Dobrý výkon, prohlásila Ledecká, přestože neprošla kvalifikací. Neuspěla ani Dubovská

26. 11. 2020 13:17
České sjezdařky neprošly kvalifikací paralelního obřího slalomu Světového poháru v rakouském středisku Lech/Zürs.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: Reuters

Martina Dubovská obsadila 33. pozici a Ester Ledecká skončila na 44. místě. Mezi finálovou šestnáctku se nevešly a nepřipsaly si ani body do hodnocení SP.

Kvalifikaci vyhrála Švýcarka Lara Gutová-Behramiová, favorizovaná Slovenka Petra Vlhová postoupila jako třetí. Finálová část začne osmifinálovými rozjížďkami v 17:45.

Dubovská zvládla obě jízdy relativně bez problému, ale výsledný čas 47,70 sekundy na postup ani body nestačil. Ledecká v první jízdě v modré trati ztratila ve spodní části, ve druhé v červené jela o něco lépe a v součtu dosáhla času 48,04.

"Neměli jsme moc času to natrénovat, ale s tím, co jsem měla, je to dobrý výkon," řekla Ledecká, která v minulých dnech pilovala na lyžích rychlostní disciplíny a jezdila i na snowboardu.

"Dojem mám skvělý. Bavilo mě to, je to zas něco jiného a jsem ráda, že mám novou zkušenost," dodala.

Po krátkém odpočinku se začne chystat na dva superobří slalomy, které se ve švýcarském Svatém Mořici pojedou o víkendu 5. a 6. prosince. "Zkoušíme najít pěkný kopec, nejlepší alternativu, která by se podobala Svatému Mořici, abych si mohla vyzkoušet horizonty, které jsou tam dost zákeřné," řekla Ledecká.

Závod vyhrála Petra Vlhová a ve čtvrtém závodu sezony slaví třetí triumf. Slovenská lyžařka, bronzová z úvodního obřího slalomu v Söldenu, ve finále porazila Američanku Paulu Moltzanovou.

Pětadvacetiletá Vlhová prošla z kvalifikace třetím nejrychlejším časem, ve vyřazovacích jízdách pak zvládla všechny těsné souboje. Osmifinále s Adrianou Jelinkovou z Nizozemska i čtvrtfinále s Italkou Federicou Brignoneovou vyhrála v součtu dvou jízd o čtyři setiny sekundy, v semifinále přešla přes Švédku Saru Hectorovou o pouhou setinu.

"Každá jízda byla jako finále. Holky jsou pořádně rychlé. Ale jsem taky a vyhrála jsem. To je něco úžasného," řekla v cíli po vyhlášení Vlhová.

Ve finále vyhrála nad Moltzanovou první jízdu. Ve druhé sice Američanka, pro niž bylo dosud maximem v SP desáté místo z úvodu sezony v Söldenu, ztrátu stahovala, v závěru ale upadla. "Dnes jsem doufala v místo v první třicítce," řekla Moltzanová. Třetí příčku obsadila švýcarská vítězka kvalifikace Lara Gutová-Behramiová.

V pátek pojedou paralelní závod muži a na startu bude i Kryštof Krýzl.

Aktualizováno před 15 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.