Česko získalo světovou šampionku. Strach? Jasně, že ho někdy mám, říká skeletonistka

Jiří Škuba Jiří Škuba
29. 12. 2018 7:57
Ještě v barvách Německa získala Anna Fernstädtová titul juniorské mistryně světa a šesté místo na olympiádě v Pchjongčchangu. V letošním roce se dvaadvacetiletá skeletonistka rozhodla pro návrat domů - do země, ve které se narodila.
Anna Fernstädtová
Anna Fernstädtová | Foto: Sport Invest

Jak to vypadá s vaším návratem do Česka? Už máte vyřízené bydlení a všechny formality? 

Občanství mám celý život, nemusela jsem toho tedy řešit zase tak moc. Teď jsem uprostřed sezony, po ní se s mámou odstěhuju do Českých Budějovic. Budu trénovat tam, v Praze, a jak to teď vypadá, tak taky v Polsku, kde bydlí můj trenér.

Kde berete odvahu pustit se po hlavě do koryta?

Nevím, baví mě to. A věřím sama sobě, že to uřídím aspoň tak, že se nic hrozného nestane. Ale garantované to taky nemám…

Je podle vás skeleton bezpečný?

Záleží, jaká dráha, kdo na tom leží, a jestli ví, jak řídit (usmívá se). Když jedete autem, tak to je taky docela bezpečné, ale když najedete do zatáčky, kterou nevyberete, protože jedete moc rychle a ve špatné stopě, tak máte problém.

Rychlost 130 kilometrů v hodině, přetížení 5G. Jak se člověk cítí při jízdě?

Není to lehké. Tlak cítím víc než rychlost. Pro hlavu a záda to je hodně náročné, ale při jízdě jsem tak soustředěna na to, co musím dělat, že to ani tak nevnímám. V cíli a mezi jízdami je čas vydechnout.

Z čeho máte největší obavy?

Jasně že v nějakých zatáčkách nebo situacích jsem měla strach, vím, že jsem několikrát měla i štěstí, že se nic nestalo. Závodníci jsou na takové úrovni, že by se jim nic stát nemělo. Spíš mám strach kvůli tomu, co se může stát okolo. Třeba že nás pustí do dráhy, když v ní ještě někdo je, nebo lidé, kteří dráhu čistí, v ní něco omylem nechají ležet. Případně, že někomu, kdo se na jízdy dívá, do dráhy něco spadne.

Jak se na vaše závodění dívají vaši blízcí?

Babička má někdy trochu strach, že se něco stane. Děda kouká na rychlosti a na mezičasy - asi si vypočítává desetiny v hlavě. (směje se) Rodiče jsou jen nervózní, jak dojedu, když jsou závody napínavé. Brácha jezdí na bobech, ten je v klidu, protože to dobře zná.

Zatrne vám někdy uprostřed jízdy? Že si řeknete - tohle už nevyberu?

Jasně že se taky stanou chyby, kdy už při jízdě vím, že to v cíli nebude stačit. Stane se, jsem na sebe naštvaná, ale taky jsem jen člověk. To, na co se ptáte, se mi ale asi nestalo.

Do jaké míry ovlivňujete jízdu a do jaké míry ji ovlivňuje konstrukce koryta?

Pracuju s tlakem a dávám saním směr, kam chci jet. Nedají se úplně přesně řídit. Vím, co dělat, abych se dostala dobře do každé zatáčky. Ale led v dráze není vždy úplně totožný. A jízdy nikdy nejsou stoprocentně stejné. Tak na to musím reagovat.

Jak jste se ke skeletonu dostala?

Když jsme se stěhovali z Frankfurtu do Berchtesgadenu, dělala jsem gymnastiku, ale nenašla jsem pak vhodný klub, kde bych mohla pokračovat. V Berchtesgadenu jsme pak s bráchou automaticky přešli na zimní sporty, tam se nic jiného dělat nedá. (směje se) Brácha začal na snowboardu, až skončil u bobů. Mně to na snowboardu tolik nešlo, další možností byly lyže nebo rychlobruslení, ale bylo mi řečeno, že jsem na to už příliš stará. Kousek od domu máme dráhu, chtěla jsem zkusit saně, ale na ty jsem už taky byla stará, na body zase moc mladá. Tak mi řekli, ať zkusím skeleton.

Kde trénujete?

V zimě tam, kde mám závody. Přes léto jsem byla hodně v Praze, Turnově, Liberci nebo v Berchtesgadenu.

Skeleton je nákladným sportem. Jak ho financujete?

Hodně se cestuje a materiál je dost drahý. Plus musíte platit trenéra a dráhu. Tohle je pro mě první sezona po odchodu z Německa, kde bylo všechno zajištěné, takže je to nová situace. Vydělávám nějaké peníze, rodiče taky, do toho mi pomáhá Český svaz bobistů a skeletonistů, stejně jako Olymp. Dohodla jsem se na spolupráci i s agenturou Sport Invest, která zastupuje slavné české sportovce. Doufám, že se i díky tomu nějaký sponzor najde.

Jak dobrá byste musela být, aby se vám závodění finančně vyplatilo?

Ještě nevím, jak to je a bude v Česku. V Německu jsem na skeletonu nevydělávala. A to jsem byla šestá na olympiádě a jen výjimečně jsem se nedostala do první desítky v závodech Světového poháru.

A jak dobrá chcete být?

Chtěla bych znovu na olympiádu. Co se stane do té doby, to se uvidí, ale dělám všechno, aby mi to šlo co nejlépe, abych dobře reprezentovala Českou republiku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy