Další sport, ve kterém Češi zválcovali favority. Vezou medaile z MS psích spřežení

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
3. 2. 2017 19:20
Češi zaváleli na MS psích spřežení. Ze šampionátu v Kanadě si odvezli čtyři medaile. Michaela Srchová, Jiří Mencák a Michal Ženíšek získali stříbro mezi štafetami, Ženíšek navíc stříbro v jízdě na lyžích se dvěma psy a bronz v závodě s jedním psem a Mencák přidal stříbrnou medaili z jízdy na saních se čtyřspřežím.
Medaili dostal i hlavní psí hrdina
Medaili dostal i hlavní psí hrdina | Foto: ČTK

Praha -  Na mistrovství světa psích spřežení Češi potvrdili, že patří do elitní společnosti. Nejednou za nimi skončili favorité z Norska, Švédska či domácí Kanady. Ve třech lidech a se sedmi psy dojeli na stupně vítězů ve třech individuálních závodech i ve společné štafetě.

Michaela Srchová a Michal Ženíšek nastoupili ve skijöringu, ve kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem k jednomu či více psům. Naopak Jiří Mencák je specialistou na mushing, při kterém psi táhnou svého psovoda na saních.

Přeprava za oceán se stala pro zvířata i celý tým výjimečnou a zároveň i dost náročnou. Byl to hodně tvrdý oříšek k rozlousknutí, aby cesta probíhala co možná nejpohodlněji a s přáním, aby v místě konání šampionátu bylo dost času na potřebnou aklimatizaci.

„Nakonec jsme se rozhodli pro přesun autem do Amsterdamu, kde se psi proběhli a připravili na desetihodinový let do Toronta. Potom jsme ještě museli zvládnout 300 kilometrů po silnici do Haliburtonu, V kanadské rezervaci nás nejvíc překvapila teplota mírně nad nulou a hrubý sníh, což obojí psi moc nemilují. Proto také první trénink jim dal pořádně zabrat. Novinkou byla pro nás úprava dráhy traktorem, zatímco v Evropě jsme zvyklí používat rolbu.,“ vrací se Ženíšek na začátek jejich pobytu za „velkou louži.“

Čtveřici mladičkých psů zapřaženou k saním zdobí už například bronz z mistrovství Evropy. „Raději by běhali ve sněhu, ale nutností před startem je veterinární prohlídka. V takové chvíli vždy říkám, aby zlatou medaili dostal ten, kdo udrží mého Nikitu chvíli v klidu,“ usmívá se Mencák.

Psi nejsou motorky

Jednu z medailí vybojoval Ženíšek, který v závodě na 14 kilometrů skončil třetí., ale moc nadšený nebyl. „Úprava trati mi moc nesedla a navíc jsem kvůli hrubozrnnému sněhu svému Kvapovi nasadil boty. Packy měl potom sice v pořádku, ale při běhu se mu to víc smekalo. Druhý příběh je ze závodu s hromadným startem, který je v Čechách výjimkou. Kvap z této pro něj neznámé situace znervózněl, zůstal stát, aby se zřejmě s touto novinkou seznámil, ale i po určité ztrátě jsme doběhli jen o malý kousek čtvrtí,“ vzpomíná musher.

Hromadně startovala v závodě na 8 kilometrů také psí spřežení. „Je to vždy velký rachot. Všichni psi totiž štěkají a třeba si i nadávají, nebo se hecují. Je to závod, v němž nejde jen o to, jak který tým rychle běží. Psi nejsou motorky a na trati se může vždy leccos přihodit, což se stalo i nám. Na startu se nejprve o něčem dohadovali a na trati pak došlo ke kolizi. Musel jsem zastavit a psy rozmotávat, což nás srazilo až na konec druhé desítky. Skvělým finišem jsme však posunuli na pátou příčku,“ netají Mencák smíšené i příjemné pocity.

Zklamaná bez medailového zisku v závodech jednotlivců nebyla Srchová, která kombinaci na 15 kilometrů dlouho běžela přímo skvěle, ještě kilometr před cílem byla blízko k „bedně,“ ale skončila sedmá.

„V našich závodech se může stát cokoliv, jen určitě nepadne gól. Když se pes potřebuje vyvenčit, tak musher s tím nic nenadělá. Když musí, tak musí. A tato peristaltika psích střev přepadla mého Emánka, ale jinak to byl krásný závod, který jsme si oba užili,“ netají spokojenost také proto, že se výraznou měrou zasloužila o stříbrnou medaili ve štafetě.

Čeští musheři i v souboji se světovou elitou dali o sobě vědět a potvrdili, že se s nimi musí počítat. Navzdory tomu, že na rozdíl od Kanady kolébkou tohoto sportu Česko není.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy