Bývalý šéf WADA varoval Bacha, aby "nezpackal" verdikt o Rusech

ČTK ČTK
28. 11. 2017 14:26
Rozhodnutí o (ne)účasti ruských sportovců na olympiádě v Koreji se blíží. Bývalý šéf WADA už varoval prezidenta MOV, aby kauzu nezpackal.
Alexandr Loginov, jeden z potrestaných hříšníků ze Soči
Alexandr Loginov, jeden z potrestaných hříšníků ze Soči | Foto: ČTK

Eindhoven - Někdejší prezident Světové antidopingové agentury WADA a současný člen Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Dick Pound varoval prezidenta MOV Thomase Bacha, aby "nezpackal" rozhodování, jak se dopingová kauza dotkne účasti ruských sportovců na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu. MOV verdikt vycházející z vyšetřování dvou komisí oznámí 5. prosince.

Pound kritizoval postoj MOV před loňskou letní olympiádou v Riu de Janeiro, kdy MOV na rozdíl od mezinárodní atletické federace IAAF a paralympijského výboru nezakázal plošně účast Rusů na hrách kvůli informacím o systematickém dopingu v McLarenově zprávě. Rozhodnutí tehdy nechal na jednotlivých mezinárodních federacích. "Myslím, že tehdy před Riem jsme hodně tápali. Kdybych byl prezident MOV, tak bych poklekl na kolena a řekl Richardu McLarenovi 'Děkuji, to je velmi kompetentní, zevrubné vyšetřování'," řekl Pound na konferenci v Eindhovenu.

Má pocit, že verdikty vrcholných sportovních funkcionářů jsou ovlivňovány hlavně politickými a ekonomickými zájmy. "Hlavním přikázáním ve většině mezinárodních federací není 'jak můžeme posunout sport ve prospěch současných a budoucích sportovců', ale 'jak mohu být znovu zvolen prezidentem'," poznamenal Pound.

Právě proto jsou podle něj šéfové mezinárodních federací až příliš opatrní. Pound tentokrát nevyjádřil jasný názor, jak by se MOV měl při rozhodování o postihu ruských sportovců zachovat. S Bachem prý o tomto tématu diskutoval a slíbil mu, že zachová mlčení. Šéfa MOV ale varoval, že nebude diskrétní, pokud Bach rozhodnutí "zpacká".

Z výsledkových listin olympijských her 2014 v Soči bylo kvůli dopingovým podvodům vyškrtnuto již 19 ruských sportovců. Naposledy biatlonistky Jana Romanovová a Olga Viluchinová, jejichž prohřešek přinesl českým biatlonistkám bronz ze štafety.

Podle serveru insidethegames sílí spekulace, že MOV povolí Rusům závodit na ZOH pod neutrální vlajkou. To by mohlo vést k ruskému bojkotu olympijských her.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy