Dvanáct kilometrů stoupání na Ještěd zvládl nejlépe Jakš, mezi ženami vládla Smutná

Sport Sport
1. 10. 2017 19:16
Martin Jakš na mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích slaví druhý titul. Zkušený reprezentant byl po vítězství v pátečním závodě na 15 kilometrů volně nejrychlejší také ve výjezdu na Ještěd. Mezi ženami obhájila titul Kateřina Smutná.
Kateřina Smutná
Kateřina Smutná | Foto: Svaz lyžařů ČR

Liberec - Tradiční vyvrcholení mistrovství ČR nabídlo podívanou, při které se utkali nejen profesionální závodníci z reprezentace, ale také dálkoví běžci a amatérští nadšenci. Kategorie mužů, žen, juniorů a juniorek hromadně odstartovaly tradičně z Janova Dolu u Osečné.

S porcí dvanácti kilometrů náročného stoupání se nejlépe vypořádal Martin Jakš, který dorazil na vrchol Ještědu za 39 minut a 32 vteřin a přivezl si suverénní náskok.  Stříbrný Jonáš Bešťák zaostal o 44 sekund, třetí Adam Fellner protnul cílovou pásku se ztrátou 52 sekund. "Od začátku jsem jel tempo, pak jsme zůstali spolu s Peterem Mlynárem a chvíli jsme se střídali. Přes Výpřež jsem už jel hodně sám vepředu. Žádný zdrcující finiš se nekonal a dojížděl jsem sám," popisoval průběh závodu Jakš.

Titul v kategorii žen obhájila Kateřina Smutná, která byla na Ještědu nejrychleji už minulý rok. Tehdy si připsala suverénní vítězství s téměř dvouminutovým náskokem. Tentokrát to bylo o něco těsnější, zkušená česká závodnice si však triumf v poklidu pohlídala.

K vysílači Smutná dorazila za 46 minut a 27 sekund, druhou Kateřinu Berouškovou za sebou nechala o více než půl minutu a pro třetí místo si dojela Karolína Grohová. Vítězce obou předchozích závodů mistrovství ČR Kateřině Janatové tentokrát stupně vítězství těsně unikly a obsadila čtvrtou příčku.

"Z vítězství mám radost, ale i tak to pro mě dnes nebylo zrovna ideální. Po včerejší třicítce se mi jelo těžce. V posledním kilometru už jsem se úplně necítila. Pokusila jsem se zrychlit, ale vůbec to nepomohlo," uvedla Smutná.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy