Vlhová je zpět v čele Světového poháru, Dubovská nezopakovala životní závod

12. 3. 2021 17:45
Slalomářka Martina Dubovská skončila v dnešním závodě Světového poháru v Aare třináctá. Česká lyžařka ve švédském středisku neudržela osmé místo po prvním kole a nezopakovala životní osmou příčku, kterou obsadila minulý týden v Jasné.
Petra Vlhová
Petra Vlhová | Foto: Reuters

Vyhrála Slovenka Petra Vlhová, která se díky tomu vrátila před Švýcarku Laru Gutovou-Behramiovou do čela průběžného hodnocení seriálu.

Dubovská na měkké trati v prvním kole využila nízkého startovního čísla devět a útočila na další umístění v elitní desítce. "Myslela jsem, že bude trať lepší, ale byla už taková všelijaká. I tak myslím, že byla ta jízda super. Až na chybu, kterou jsem udělala při nájezdu do roviny, a ztratila tak rychlost. V cíli prvního kola mě pak strašně bolely nohy," hodnotila Dubovská v tiskové zprávě svazu svůj výkon v první polovině závodu.

S pozicí před druhým kolem byla spokojená, i když za sebou měla v těsném odstupu řadu soupeřek. Jejich náporu neodolala, ztratila zejména ve druhé polovině trati. "Některé úseky jsem jela celkem dobře, ale například v závěru si myslím, že jsem mohla jet rychleji. Trochu mě zase píchlo v zádech, teď se tedy musím dát do kupy a uvidíme, jak to půjde zítra," doplnila Dubovská, kterou problémy se zády limitovaly už v lednu.

I v sedmém slalomu v sezoně ale bodovala. "Mám radost, jsem vděčná za každý bod," shrnula své vystoupení. Tentokrát si připsala 20 bodů a udržela desátou pozici v hodnocení disciplíny.

I v Aare závodí Dubovská pro svou matku, která podlehla následkům autonehody. "To je pro mě aktuálně nejdůležitější. Věřím, že mě moje maminka bude i dál podporovat a chránit, i když už jen z nebe," svěřila se před závodem.

Čtvrtý slalom v této sezoně vyhrála Vlhová. Pětadvacetiletá Slovenka udržela náskok z prvního kola, mistryni světa Katharinu Liensbergerovou z Rakouska porazila o dvě desetiny. Třetí skončila Američanka Mikaela Shiffrinová.

Vlhová po nedělním vítězném obřím slalomu v Jasné podruhé za sebou získala plnou porci 100 bodů. V boji o velký křišťálový glóbus jich nasbírala 1320 a vede o 64 bodů před Gutovou-Behramiovou. Šanci navýšit svůj náskok bude mít v dalším slalomu v sobotu, protože Švýcarka ve Švédsku nezávodí.

Místo toho se chystá na finále Světového poháru, které se uskuteční příští týden v Lenzerheide. Už v pondělí čeká lyžařky ve Švýcarsku trénink sjezdu.

SP ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko):

Ženy - slalom:

1. Vlhová (SR) 1:45,16 (49,72+55,44), 2. Liensbergerová (Rak.) -0,20 (50,29+55,07), 3. Shiffrinová (USA) -0,64 (50,13+55,67), 4. Holdenerová (Švýc.) -0,69 (50,40+55,45), 5. Dürrová (Něm.) -1,67 (51,03+55,80), 6. Gritschová (Rak.) -1,80 (51,37+55,59), 7. Buciková (Slovin.) -1,91 (51,64+55,43) a Gisinová (Švýc.) -1,91 (50,87+56,20), 9. Moltzanová (USA) -2,23 (51,83+55,56), 10. Lysdahlová (Nor.) -2,39 (51,58+55,97), …13. Dubovská -2,70 (51,47+56,39), 36. Capová (obě ČR) 53,48.

Průběžné pořadí slalomu (po 7 z 9 závodů): 1. Vlhová 580 b., 2. Shiffrinová 495, 3. Liensbergerová 490, 4. Gisinová 411, 5. Holdenerová 355, 6. St. Germainová (Kan.) 176, …10. Dubovská 137.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 33 závodů): 1. Vlhová 1320, 2. Gutová-Behramiová (Švýc.) 1256, 3. Gisinová 1005, 4. Bassinová (It.) 840, 5. Shiffrinová 835, 6. Brignoneová (It.) 817, …12. Ledecká (ČR) 453, 42.