Závody v La Clusaz ovládli norští lyžaři. Jakš vydřel na patnáctce alespoň bod

Aktualizováno 17. 12. 2016 14:58
Norští lyžaři si podmanili závody na 10 a 15 kilometrů volnou technikou ve francouzském La Clusaz. Mezi ženami kralovala Heidi Wengové, mezi muži pak Finn Haagen Krogh.
Heidi Wengová
Heidi Wengová | Foto: Reuters

La Clusaz - Norské lyžařky vybojovaly na Světovém poháru v La Clusaz v běhu na 10 km volnou technikou s hromadným startem první trojnásobný triumf v sezoně. Závod vyhrála Heidi Wengová o dvě sekundy před Marit Björgenovou, třetí byla Ingvild Flugstad Östbergová. V závodu mužů na 15 km zvítězil Finn Haagen Krogh před dalším Norem Martinem Sundbym, jenž si upevnil vedení v seriálu. Martin Jakš získal bod za 30. místo.

V souboji o poslední bodovanou příčku český reprezentant předstihl o půl sekundy Rusa Alexeje Čevotkina. Jakš kvůli tréninkovému manku v úvodu sezony nestartoval a poprvé do Světového poháru zasáhl až minulý víkend v Davosu, kde obsadil 24. pozici na bruslařské třicítce.

Norské dvojice se udržel jen Rus Alexandr Legkov, který doběhl třetí se ztrátou tří sekund. Za vedoucího Sundbyho se posunul v hodnocení Světového poháru dosud pátý Krogh, který díky bonusům dnes získal 116 bodů.

Wengová se díky třetímu vítězství v ročníku vrátila do čela seriálu, před Östbergovou má náskok 33 bodů. Rekordmanka Světového poháru Björgenová, která vynechala předchozí závody v Davosu, se přiblížila průběžně třetí Fince Kristě Pärmäkoskiové na rozdíl 29 bodů.

S norským triem dokázala na trati držet krok jen čtvrtá Švédka Stina Nilssonová, další běžkyně nabraly ztrátu přes půl minuty.

Ze dvou českých lyžařek doběhla do cíle jen dvacetiletá Anna Sixtová, která při svém druhém startu ve Světovém poháru obsadila 43. místo. Petra Nováková, jež chyběla kvůli nemoci před týdnem v Davosu, se do poloviny trati držela v závěru bodované třicítky, ale nakonec závod nedokončila.

SP v běhu na lyžích v La Clusaz (Francie):

Muži - 15 km volnou technikou s hrom. startem:

1. Krogh 34:09,3, 2. Sundby (oba Nor.) -0,3, 3. Legkov (Rus.) -3,1, 4. Tönseth (Nor.) -12,1, 5. Usťugov (Rus.) -25,3, 6. Heikkinen (Fin.) -25,4, 7. Harvey (Kan.) -26,0, 8. Livers (Švýc.) -26,2, 9. Notz (Něm.) -26,5, 10. Burman (Švéd.) -27,2, ...30. Jakš -1:38,0, 40. Razým -1:58,0, 60. Kožíšek (všichni ČR) -3:13,3.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 32 závodů): 1. Sundby 550, 2. Krogh 412, 3. Heikkinen 329, 4. Iversen (Nor.) 326, 5. Halfvarsson (Švéd.) 316, 6. Klaebo (Nor.) 304, ...84. Jakš 8, 97. Bauer (ČR) 2.

Ženy - 10 km volnou technikou s hrom. startem: 1. Wengová 23:43,5, 2. Björgenová -2,1, 3. Östbergová (všechny Nor.) -2,9, 4. Nilssonová (Švéd.) -3,5, 5. Hagaová (Nor.) -34,4, 6. Stadloberová (Rak.) -34,9, 7. Fesselová (Něm.) -35,7, 8. Haagová (Švéd.) -36,1, 9. Slindová (Nor.) -40,0, 10. Mononenová (Fin.) -50,8, ...43. Sixtová -2:35,5, Nováková (obě ČR) nedokončila.

Průběžné pořadí SP (po 9 z 32 závodů): 1. Wengová 654, 2. Östbergová 621, 3. Pärmäkoskiová (Fin.) 453, 4. Björgenová 423, 5. Nilssonová 344, 6. Fallaová (Nor.) 332.

13:30 15 km volně muži.