka. Více cenných kovů z MS bez zlata měla v minulosti jen Němka Käthe Graseggerová (7).

Americká hvězda Lindsey Vonnová závod nedokončila. Mistryně světa v super-G z roku 2009 se po chybě nevešla do jedné z branek v první třetině trati. "Nejdříve jsem skoro ztratila hůlku, asi si ji budu muset přilepit. Pak jsem najela příliš rovně do branky a neměla šanci se vejít do další. Není to žádná tragédie," řekla Vonnová.

Vypadla i obhájkyně titulu Rakušanka Veithová, která se v prosinci vrátila po více než roční pauze zaviněné zraněním.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici:

Ženy - superobří slalom: 1. Schmidhoferová (Rak.) 1:21,34, 2. Weiratherová (Licht.) -0,33, 3. Gutová (Švýc.) -0,36, 4. Rebensburgová (Něm.) -0,53, 5. Curtoniová (It.) -0,55, 6. Mowinckelová (Nor.) -0,69, 7. Venierová (Rak.) -0,77, 8. Brignoneová (It.) a Worleyová (Fr.) obě -0,84, 10. Goggiaová (It.) -0,91, ...29. Ledecká -3,05, 34. Klicnarová -4,69, 36. Pauláthová (všechny ČR) -6,02.