Další sport, ve kterém Češi zválcovali favority. Vezou medaile z MS psích spřežení

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
3. 2. 2017 19:20
Češi zaváleli na MS psích spřežení. Ze šampionátu v Kanadě si odvezli čtyři medaile. Michaela Srchová, Jiří Mencák a Michal Ženíšek získali stříbro mezi štafetami, Ženíšek navíc stříbro v jízdě na lyžích se dvěma psy a bronz v závodě s jedním psem a Mencák přidal stříbrnou medaili z jízdy na saních se čtyřspřežím.
Medaili dostal i hlavní psí hrdina
Medaili dostal i hlavní psí hrdina | Foto: ČTK

Praha -  Na mistrovství světa psích spřežení Češi potvrdili, že patří do elitní společnosti. Nejednou za nimi skončili favorité z Norska, Švédska či domácí Kanady. Ve třech lidech a se sedmi psy dojeli na stupně vítězů ve třech individuálních závodech i ve společné štafetě.

Michaela Srchová a Michal Ženíšek nastoupili ve skijöringu, ve kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem k jednomu či více psům. Naopak Jiří Mencák je specialistou na mushing, při kterém psi táhnou svého psovoda na saních.

Přeprava za oceán se stala pro zvířata i celý tým výjimečnou a zároveň i dost náročnou. Byl to hodně tvrdý oříšek k rozlousknutí, aby cesta probíhala co možná nejpohodlněji a s přáním, aby v místě konání šampionátu bylo dost času na potřebnou aklimatizaci.

„Nakonec jsme se rozhodli pro přesun autem do Amsterdamu, kde se psi proběhli a připravili na desetihodinový let do Toronta. Potom jsme ještě museli zvládnout 300 kilometrů po silnici do Haliburtonu, V kanadské rezervaci nás nejvíc překvapila teplota mírně nad nulou a hrubý sníh, což obojí psi moc nemilují. Proto také první trénink jim dal pořádně zabrat. Novinkou byla pro nás úprava dráhy traktorem, zatímco v Evropě jsme zvyklí používat rolbu.,“ vrací se Ženíšek na začátek jejich pobytu za „velkou louži.“

Čtveřici mladičkých psů zapřaženou k saním zdobí už například bronz z mistrovství Evropy. „Raději by běhali ve sněhu, ale nutností před startem je veterinární prohlídka. V takové chvíli vždy říkám, aby zlatou medaili dostal ten, kdo udrží mého Nikitu chvíli v klidu,“ usmívá se Mencák.

Psi nejsou motorky

Jednu z medailí vybojoval Ženíšek, který v závodě na 14 kilometrů skončil třetí., ale moc nadšený nebyl. „Úprava trati mi moc nesedla a navíc jsem kvůli hrubozrnnému sněhu svému Kvapovi nasadil boty. Packy měl potom sice v pořádku, ale při běhu se mu to víc smekalo. Druhý příběh je ze závodu s hromadným startem, který je v Čechách výjimkou. Kvap z této pro něj neznámé situace znervózněl, zůstal stát, aby se zřejmě s touto novinkou seznámil, ale i po určité ztrátě jsme doběhli jen o malý kousek čtvrtí,“ vzpomíná musher.

Hromadně startovala v závodě na 8 kilometrů také psí spřežení. „Je to vždy velký rachot. Všichni psi totiž štěkají a třeba si i nadávají, nebo se hecují. Je to závod, v němž nejde jen o to, jak který tým rychle běží. Psi nejsou motorky a na trati se může vždy leccos přihodit, což se stalo i nám. Na startu se nejprve o něčem dohadovali a na trati pak došlo ke kolizi. Musel jsem zastavit a psy rozmotávat, což nás srazilo až na konec druhé desítky. Skvělým finišem jsme však posunuli na pátou příčku,“ netají Mencák smíšené i příjemné pocity.

Zklamaná bez medailového zisku v závodech jednotlivců nebyla Srchová, která kombinaci na 15 kilometrů dlouho běžela přímo skvěle, ještě kilometr před cílem byla blízko k „bedně,“ ale skončila sedmá.

„V našich závodech se může stát cokoliv, jen určitě nepadne gól. Když se pes potřebuje vyvenčit, tak musher s tím nic nenadělá. Když musí, tak musí. A tato peristaltika psích střev přepadla mého Emánka, ale jinak to byl krásný závod, který jsme si oba užili,“ netají spokojenost také proto, že se výraznou měrou zasloužila o stříbrnou medaili ve štafetě.

Čeští musheři i v souboji se světovou elitou dali o sobě vědět a potvrdili, že se s nimi musí počítat. Navzdory tomu, že na rozdíl od Kanady kolébkou tohoto sportu Česko není.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy