Aktualizováno 9. 12. 2017 15:28
Sprinty ve švýcarském Davosu ovládli Nor Klaebo a Švédka Nilssonová. Češi ani tentokrát neuspěli.
SP v běhu na lyžích 2015-16: Petra Nováková
SP v běhu na lyžích 2015-16: Petra Nováková | Foto: Svaz lyžařů ČR

Davos - Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo vyhrál v Davosu volnou technikou i třetí sprint sezony Světového poháru a celkově pátý z šesti dosavadních závodů. Mezi ženami zvítězila podruhé Švédka Stina Nilssonová. Čeští reprezentanti ani ve třetím sprintu olympijské zimy neprošli z kvalifikace.

Klaebo ani Nilssonová dnes neměli ve švýcarském zimním středisku konkurenci. Oba byli nejrychlejší v kvalifikaci a poté vyhráli všechny tři vyřazovací jízdy.

Jednadvacetiletý suverén úvodu sezony Klaebo díky drtivému nástupu porazil s vypuštěným závěrem o téměř dvě sekundy Itala Federica Pellegrina. Třetí Rus Alexandr Bolšunov dojel po půldruhém kilometru do cíle už se ztrátou 4,5 sekundy.

Vyrovnanější bylo finále žen. Nilssonová v něm zdolala Norku Maiken Caspersen Fallaovou, vítězku sprintu v Lillehammeru z minulého víkendu, jen o osm setin sekundy. Třetí byla Američanka Kikkan Randallová. Čtyřiadvacetiletá Švédka navázala na listopadové vítězství z prvního klasického sprintu sezony v Ruce a celkově vyhrála čtvrtý sprint volnou technikou za sebou.

Z českých běžců dnes měla k postupu nejblíže Petra Nováková, která při prvním startu v sezoně obsadila 34. místo. Od bodované třicítky ji dělilo 1,66 sekundy, od Nilssonové 11 sekund. "Jsem moc ráda, že jsem konečně mohla závodit, už jsem se na to těšila. Zranění mě dlouho omezovalo, nějakou dobu jsem kvůli tomu nemohla trénovat vůbec a pak se postupně musela do tréninku vracet. Dnes jsem se ale opět cítila jako závodník," uvedla na svazovém webu Nováková, která měla problémy s kyčlemi.

Kateřina Janatová obsadila 44. pozici a Karolína Grohová 62. příčku.

Mezi muži byl nejlepší mladší ze sourozenců Novákových Michal, který skončil na 44. místě se ztrátou téměř devíti sekund na Klaeba. Jan Bartoň dojel na 57. příčce, Luděk Šeller na 64. pozici a Martin Jakš na 88. místě.

V neděli se v Davosu jedou závody na 10 a 15 km volně.