Dvanáct kilometrů stoupání na Ještěd zvládl nejlépe Jakš, mezi ženami vládla Smutná

1. 10. 2017 19:16
Martin Jakš na mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích slaví druhý titul. Zkušený reprezentant byl po vítězství v pátečním závodě na 15 kilometrů volně nejrychlejší také ve výjezdu na Ještěd. Mezi ženami obhájila titul Kateřina Smutná.
Kateřina Smutná
Kateřina Smutná | Foto: Svaz lyžařů ČR

Liberec - Tradiční vyvrcholení mistrovství ČR nabídlo podívanou, při které se utkali nejen profesionální závodníci z reprezentace, ale také dálkoví běžci a amatérští nadšenci. Kategorie mužů, žen, juniorů a juniorek hromadně odstartovaly tradičně z Janova Dolu u Osečné.

S porcí dvanácti kilometrů náročného stoupání se nejlépe vypořádal Martin Jakš, který dorazil na vrchol Ještědu za 39 minut a 32 vteřin a přivezl si suverénní náskok.  Stříbrný Jonáš Bešťák zaostal o 44 sekund, třetí Adam Fellner protnul cílovou pásku se ztrátou 52 sekund. "Od začátku jsem jel tempo, pak jsme zůstali spolu s Peterem Mlynárem a chvíli jsme se střídali. Přes Výpřež jsem už jel hodně sám vepředu. Žádný zdrcující finiš se nekonal a dojížděl jsem sám," popisoval průběh závodu Jakš.

Titul v kategorii žen obhájila Kateřina Smutná, která byla na Ještědu nejrychleji už minulý rok. Tehdy si připsala suverénní vítězství s téměř dvouminutovým náskokem. Tentokrát to bylo o něco těsnější, zkušená česká závodnice si však triumf v poklidu pohlídala.

K vysílači Smutná dorazila za 46 minut a 27 sekund, druhou Kateřinu Berouškovou za sebou nechala o více než půl minutu a pro třetí místo si dojela Karolína Grohová. Vítězce obou předchozích závodů mistrovství ČR Kateřině Janatové tentokrát stupně vítězství těsně unikly a obsadila čtvrtou příčku.

"Z vítězství mám radost, ale i tak to pro mě dnes nebylo zrovna ideální. Po včerejší třicítce se mi jelo těžce. V posledním kilometru už jsem se úplně necítila. Pokusila jsem se zrychlit, ale vůbec to nepomohlo," uvedla Smutná.