Zlatým objetím s dcerou dojala svět, pak zažila Neumannová průšvih. Dnes slaví 50

Zlatým objetím s dcerou dojala svět, pak zažila Neumannová průšvih. Dnes slaví 50
Na olympijských hrách v Turíně před téměř 17 lety Kateřina Neumannová věděla, že ji čekají poslední závody kariéry. Sama ale asi netušila, že tu zažije jeden z nejsilnějších momentů kariéry i života.
V závodě na 30 kilometrů přesprintovala v cílově rovince dvě soupeřky a stala se olympijskou vítězkou. Po sněhu k ní přicupitala její dcera Lucinka, aby jí jako první pogratulovala.
Pro Neumannovou to ve 33 letech bylo první olympijské zlato.
Z Turína si vezla vedle zlata i stříbro ze skiatlonu. Celkem v kariéře posbírala šest cenných kovů pod pěti kruhy.
Foto: ČTK
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
Aktualizováno 15. 2. 2023 6:41
Tříletá holčička ťape cílovým prostorem k mamince, která leží ve sněhu. Kateřina Neumannová právě vyhrála třicetikilometrový olympijský závod v běhu na lyžích a první gratulantkou je její dcera Lucie. Záběry z Turína dojaly v roce 2006 celý sportovní svět. Tehdejší olympijská hrdinka dnes slaví padesáté narozeniny.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy